W tym roku nad Atlantykiem będzie więcej huraganów i będą one gwałtowne – ostrzegają amerykańscy synoptycy z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Według nich, powstanie od 13 do 20 burz tropikalnych, z których 7-11 przekształci się w huragany.

 

Od trzech do sześciu huraganów osiągnie co najmniej trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, co oznacza, że towarzyszące im wiatry będą wiały z prędkością co najmniej 170 km na godzinę – przewidują synoptycy NOAA w publikowanej co roku prognozie.

NOAA prognozuje huragany

Do rozwoju gwałtownych zjawisk pogodowych przyczyni się kilka czynników, m.in. wyższe niż zazwyczaj temperatury w rejonie Atlantyku i Morza Karaibskiego, słabszy tzw. uskok wiatru, który powstrzymuje rozwój burzy, oraz sprzyjający tworzeniu się wichur kierunek wiatrów znad Afryki – wyjaśnił jeden z czołowych synoptyków NOAA Gerry Bell. 

Przeciętnie w sezonie huraganów w basenie Atlantyku powstaje 12 burz tropikalnych i sześć huraganów, w tym trzy silne.

Coraz aktywniej

Ubiegłoroczny sezon huraganów był trzeci w historii pomiarów pod względem aktywności. Powstało wówczas 19 burz, z których 10 przekształciło się w huragany. Jeden z nich, Sandy, przeszedł nad stanem New Jersey, na północnym wschodzie USA, gdzie spowodował szkody szacowane na ok. 50 miliardów dolarów.

Prognozom NOAA bacznie przyglądają się eksperci z branży energetycznej. Meksyk, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia huraganów jest duże, zaopatrza USA w ok. 20 proc. ropy naftowej. Kolejne 30 proc. produkowane jest na wschodnim wybrzeżu, które też pozostaje w dość aktywnej strefie.

Sześciomiesięczny sezon huraganów rozpoczyna się 1 czerwca, a jego szczyt przypada na okres między połową sierpnia a październikiem.

Źródło: PAP, Reuters, tm

Polecane:

Boliwia i Brazylia - Silne trzęsienia ziemi, magnituda 6.6 i 5.8
Hiszpania - Na północy i w centrum śnieżyce, na południu powodzie
Asteroida "1998 QE2" o średnicy 2.7 km, 31 maja 2013 r. minie Ziemię w odległości 5.8 mln ...
WHO - Epidemia gorączki krwotocznej Ebola może rozlać się po Afryce Zachodniej
Wykryto największą usterkę w historii Androida, 950 milionów urządzeń narażonych jest na ataki poprz...
Meridian, USA - Osuwisko ziemi pochłonęło 15 samochodów [Video]
Niemcy - W Nordhausen zapadła się ziemia, powstał lej wypełniony wodą, głęboki na 40 metrów
Fukuoka, Japonia - Po drugim trzęsieniu ziemi w centrum miasta z ziemi zaczęła się wydobywać tajemni...
NASA - Kosmiczny Teleskop Hubble'a zarejestrował niezwykle silną zorzę na największej planecie Układ...