Już na samym początku nowego roku czeka nas ciekawe kosmiczne wydarzenie. 3 stycznia pobliżu Ziemi przeleci kosmiczna skała o rozmiarach mniej więcej piłkarskiego boiska. Asteroida YL2 2013 została odkryta zaledwie kilka dni temu.

YL2 2013 astronomowie wypatrzyli w Wigilię. Po wyliczeniu jej trajektorii okazało się, że po kilku dniach przeleci bardzo blisko Ziemi. „Bardzo blisko” oznacza jednak dystans wygodny do obserwacji przez naukowców, a nie taki, który powinien nas zaniepokoić. 

Asteroida przeleci w odległości około 1,4 mln km od Ziemi, co odpowiada ponad trzyipółkrotnemu dystansowi między naszą planetą a Księżycem. To wystarczająco daleko, żebyśmy nie musieli obawiać się kolizji.

Poleci na południe

– To bezpieczna odległość, nie ma zagrożenia dla naszej planety. Za to będziemy mieli dobrą sposobność do podglądania tej 90-metrowej asteroidy poruszającej się wśród gwiazd – powiedział Gianluca Masi z planetarium w Rzymie.

Na naszej półkuli YL2 2013 będzie widzialna już od 2 stycznia, by stopniowo znikać z północnego nieba. Jej trajektoria przebiega tak, że ma się kierować ku półkuli południowej. W piątek 3 stycznia asteroida osiągnie punkt najbliższy Ziemi. Nie zobaczymy jej gołym okiem ani przy pomocy lornetki – potrzebny będzie co najmniej 35-40-centymetrowy teleskop. Co, którzy takim sprzętem dysponuja, powinni go kierować w stronę gwiazdozbioru Hydra.

 
Źródło: NASA JPL, nextme.it, tm

Polecane:

Indonezja - Wybuchł wulkan Gamalama na wyspie Ternate
Kaszmir, Indie - Dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie 5.6 i 4.5, wśród mieszkańców wybuchła panika
"Zielone płuca" Ziemi są mniej wydajne niż sądzono, większość dwutlenku węgla wraca do atm...
Japonia - Planują zrobić obozy odwykowe dla dzieci uzależnionych od internetu
Hiszpania - Wydano ostrzeżenie przed śnieżycami, lawinami, porywistym wiatrem i falami dochodzącymi ...
Podświetlanie komórek nowotworowych markerem fluorescencyjnym in vivo - przełomowa technika w leczen...
Spośród 14 nowo odkrytych gatunków tarantul, jeden otrzymał imię po Johnnym Cashu
Izrael - Znaleziono tajemniczy grób, który może mieć nawet 12 tysięcy lat, kobieta prawdopodobnie by...
UK - Opublikowano szczegóły planu przygotowań na wypadek śmierci królowej Elżbiety II