Gęsta warstwa obłoków srebrzystych zalśniła nad biegunem południowym. To najwyżej położone chmury w atmosferze, które występują sezonowo.

obloki-srebrzyste-nad-biegunem-poludniowym

Amerykańska agencja kosmiczna NASA prowadzi badania nad obłokami srebrzystymi. Dane zbiera satelita AIM (ang. Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Pod koniec listopada wykonał serię zdjęć znad Antarktydy. Dzięki nim eksperci stworzyli animację, która pokazuje jak gęsta warstwa obłoków srebrzystych (białe smugi na filmie) zawisła nad biegunem południowym.Obłoki srebrzyste lub inaczej chmury mezosferyczne (z angielskiego noctilucent clouds – NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.

Sezonowe chmury

Obłoki srebrzyste występują sezonowo, w okresie letnim. Wtedy para wodna zawarta w atmosferze przedostaje się w wyższe jej partie, tworząc wysokie świecące chmury. Obecnie na półkuli południowej czyli w okolicy Antarktydy trwają dni polarne i występują dogodne warunki do tworzenia się obłoków mezosferycznych. Sezon umownie rozpoczął się w połowie listopada. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Chmury mezosferyczne najczęściej można zobaczyć w pasie między 50 a 70 stopniem północnej i południowej szerokości geograficznej. Najlepsze warunki do obserwacji tych obłoków są w czasie zmierzchu lub o świcie, gdy Słońce jest poniżej horyzontu.

Z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że obłoki mezosferyczne są to okruchy spalających się w ziemskiej atmosferze meteoroidów.

Polecane:

Vanuatu - Wulkan Ambae zaczął wyrzucać gazy wulkaniczne
Mars - Lądowanie łazika "Curiosity" na czerwonej planecie spędza sen z oczu specjalistom z...
Haiti - Na cholerę zmarło już 8 tys. osób, a zainfekowane są setki tysięcy innych ludzi
NASA chowa sondy na orbicie Marsa przed przelotem 19 października 2014 r. komety C/2013 A1, która pę...
USA - Zastrzelił córkę i sześcioro wnucząt, najmłodsze dziecko miało trzy miesiące, najstarsze 10 la...
Kalifornia, USA - Pustynna Dolina Śmierci pokryła się dywanem kolorowych kwiatów, od października sp...
Zaprezentowano najszybszy samochód w historii motoryzacji, Bugatti Chiron rozpędza się do 420 km/h p...
Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, ogromna dziura koronalna na Słońcu znajduje się aktualnie na ...
Wkrótce powstanie standard komputera kwantowego