Na powierzchnię kanału w stanie Nowy Jork wypłynęło mnóstwo śniętych ryb. Eksperci wytłumaczyli, że zdechły w wyniku hipoksji.

nowy-jork-usa-na-powierzchnie-wody-w-kanale-wyplynely-dziesiatki-tysiecy-ryb-2

W poniedziałek 14 listopada w kanale Shinnecock w stanie Nowy Jork znaleziono dziesiątki tysięcy śniętych ryb. Zdechły w wyniku hipoksji, czyli niedoboru tlenu w wodzie. Im więcej ryb, tym większe zużycie tlenu, a gdy w akwenie nie dochodzi do wymiany wody, w końcu tlenu zaczyna brakować. Taki sam mechanizm powstaje w zamkniętym małym pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie.

Uwięzione między zatokami

Specjaliści z Departamentu Ochrony Środowiska Stanu Nowy Jork (NYSDEC) tłumaczą, że ryby znalazły się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. W kanale jest śluza, która reguluje przepływ wody między zatoką Shinnecock a zatoką Great Peconic. Przez to poziomy wód w obydwu zbiornikach nie zawsze są równe, a system śluz pomaga przepłynąć statkom z jednego akwenu do drugiego. Jeśli śluzy są zamknięte, ryby uwięzione między zatokami nie mogą się wydostać i przepłynąć dalej. Wtedy popadły właśnie w tryb śnięcia. Jest to stan, w którym ryba jeszcze żyje, ale nie może powrócić do aktywnego życia biologicznego. Jest to zazwyczaj zjawisko masowe, ale na ograniczonym obszarze.

nowy-jork-usa-na-powierzchnie-wody-w-kanale-wyplynely-dziesiatki-tysiecy-ryb

Dla nowojorskich ryb nie było ratunku i zdechły, a kiedy otworzono śluzę, ich ciała wypłynęły z nurtem i dotarły do pobliskich wybrzeży.

Jakość wody

Eksperci z Departamentu Ochrony Środowiska Stanu Nowy Jork podkreślają, że tragedia nie mogła być wynikiem złej jakości wody. Twierdzą, że zanieczyszczenie zbiorników nie jest na tyle wysokie, żeby w ciągu jednego dnia zdechło dziesiątki tysięcy ryb.

 

Polecane:

Wulkan Taal - Filipiny, 25 silnych wstrząsów w 24 godziny
USA - W ciągu dwóch miesięcy woda wyrzuciła na plaże stanu New Jersey 120 martwych delfinów butlonos...
Zdjęcie pierścieni Saturna i księżyca z sondy Cassini
Montevrain, Francja - Trwają poszukiwania tygrysa, który był widziany koło Paryża
Pomyłką okazało się jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć naukowych XXI wieku, nadal nie ma dowodu...
Cuenca, Hiszpania - Odkryty został szczur z kolcami sprzed blisko 130 milionów lat
Rzym, Włochy - Wypełniona rzeźbami i freskami komnata z czasów Cesarstwa Rzymskiego znaleziona podcz...
Aspiryna sprzymierzeńcem w walce z rakiem, przyjmując jej niewielkie ilości, zwiększamy szansę na pr...
Komórki odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się nowotworu w organizmie potrzebują do działania pewn...