Analiza danych z wielkiego przeglądu galaktyk sugeruje, że ciemna materia może być rzadsza i jest bardziej równomiernie rozłożona w przestrzeni niż dotychczas sądzono. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół naukowy, który wykorzystał dane z Kilo Degree Survey do sprawdzenia, w jaki sposób ciemna materia wpływa na światło z około 15 milionów galaktyk. Wyniki analizy nie zgadzają się z danymi uzyskanymi za pomocą satelity Planck.

mapa-ciemnej-materii-uzyskana-dzieki-danym-z-kids-region-g12

Mapa ciemnej materii uzyskana dzięki danym z KiDS (region G12)., © Kilo-Degree Survey Collaboration/H. Hildebrandt & B. Giblin/ESO

Naukowcy wykorzystali zjawisko soczewkowania grawitacyjnego, jednak nie to, o którym słyszymy częściej, kiedy to światło zaginane jest np. przez galaktykę, ale znacznie słabsze, gdy zaginają je większe struktury. Dzięki zakrojonym na szeroką skalę specjalistycznym obserwacjom i metodom statystycznym można zbadać rozkład materii zaginającej światło. I tym właśnie zajął się zespół pracujący pod kierunkiem Hendrika Hildebrandta z Argelander-Institut fur Astronomie w Bonn i Massima Violi z holenderskiego Obserwatorium w Leiden.

Co interesujące, uzyskane przez nich wyniki wydają się odmienne od tego, co wiemy z obserwacji satelity Planck. Elementem, który przede wszystkim się nie zgadza, jest rozkład ciemnej materii. Zdaniem Hildebranda i Violi, jest ona rozłożona znacznie bardziej równomiernie.

Jako że ciemna materia i jej rozkład to jeden z kluczowych elementów kosmologii, najnowsze badania mają olbrzymie znaczenie. Niewykluczone, że trzeba będzie ponownie przemyśleć fundamentalne kwestie dotyczące ewolucji wszechświata. Nasze odkrycie pozwoli na udoskonalenie modeli teoretycznych dotyczących rozszerzania się wszechświata – mówi Hildebrandt. Widzimy tutaj sporą niezgodność z danymi uzyskanymi z Plancka. Przyszłe badania, takie jak planowana misja satelity Euklides czy Large Synoptic Survey Telescope, pozwolą nam na sprawdzenie najnowszych pomiarów i lepsze zrozumienie wszechświata – stwierdził Konrad Kuijken z Leiden Observatory.

Polecane:

Kamczatka - 160 wulkanów i 6 trzęsień ziemi w 24 godziny
Trzęsienie ziemi w Indonezji o magnitudzie 6.5
Wenezuela - Piorun uderzył w rafinerię i spowodował ogromny pożar [Video]
Powstał projekt neutralizatora hałasów dobiegających zza okna, urządzenie generuje dźwięki o tej sam...
Dziś w nocy Słońce wygenerowało trzeci najsilniejszy rozbłysk w 24. cyklu słonecznym, klasa X4.9
"Słońce zamieni się w ognistą obrączkę" - Ciekawe i bardzo rzadkie zjawisko widoczne będzi...
Po raz pierwszy naukowcom udało się monitorować proces przechodzenia pojedynczych atomów ze stanu ga...
Polska - Według najnowszych badań, marihuana zmniejsza u dzieci aż o 90 proc. liczbę napadów padaczk...
W galaktyce NGC 1600 odkryto supermasywną czarną dziurę o masie 17 miliardów Słońc, naukowcy sądzą ż...