Ulewne deszcze przyczyniły się do powodzi w południowych regionach Norwegii. Wielu mieszkańców musiało opuściło swoje domy. Straty spowodowane podtopieniami szacowane są na 100 mln koron norweskich.

Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -2

Od środy nad północną Norwegią utrzymują się deszczowe chmury. Ulewne deszcze spowodowały, że wiele obszarów znalazło się pod wodą, a tysiące mieszkańców musiało opuścić swoje domy.

Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -8

Wiele zalanych budynków

Najbardziej ucierpiał okręg Telemark. Tam poziom wody nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Mieszkańcom nie pozostaje nic innego, jak przeczekać, aż woda zacznie opadać. Dopiero wtedy będzie można wrócić do domów.

– W środę o godz. 10 woda zaczęła zalewać domy i znajdowała się na wysokości 15 cm – powiedział Thor Ingo Gabrielsen, szef kuchni jednej restauracji w miejscowości Skien. – Uruchomiliśmy pompy wodne. Około północy przegraliśmy starcie z żywiołem. Woda zaczęła wlewać się do środka. O drugiej w nocy poszliśmy do domów. W czwartek w restauracji brodziło się w głębokiej na metr wodzie. W piątek poziom wody dalej wzrastał – dodaje.

Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -6

To jeszcze nie koniec

Urzędnicy państwowi ogłosili czerwony, najwyższy alert powodziowy w okręgu administracyjnym Telemark, a pomarańczowe – w Buskerud, Aust-Agder i Vestforl.

W piątek rano deszcz przestał padać. Jednak meteorolog Kristen Gislefoss z norweskiego Instytutu Meteorologicznego poinformowała, że nie oznacza to, że taka pogoda utrzyma się przez cały dzień.

W okręgu Telemark poziom wody nie był tak wysoki od ponad wieku. Deszczówka zalała piwnice, wiele samochodów znalazło się pod wodą. Według szacunków firm ubezpieczeniowych, szkody szacowane są na 100 mln koron norweskich (prawie 46 milionów złotych).

 Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -9Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -7 Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -5 Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -4 Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -3 Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź -1

Polecane:

Rosja - Zgubili statek z zapasami dla kosmonautów z ISS
Nowe informacje dotyczące rosyjskiej sondy Fobos-Grunt
Kanada - Lawina błotna zalała wioskę Johnson's Landing [Video]
Nigeria - Nadal trwa powódź, mieszkańcy znajdują w swoich domach węże, krokodyle, a nawet hipopotamy
Europa - Kosmetyki codziennego użytku znanych na całym świecie marek, mogą zakłócić równowagę hormon...
Francja - Potężny głaz oderwał się od urwiska i przetoczył się przez budynek zabijając dwoje dzieci
Turcja - Śnieżyce sparaliżowały Stambuł, pobity został rekord sprzed 28 lat, miejscami spadło nawet ...
Na Morzu Północnym 14 metrowa fala uderzyła w platformę wiertniczą, jedna osoba zginęła, ewakuowano ...
Norwegia - Znaleziono 322 martwe renifery na płaskowyżu Hardangervidda, prawdopodobnie pioruny zabił...