Lądownik Philae, który w listopadzie ubiegłego roku osiadł na powierzchni jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko, przez niespełna półtorej minuty przekazywał dane – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna. Wiadomo, że znajduje się w temperaturze minus 35 stopni Celsjusza.

Prawdopodobnie lądownik Philae / ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA /

Prawdopodobnie lądownik Philae / ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA /

Analiza wskazuje, że Philae budził się już wcześniej i wykonywał pomiary, ale nie był wtedy w stanie nawiązać łączności z Ziemią.

Lądownik odnalazł się kilka dni temu. Wiadomo, że po wykonaniu zaledwie części badań naukowych Philae zapadł w stan uśpienia, bo baterie słoneczne nie dostarczały mu odpowiedniej ilości energii

Już wtedy badacze Agencji mieli nadzieje, że po tym, jak kometa zbliży do Słońca, poziom oświetlenia pozwoli doładować baterie.

Lądowanie Philae w listopadzie ubiegłego roku nie przebiegło w do końca kontrolowany sposób – pojazd odbił się dwukrotnie, by w końcu wylądować na boku, w cieniu jakiegoś klifu. Ta lokalizacja sprawiła, że baterie słoneczne pojazdu nie otrzymywały odpowiedniej ilości światła i lądownik po wykonaniu tylko części badań zapadł w stan hibernacji.

Krążąca wciąż wokół jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko sonda Rosetta próbowała od tego czasu znaleźć Philae, wykorzystując do tego kamerę wysokiej rozdzielczości OSIRIS.

rejon poszukiwań /Ellipse: ESA/Rosetta/Philae/CONSERT; Image: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA /

rejon poszukiwań /Ellipse: ESA/Rosetta/Philae/CONSERT; Image: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA /

Zespół opracowujący obrazy kamery OSIRIS wytypował pięć możliwych miejsc lądowania na podstawie zdjęć wykonanych przez sondę Rosetta z wysokości 18 kilometrów. Pojedynczy piksel ma około 34 centymetrów, co oznacza, że cały pojazd zajmuje najwyżej parę pikseli. Teraz porównano lokalizację tych miejsc z wynikami radarowego eksperymentu CONSERT, który wykonano jeszcze zanim Philae zamilkł. Na podstawie tych danych wyznaczono elipsę o wymiarach 16 na 160 metrów, gdzie lądownik powinien się znajdować. Tylko jedno z pięciu wybranych miejsc znajduje się w pobliżu tej elipsy. Co więcej porównanie zdjęć tego miejsca wykonanych 22 października i w połowie grudnia pokazało, że w grudniu jest tam coś, czego nie było wcześniej.

Porównanie zdjęć z października i grudnia

Porównanie zdjęć z października i grudnia /ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/I /

Źródło: ESA, rmf24

 

Polecane:

Japonia rezygnuje z planów zwiększenia ilości elektrowni atomowych
Alaska, USA - W 2012 roku bateria jądrowa 4S Toshiby zasili miasto Galena przez 30 lat w 10MW mocy
Lagos, Nigeria - Ulewne deszcze i powódź zabiła 10 osób, spadło 178 mm wody w 18 godzin
Nigeria - Coraz bardziej widoczne skutki wycieku ropy z platformy Shell
"Pole śmierci" na Pacyfiku - Tysiące ton śmieci porwanych przez tsunami dryfuje na wschód
Grecja - Ikaria zaliczana jest do "błękitnej strefy", ludzie żyją tu średnio 10 lat dłużej...
Wenezuela - Ponad połowa kraju bez prądu, winna podobno linia przesyłowa
Izrael - Znaleziono tajemniczy grób, który może mieć nawet 12 tysięcy lat, kobieta prawdopodobnie by...
Przesuwający się wir polarny może spowodować, że zima będzie dłuższa, a wiosna znacznie zimniejsza