– Islamistyczni bojownicy, którzy planują zamachy na Zachodzie, opuścili już Syrię i najpewniej są w drodze do Norwegii – poinformowała norweska policja. Drugi dzień z rzędu na norweskich lotniskach i dworcach kolejowych rozmieszczono dodatkowe siły.

Na ulice wyszły dodatkowe patrole uzbrojonej policji

Na ulice wyszły dodatkowe patrole uzbrojonej policji, Foto: EPA | Video: Reuters TV

– Otrzymaliśmy informacje, że grupa bojowników opuściła Syrię, by przeprowadzić atak terrorystyczny na Zachodzie. Wśród celów wyraźnie wymieniano Norwegię – powiedział główny analityk Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (PST) Jon Fitje Hoffmann w piątkowym wywiadzie telewizyjnym.

Nie ujawnił, czy bojownicy mają konkretne powiązania z Norwegią, czy też należą oni do muzułmańskiej społeczności zamieszkującej ten kraj.

 

Syryjski łącznik

W czwartek PST poinformowała, że otrzymała ostatnio wiarygodne informacje, z których wynika, iż grupa mająca powiązania z islamistami z Syrii może planować akt terroru w Norwegii. Dodano, że do zamachu może dojść w ciągu kilku dni.

W swoim corocznym raporcie zaprezentowanym na początku roku PST oceniła, że poziom zagrożenia terrorystycznego w Norwegii wzrósł z powodu konfliktu zbrojnego w Syrii.

Według norweskich służb specjalnych w walkach z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada bierze lub brało udział co najmniej 40-50 ludzi mających powiązania z Norwegią. Połowa wróciła już do kraju.

Pod koniec maja poinformowano o aresztowaniu trzech mężczyzn podejrzanych o zamiar wsparcia ugrupowania islamistycznego w Syrii lub przyłączenia się do tej grupy.

Władze Danii i Szwecji także ostrzegały ostatnio, że osoby, które podróżują do Syrii i przechodzą tam szkolenie bojowe, stanowią coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa tych krajów.

 

Źródło: tvn24, PAP

Polecane:

Norwegia - Topniejący śnieg i ulewne deszcze spowodowały duże powodzie na nizinnych obszarach
Europa - Kosmetyki codziennego użytku znanych na całym świecie marek, mogą zakłócić równowagę hormon...
Rosja - Tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur rozbiła się bezzałogowa rakieta nośna z trzema satelita...
Pakistan - Ponad 320 ofiar trzęsienia ziemi, silne wstrząsy spowodowały powstanie nowej wyspy na Mor...
Do Wielkiej Brytanii i Irlandii zbliża się bardzo silny cyklon
Zarejestrowano dwa przypadki, gdy wirus zika przeniósł się drogą płciową
Rio de Janeiro, Brazylia - Na miesiąc przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi na plażach odkryto super...
Szkocja - Podczas sztormu zerwała się z lin i uderzyła w wyspę platforma wiertnicza ważąca 17 tysięc...
ZEA - Tuż nad Dubajem przeleciały resztki rosyjskiej rakiety Progress [Video]