Norweskie Rjukan przez pięć miesięcy pogrążone jest w mroku, a przez kolejnych siedem – w półmroku. Temu miastu, za sprawą położenia w otoczonej górami dolinie, od zawsze doskwiera brak naturalnego światła. Teraz Rjukan walczy o słońce za pomocą najnowszej technologii. Na szczytach otaczających gór zamontowano trzy systemy luster, które odbiją i skierują promienie słoneczne do centrum miasta. Oficjalne rozpoczęcie pracy heliostatów nastąpi jeszcze w październiku.

Pomysł „naświetlania” miasta powstał ponad 100 lat temu. Jego inicjatorem był Sam Eyde, współzałożyciel lokalnych zakładów chemicznych Norsk Hydro. Zaproponował on lustra po tym, jak w ciemnej dolinie wybudowano pierwszą fabrykę i zasiedlono miasto.
„Projekt lustro”

Jednak dopiero teraz udało się doprowadzić ten pomysł do realizacji. Miasto przeznaczyło 835 tys. dolarów na instalację trzech ogromnych luster. Heliostaty (czyli ruchome lustra pozwalające odbijać promienie słoneczne) umieszczono na pobliskich górach za pomocą helikopterów. Dzięki lustrom dojdzie teraz do przekierowania promieni słonecznych na główny plac miasta. 31 października nastąpi oficjalne rozpoczęcie pracy heliostatów.

Rozświetlone centrum

Na głównym placu miasta, na którym obecnie znajduje się parking, wybudowane zostanie lodowisko. To właśnie tu padać będzie główny snop światła.

„Projekt lustro” to niesamowicie imponujący pomysł, jednak podobna inicjatywa została już zrealizowana kilka lat temu w alpejskiej miejscowości Viganella.

Źródło: PAP/EPA, tvn24.pl, visitrjukan.com, tvnmeteo.pl

Polecane:

Chiny wydadzą 23 mln dolarów na bezpieczeństwo jądrowe
Tajne spotkanie w Arabii Saudyjskiej - Książe "szara eminencja" straszy NATO bronią atomow...
Arktyka - Lód topnieje w zastraszającym tempie, Rosja się cieszy z nowego szlaku handlowego
Polska - Coraz większe mrozy tej wiosny, w Łodzi -21 st.C.
Przez zastosowanie elastycznego polimeru, udało się znacznie wydłużyć czas pracy akumulatorków litow...
Google kupił za około 400 mln dolarów londyńską firmę DeepMind, która zajmuje się badaniami nad sztu...
Austria - Śnieg sparaliżował Tyrol, dwie ofiary śmiertelne i dziesiątki ludzi odciętych od świata, p...
Ilha da Queimada Grande, Brazylia - Na wyspie węży na jednym metrze kwadratowym można spotkać kilka ...
Chiny - Superkomputer Tianhe-2 już czwarty raz na pierwszym miejscu Top 500, moc obliczeniowa wynosi...