Władze Nowej Zelandii prowadziły masową inwigilację w sąsiednich krajach regionu Pacyfiku, a zdobyte dane przekazywały USA, Australii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie – podała nowozelandzka prasa w czwartek, powołując się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena.

Auckland, Nowa Zelandia

Rządowe Biuro Bezpieczeństwa Komunikacji (GCSB) przechwytywało rozmowy telefoniczne, e-maile i wiadomości na portalach społecznościowych w państwach: Fidżi, Papui Nowej Gwinei, Nauru, Samoa, Vanuatu, Kiribati, Nowej Kaledonii, Tonga, Polinezji Francuskiej oraz na Wyspach Salomona – podał dziennik „New Zealand Herald”.

 

Premier tylko częściowo dementuje

Dane te były następnie przekazywane krajom prowadzącym współpracę wywiadowczą z Nową Zelandią w ramach grupy „Five Eyes”: USA, Australii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Według amerykańskiego portalu informacyjnego „The Intercept”, który opublikował dokumenty wraz z „NZH”, nowozelandzki wywiad przechowywał zarówno treść, jak i metadane wszystkich przechwytywanych rozmów i wiadomości. Zgromadzone informacje były później udostępniane analitykom amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Premier Nowej Zelandii John Key w reakcji na doniesienia prasy oświadczył jedynie, że zawierają one błędy i błędne założenia. Podkreślił, że GCSB gromadziło zagraniczne dane wywiadowcze w jak najlepiej pojętym interesie kraju oraz dla bezpieczeństwa Nowozelandczyków.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Andrew Little powiedział, że rozumie konieczność pracy służb wywiadu, ale jest „zdumiony rozległością gromadzonych informacji”.

W 2013 roku były współpracownik NSA Edward Snowden ujawnił inwigilację na masową skalę prowadzoną przez tę agencję w internecie.

Polecane:

Filipiny - Trzęsienie ziemi o sile 7.6, zniszczone mosty i drogi
USA - Naukowcy pracujący dla US Navy opracowują metodę wytwarzania paliwa lotniczego z wody morskiej
"Róża Saturna" - Fenomen sfotografowała sonda Cassini, naukowcy czekali 7 lat, żeby zrobić...
Księżyc - Dziś perygeum i pełnia, czyli Super Księżyc znajdzie się w odległości 363 tys. km od Ziemi
Indie - Dziecko cierpi na jedną z najrzadszych i mało poznanych chorób, doznaje "spontanicznego...
Antarktyda - Ewakuowano pasażerów rosyjskiego lodołamacza Akademik Szokalski, statek pozostał
Kałamarnica zaatakowała załogę amerykańskiego oddziału Greenpeace podczas podwodnego rejsu w Morzu B...
Japonia - Hokkaido pod grubą warstwą śniegu, trzeci dzień mocno sypie
W sercu Spitsbergenu, na Ziemi Dicksona, w rekordowym tempie topnieją małe lodowce, średnio co roku ...