W tym roku nad Atlantykiem będzie więcej huraganów i będą one gwałtowne – ostrzegają amerykańscy synoptycy z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Według nich, powstanie od 13 do 20 burz tropikalnych, z których 7-11 przekształci się w huragany.

 

Od trzech do sześciu huraganów osiągnie co najmniej trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, co oznacza, że towarzyszące im wiatry będą wiały z prędkością co najmniej 170 km na godzinę – przewidują synoptycy NOAA w publikowanej co roku prognozie.

NOAA prognozuje huragany

Do rozwoju gwałtownych zjawisk pogodowych przyczyni się kilka czynników, m.in. wyższe niż zazwyczaj temperatury w rejonie Atlantyku i Morza Karaibskiego, słabszy tzw. uskok wiatru, który powstrzymuje rozwój burzy, oraz sprzyjający tworzeniu się wichur kierunek wiatrów znad Afryki – wyjaśnił jeden z czołowych synoptyków NOAA Gerry Bell. 

Przeciętnie w sezonie huraganów w basenie Atlantyku powstaje 12 burz tropikalnych i sześć huraganów, w tym trzy silne.

Coraz aktywniej

Ubiegłoroczny sezon huraganów był trzeci w historii pomiarów pod względem aktywności. Powstało wówczas 19 burz, z których 10 przekształciło się w huragany. Jeden z nich, Sandy, przeszedł nad stanem New Jersey, na północnym wschodzie USA, gdzie spowodował szkody szacowane na ok. 50 miliardów dolarów.

Prognozom NOAA bacznie przyglądają się eksperci z branży energetycznej. Meksyk, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia huraganów jest duże, zaopatrza USA w ok. 20 proc. ropy naftowej. Kolejne 30 proc. produkowane jest na wschodnim wybrzeżu, które też pozostaje w dość aktywnej strefie.

Sześciomiesięczny sezon huraganów rozpoczyna się 1 czerwca, a jego szczyt przypada na okres między połową sierpnia a październikiem.

Źródło: PAP, Reuters, tm

Polecane:

Erupcja wulkanu Kizimen na Kamczatce [Video]
Korea Północna - Kolejny pokaz siły i prowokacja pod hasłem "ćwiczenia wojskowe"
USA - Wybiją monetę o nominale biliona dolarów, zrobią trik żeby ominąć limit zadłużenia państwa
USA - W Luizjanie miejscami spadło w ciągu doby 300 litrów deszczu na metr kwadratowy, woda wymywa t...
USA - Tylko 30 proc. pacjentów otrzymuje od lekarza właściwe lekarstwa, reszta jest bardziej truta n...
Francja - Wykorzystają program komputerowy do przewidywania przestępstw na podstawie statystyk
Drastycznie spada populacja zwierząt morskich, w ciągu 45 lat zmniejszyła się o 49 procent
Bogota, Kolumbia - Katastrofa awionetki, samolot spadł na domy tuż po starcie
Casa Brutale, niezwykły projekt domu wewnątrz klifu, zostanie zrealizowany w Bejrucie w 2018 roku, k...