Astronomowie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile opublikowali nowe zdjęcie obłoku wodoru o nazwie Gum 41. W centrum tej mało znanej mgławicy, widocznej na południowym niebie w gwiazdozbiorze Centaura, znajdują się jasne, gorące, młode gwiazdy. To ich promieniowanie powoduje, że wodór wokół nich świeci w charakterystycznym czerwonym odcieniu.

Obłok wodoru Gum 41Obłok wodoru Gum 41/ESO

W tym rejonie południowego nieba można dostrzec wiele jasnych mgławic, z których każda powiązana jest z nowo narodzonymi, gorącymi gwiazdami, które uformowały się z obłoków wodoru. Ich intensywne promieniowanie wzbudza wodór, który tam jeszcze pozostał i nadaje obłokom charakterystyczny odcień czerwieni. Przykładem tego zjawiska jest miedzy innymi Mgławica Laguna – olbrzymi obłok, który świeci w podobnym jasnym odcieniu szkarłatu.

Mgławica zaprezentowana na zdjęciu znajduje się 7300 lat świetlnych od Ziemi. Odkrył ją australijski astronom Colin Gum na fotografiach wykonanych w Obserwatorium Mount Stromlo koło Canberry. Gum umieścił ją potem w katalogu 84 mgławic emisyjnych, opublikowanym w 1955 roku. Gum 41 jest w rzeczywistości małą częścią większej struktury o nazwie Mgławica Lambda Centauri, znanej też pod bardziej egzotycznym określeniem Mgławica Biegnący Kurczak.

Tylko na tym zdjęciu Gum 41 wydaje się gęsta i jasna, ale to złudzenie. Gdyby hipotetyczny astronauta podróżował przez tę mgławicę, prawdopodobnie w ogóle by jej nie zauważył. Nawet z bliska byłaby zbyt słaba dla ludzkiego oka. To tłumaczy dlaczego tak wielki obiekt musiał czekać na odkrycie do połowy dwudziestego wieku – jego światło jest bardzo słabe, a czerwona barwa nie ułatwia obserwacji.

Nowy portret Gum 41 – chyba jeden z najlepszych do tej pory – został utworzony z danych zebranych instrumentem Wide Field Imager (WFI) na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Jest połączeniem zdjęć wykonanych z użyciem filtrów niebieskiego, zielonego i czerwonego oraz fotografii w specjalnym filtrze zaprojektowanym do wychwycenia czerwonego koloru wodoru.

Na podstawie materiałów prasowych ESO.

 

Źródło: ESO, rmf24.pl

Polecane:

Za rok na niebie zabłyśnie najjaśniejsza od kilkudziesięciu lat kometa, C/2012 S1 będzie dobrze wido...
Japonia - Potężny system przeciwpowodziowy pod Tokio
W ciągu najbliższego miesiąca Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna na polskim niebie pona...
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kilauea coraz dalej przesuwa się przez miejscowość Pahoa
Norwegia - Całkowite zaćmienie Słońca w archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym
Antarktyda skrywała wulkaniczne niespodzianki, badania sejsmologiczne ukazują źródła ciepła i proces...
Tetyda, Enceladus, Mimas - Trzy Księżyce pomiędzy pierścieniami Saturna uchwycone przez sondę Cassin...
Chiny - Ogromna nawałnica w Chengdu [Video]
UK - Największa jednostka latająca świata złamała się na pół i spadła na ziemię, na pokładzie sterow...