Gęsta warstwa obłoków srebrzystych zalśniła nad biegunem południowym. To najwyżej położone chmury w atmosferze, które występują sezonowo.

obloki-srebrzyste-nad-biegunem-poludniowym

Amerykańska agencja kosmiczna NASA prowadzi badania nad obłokami srebrzystymi. Dane zbiera satelita AIM (ang. Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Pod koniec listopada wykonał serię zdjęć znad Antarktydy. Dzięki nim eksperci stworzyli animację, która pokazuje jak gęsta warstwa obłoków srebrzystych (białe smugi na filmie) zawisła nad biegunem południowym.Obłoki srebrzyste lub inaczej chmury mezosferyczne (z angielskiego noctilucent clouds – NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.

Sezonowe chmury

Obłoki srebrzyste występują sezonowo, w okresie letnim. Wtedy para wodna zawarta w atmosferze przedostaje się w wyższe jej partie, tworząc wysokie świecące chmury. Obecnie na półkuli południowej czyli w okolicy Antarktydy trwają dni polarne i występują dogodne warunki do tworzenia się obłoków mezosferycznych. Sezon umownie rozpoczął się w połowie listopada. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Chmury mezosferyczne najczęściej można zobaczyć w pasie między 50 a 70 stopniem północnej i południowej szerokości geograficznej. Najlepsze warunki do obserwacji tych obłoków są w czasie zmierzchu lub o świcie, gdy Słońce jest poniżej horyzontu.

Z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że obłoki mezosferyczne są to okruchy spalających się w ziemskiej atmosferze meteoroidów.

Polecane:

Alaska, USA - Gwałtowny spadek temperatury do -61.6 st.C. i wysiadły baterie
Iran - Potężny smog nad Teheranem, pozamykane zostały szkoły i urzędy
Według naukowców z uniwersytetu w Adelajdzie, noworodki, które w pierwszym miesiącu życia szybko prz...
Ilha da Queimada Grande, Brazylia - Na wyspie węży na jednym metrze kwadratowym można spotkać kilka ...
Kalifornia, USA - Po trzech latach suszy zaczęło mocno padać, lokalnie spadło 100 l/mkw i wywołało l...
Ekwador - Zawieszone zajęcia w Ambato przez opadający popiół z wulkanu Tungurahua
Chicago, USA - Najbardziej śnieżny listopad od 120 lat
W gwiazdozbiorze Wężownika odkryto planetę prawdopodobnie możliwą do zamieszkania, znajduje się w od...
USA - Pierwszy raz od 11 lat wodę zaczął odprowadzać awaryjny przelew na jeziorze Berryessa