Wśród osób starających się o azyl w Norwegii jest 61 dzieci, które w swoich krajach zawarły związek małżeński, co jest niezgodne z norweskim prawem. Są one narażone na przemoc seksualną – podała we wtorek norweska telewizja publiczna NRK.

W Norwegii rośnie liczba młodocianych imigrantów którzy zawarli związek małżeński

W Norwegii rośnie liczba młodocianych imigrantów którzy zawarli związek małżeński w swoim kraju

Z danych norweskiego urzędu ds. migracji wynika, że co najmniej 10 młodych żon ma mniej niż 16 lat, jedna z przybyłych z mężem dziewczynek ma zaledwie 11 lat, a dwie nastolatki poniżej 18. roku życia oczekują drugiego dziecka. Większość małżeństw nieletnich pochodzi z Syrii, Afganistanu oraz Iraku.

“Przyglądamy się bardzo dokładnie, czy osoby poniżej 18. roku są narażone na przemoc seksualną. Jesteśmy zaangażowani w pomoc tym dzieciom i działania prewencyjne. To mogą być też sprawy karne” – powiedziała telewizji NRK dyrektor norweskiego urzędu ds. dzieci, młodzieży oraz rodziny Mari Trommald.

W listopadzie ubiegłego roku 14-letnia dziewczynka w ciąży przekroczyła rosyjsko-norweską granicę w Storskog wraz z 23-letnim mężem oraz 18-miesięcznym dzieckiem. Małżeństwo zostało w Norwegii rozdzielone, a wobec mężczyzny wszczęto postępowanie karne.

Uchodźcy przekraczający granicę w Storskog. Zdjęcie - NRK

Uchodźcy przekraczający granicę w Storskog. Zdjęcie – NRK

W Norwegii zawrzeć małżeństwo można po ukończeniu 18 lat; w niektórych przypadkach sąd może zezwolić na to osobom, które ukończyły 16 lat. Małżeństwo zawarte za granicą jest nieważne, jeśli jedna ze stron była wówczas niepełnoletnia.

Za zawarcie małżeństwa z osobą poniżej 16. roku życia grozi w Norwegii do dwóch lat więzienia, za uprawianie seksu z dzieckiem – od sześciu do 10 lat pozbawienia wolności.

Problem małżeństw nieletnich występuje także w Szwecji. Gazeta “Sydsvenskan” napisała w styczniu, że w ośrodku dla imigrantów w Malmoe w 2015 roku przebywało wraz z mężami 59 niepełnoletnich dziewcząt, z czego 13 miało mniej niż 16 lat. Wiele z nich przybyło do Szwecji już w ciąży.

 

Źródło: PAP, interia.pl

Polecane:

Na dnie Bałtyku odnaleziono wrak średniowiecznego okrętu, prawdopodobnie wyładowany kosztownościami
Francja - Ludzie żądają zamknięcia swojej najstarszej elektrowni atomowej
USA - DARPA stworzyła grę, która ma pomóc w znalezieniu lekarstwa na sepsę
Odkryto planetę pozasłoneczną, która jest większa 13 razy od Jowisza, orbituje wokół gwiazdy Kappa A...
UK - Kolejny kraj skarży się na farmy wiatrowe, które zakłócają pracę radarów pogodowych
UK - W ciągu ostatnich 14 miesięcy pięciokrotnie wzrosła ilość zgłoszeń o osunięciach ziemi
Na Tytanie, księżycu Saturna znaleziono propylen, czyli składnik plastiku
Holandia - Ludzie w Geldermalsen protestują przeciwko planom stworzenia w tym mieście ośrodka dla uc...
Bahawalpur, Pakistan - Przewróciła się cysterna i po kilkudziesięciu minutach eksplodowała, spłonęło...