Dzięki badaniu krwi pacjentów przy wykorzystaniu spektroskopii ramanowskiej będzie można wykrywać we wczesnym stadium guzy nowotworowe – wykazała dr n med. Edyta Wolny-Rokicka z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Szpitala w Gorzowie Wielkopolskim.

Dr Wolny-Rokicka wraz z Alicją Defort z Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego (PNT UZ) za pomocą spektrometru Ramana przeprowadziły serię badań płytek krwi pacjentów chorych na raka płuca. Próbki pobierano przed i po zabiegu operacyjnym, przed i po radykalnym leczeniu promieniami, od pacjentów z rozsianą chorobą nowotworową oraz – dla porównania – od zdrowych ochotników.

Metoda spektroskopii ramanowskiej umożliwia badanie układów biologicznych oraz identyfikację zmian zachodzących na poziomie chemicznych w komórkach czy tkankach. Na podstawie intensywności pasm oraz ich położenia można określać zmiany zachodzące na poziomie komórkowym wykorzystując światło lasera, które oddziałuje z materią.

W przypadku próbek badanych w Zielonej Górze chodziło o p-selektynę, białko-molekułę adhezyjną umiejscowioną w ziarnistościach płytek krwi i komórek śródbłonka naczyń. Gdy pojawia się guz, w którym rozwijają się liczne nieprawidłowe naczynia krwionośne, poziom p-selektyny wzrasta.

Zdaniem dr Wolny-Rokickiej, oznaczana metodą spektroskopii Ramana p-selektyna może być potencjalnym markerem, pozwalającym wykrywać we wczesnym stadium obecność guzów nowotworowych, oceniać postępy terapii i rokowanie pacjenta. Być może znajdzie w przyszłości zastosowanie w badaniach przesiewowych. Planowane są dalsze badania prowadzone na większej liczbie osób, z różnymi rodzajami nowotworów.

 

Polecane:

Szkocja - Epidemia w Edynburgu, 82 osoby zakażone bakteriami legionelli
NASA - Kolczaste kule w przyszłości zastąpią Curiosity na Marsie
Radżastan, Indie - Linie elektryczne spadły na autobus wiozący weselników, 17 osób zginęło
Najwyższy alpejski szczyt Mont Blanc zmniejszył się o 129 cm w ciągu dwóch lat, powłoka lodu w kilka...
Najwyżsi na świecie są mężczyźni z Holandii i kobiety z Łotwy, najniżsi są mężczyźni z Timoru Wschod...
Japońska telewizja NHK uruchomiła kanał w rozdzielczości 8K
Włochy - Naukowcy zastanawiają się nad wędrującymi kraterami wulkanu Etna
Po 18 latach z ciała Wietnamczyka wyciągnięto kleszcze, które zostawiono tam podczas operacji
USA - Na Alasce znaleziono potężne złoże ropy naftowej, pod ziemią znajduje się 1.2 mld baryłek suro...