Już na samym początku nowego roku czeka nas ciekawe kosmiczne wydarzenie. 3 stycznia pobliżu Ziemi przeleci kosmiczna skała o rozmiarach mniej więcej piłkarskiego boiska. Asteroida YL2 2013 została odkryta zaledwie kilka dni temu.

YL2 2013 astronomowie wypatrzyli w Wigilię. Po wyliczeniu jej trajektorii okazało się, że po kilku dniach przeleci bardzo blisko Ziemi. „Bardzo blisko” oznacza jednak dystans wygodny do obserwacji przez naukowców, a nie taki, który powinien nas zaniepokoić. 

Asteroida przeleci w odległości około 1,4 mln km od Ziemi, co odpowiada ponad trzyipółkrotnemu dystansowi między naszą planetą a Księżycem. To wystarczająco daleko, żebyśmy nie musieli obawiać się kolizji.

Poleci na południe

– To bezpieczna odległość, nie ma zagrożenia dla naszej planety. Za to będziemy mieli dobrą sposobność do podglądania tej 90-metrowej asteroidy poruszającej się wśród gwiazd – powiedział Gianluca Masi z planetarium w Rzymie.

Na naszej półkuli YL2 2013 będzie widzialna już od 2 stycznia, by stopniowo znikać z północnego nieba. Jej trajektoria przebiega tak, że ma się kierować ku półkuli południowej. W piątek 3 stycznia asteroida osiągnie punkt najbliższy Ziemi. Nie zobaczymy jej gołym okiem ani przy pomocy lornetki – potrzebny będzie co najmniej 35-40-centymetrowy teleskop. Co, którzy takim sprzętem dysponuja, powinni go kierować w stronę gwiazdozbioru Hydra.

 
Źródło: NASA JPL, nextme.it, tm

Polecane:

Woda na świecie występuje z rzek
Prawdopodobnie "niedługo" zobaczymy dwa słońca. Betelgeza traci dużo swojej masy.
Guerrero, Meksyk - Silne trzęsienie ziemi, zginęły co najmniej 3 osoby, magnituda 6.5
Pakistan - Przyczyną katastrofy Boeinga 737 mogło być uderzenie pioruna, na pokładzie były 122 osoby
Na Ganimedesie, jednym z księżyców Jowisza znajduje się potężny ocean ze słoną wodą, której może być...
Chile - Ogłoszono pomarańczowy alert, lawa zbliża się do krawędzi krateru w wulkanie Villarica
Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg, dawniej był ucieleśnieniem groźnego mityczne...
Polska - W nocy z soboty na niedzielę cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2
Australia - Burze z gradobiciem, ulewne deszcze powodujące błyskawiczne powodzie, to skutki nawałnic...