Norweskie Rjukan przez pięć miesięcy pogrążone jest w mroku, a przez kolejnych siedem – w półmroku. Temu miastu, za sprawą położenia w otoczonej górami dolinie, od zawsze doskwiera brak naturalnego światła. Teraz Rjukan walczy o słońce za pomocą najnowszej technologii. Na szczytach otaczających gór zamontowano trzy systemy luster, które odbiją i skierują promienie słoneczne do centrum miasta. Oficjalne rozpoczęcie pracy heliostatów nastąpi jeszcze w październiku.

Pomysł „naświetlania” miasta powstał ponad 100 lat temu. Jego inicjatorem był Sam Eyde, współzałożyciel lokalnych zakładów chemicznych Norsk Hydro. Zaproponował on lustra po tym, jak w ciemnej dolinie wybudowano pierwszą fabrykę i zasiedlono miasto.
„Projekt lustro”

Jednak dopiero teraz udało się doprowadzić ten pomysł do realizacji. Miasto przeznaczyło 835 tys. dolarów na instalację trzech ogromnych luster. Heliostaty (czyli ruchome lustra pozwalające odbijać promienie słoneczne) umieszczono na pobliskich górach za pomocą helikopterów. Dzięki lustrom dojdzie teraz do przekierowania promieni słonecznych na główny plac miasta. 31 października nastąpi oficjalne rozpoczęcie pracy heliostatów.

Rozświetlone centrum

Na głównym placu miasta, na którym obecnie znajduje się parking, wybudowane zostanie lodowisko. To właśnie tu padać będzie główny snop światła.

„Projekt lustro” to niesamowicie imponujący pomysł, jednak podobna inicjatywa została już zrealizowana kilka lat temu w alpejskiej miejscowości Viganella.

Źródło: PAP/EPA, tvn24.pl, visitrjukan.com, tvnmeteo.pl

Polecane:

Supernowa Keplera - Nowe badania dzięki kosmicznemu teleskopowi Suzaku
Telewizja Sky News otrzymała dokumenty zawierające dane personalne 22 tysięcy osób, które dołączyły ...
Japonia - Odkryto gatunek bakterii, które zjadają plastik, a dokładnie butelki PET
Szwecja - Podczas eksploracji wraku okrętu Kronan, nurkowie znaleźli tajemniczą masę, sądząc po zapa...
Rekin polarny uznany został najdłużej żyjącym kręgowcem na Ziemi, może dożyć nawet 400 lat
Microsoft stworzył wyjątkowo energooszczędny wyświetlacz e-ink, który na dodatek pobiera energię z d...
Islandia - Od dłuższego czasu obserwowana jest zwiększona aktywność czterech wulkanów
Komisja Europejska ukarała Google karą ponad 2.4 miliarda euro
Gwiazda niewiele większa od Saturna znajduje się 600 lat świetlnych od Ziemi, jest najmniejszą ze zm...