Wśród osób starających się o azyl w Norwegii jest 61 dzieci, które w swoich krajach zawarły związek małżeński, co jest niezgodne z norweskim prawem. Są one narażone na przemoc seksualną – podała we wtorek norweska telewizja publiczna NRK.

W Norwegii rośnie liczba młodocianych imigrantów którzy zawarli związek małżeński

W Norwegii rośnie liczba młodocianych imigrantów którzy zawarli związek małżeński w swoim kraju

Z danych norweskiego urzędu ds. migracji wynika, że co najmniej 10 młodych żon ma mniej niż 16 lat, jedna z przybyłych z mężem dziewczynek ma zaledwie 11 lat, a dwie nastolatki poniżej 18. roku życia oczekują drugiego dziecka. Większość małżeństw nieletnich pochodzi z Syrii, Afganistanu oraz Iraku.

„Przyglądamy się bardzo dokładnie, czy osoby poniżej 18. roku są narażone na przemoc seksualną. Jesteśmy zaangażowani w pomoc tym dzieciom i działania prewencyjne. To mogą być też sprawy karne” – powiedziała telewizji NRK dyrektor norweskiego urzędu ds. dzieci, młodzieży oraz rodziny Mari Trommald.

W listopadzie ubiegłego roku 14-letnia dziewczynka w ciąży przekroczyła rosyjsko-norweską granicę w Storskog wraz z 23-letnim mężem oraz 18-miesięcznym dzieckiem. Małżeństwo zostało w Norwegii rozdzielone, a wobec mężczyzny wszczęto postępowanie karne.

Uchodźcy przekraczający granicę w Storskog. Zdjęcie - NRK

Uchodźcy przekraczający granicę w Storskog. Zdjęcie – NRK

W Norwegii zawrzeć małżeństwo można po ukończeniu 18 lat; w niektórych przypadkach sąd może zezwolić na to osobom, które ukończyły 16 lat. Małżeństwo zawarte za granicą jest nieważne, jeśli jedna ze stron była wówczas niepełnoletnia.

Za zawarcie małżeństwa z osobą poniżej 16. roku życia grozi w Norwegii do dwóch lat więzienia, za uprawianie seksu z dzieckiem – od sześciu do 10 lat pozbawienia wolności.

Problem małżeństw nieletnich występuje także w Szwecji. Gazeta „Sydsvenskan” napisała w styczniu, że w ośrodku dla imigrantów w Malmoe w 2015 roku przebywało wraz z mężami 59 niepełnoletnich dziewcząt, z czego 13 miało mniej niż 16 lat. Wiele z nich przybyło do Szwecji już w ciąży.

 

Źródło: PAP, interia.pl

Polecane:

Japonia - Rozpoczęto wygaszanie ostatniego z 54 reaktorów jądrowych
NASA zapowiada epokowe odkrycie związane z Marsem, ma to wstrząsnąć światem naukowym, dowiemy się ju...
Potężna kula ognia rozświetliła niebo nad Kanadą, meteor był widoczny w prowincji Nowa Szkocja i Now...
Izrael - Po wielu latach suszy po ulewnych deszczach przez pustynię Negew popłynęła rzeka [Video]
USA - Profesor fizyki udowodniła matematycznie, że czarne dziury nie istnieją, a przez pół wieku wie...
UK - Wstrząsy sejsmiczne blisko Londynu, magnituda 3.7
Cykl życia sprzętu RTV i AGD z roku na rok jest coraz krótszy, UE chce z tym walczyć, sprzęt musi by...
Wyspa Okunoshima, Japonia - "Królicza Wyspa" masowo oblegana przez turystów szczególnie w ...
Słońce - Między 19, a 20 marca na wprost Ziemi powstanie średniej wielkości dziura koronalna