W tym roku nad Atlantykiem będzie więcej huraganów i będą one gwałtowne – ostrzegają amerykańscy synoptycy z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Według nich, powstanie od 13 do 20 burz tropikalnych, z których 7-11 przekształci się w huragany.

 

Od trzech do sześciu huraganów osiągnie co najmniej trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, co oznacza, że towarzyszące im wiatry będą wiały z prędkością co najmniej 170 km na godzinę – przewidują synoptycy NOAA w publikowanej co roku prognozie.

NOAA prognozuje huragany

Do rozwoju gwałtownych zjawisk pogodowych przyczyni się kilka czynników, m.in. wyższe niż zazwyczaj temperatury w rejonie Atlantyku i Morza Karaibskiego, słabszy tzw. uskok wiatru, który powstrzymuje rozwój burzy, oraz sprzyjający tworzeniu się wichur kierunek wiatrów znad Afryki – wyjaśnił jeden z czołowych synoptyków NOAA Gerry Bell. 

Przeciętnie w sezonie huraganów w basenie Atlantyku powstaje 12 burz tropikalnych i sześć huraganów, w tym trzy silne.

Coraz aktywniej

Ubiegłoroczny sezon huraganów był trzeci w historii pomiarów pod względem aktywności. Powstało wówczas 19 burz, z których 10 przekształciło się w huragany. Jeden z nich, Sandy, przeszedł nad stanem New Jersey, na północnym wschodzie USA, gdzie spowodował szkody szacowane na ok. 50 miliardów dolarów.

Prognozom NOAA bacznie przyglądają się eksperci z branży energetycznej. Meksyk, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia huraganów jest duże, zaopatrza USA w ok. 20 proc. ropy naftowej. Kolejne 30 proc. produkowane jest na wschodnim wybrzeżu, które też pozostaje w dość aktywnej strefie.

Sześciomiesięczny sezon huraganów rozpoczyna się 1 czerwca, a jego szczyt przypada na okres między połową sierpnia a październikiem.

Źródło: PAP, Reuters, tm

Polecane:

Ponad 42 mln ludzi w 2 lata w regionie Azji i Pacyfiku zostały zmuszone do zmiany miejsca zamieszkan...
UK - Szykuje się zmiana przepisów związanych z internetem, czyli inwigilacja
USA - Boston Dynamic stworzyło Pet-Proto, robot wkrótce trafi do armii, jest coraz większe podobieńs...
Brazylia - Plaga pająków w Santo Antonio [Video]
Polska - Coraz więcej dzieci i młodzieży trafia do poradni zdrowia psychicznego z objawami depresji
USA - Nowy Jork przejdzie na oświetlenie LED, ćwierć miliona latarni w mieście zmieni barwę światła
Egipt - Na Półwyspie Synaj rozbił się rosyjski samolot pasażerski linii Kolavia, na pokładzie były 2...
Na Marsie w rejonie Utopia Planitia odkryto lądolód wielkości Polski
Filipiny - Policjanci otrzymują 160 dolarów za zabicie podejrzanego, od połowy 2016 roku zabito już ...