Nawet jeśli udałoby się zahamować emisję dwutlenku węgla do atmosfery, to i tak przez kolejne setki lat klimat by się ocieplał – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Princeton. Więc jaki jest sens ograniczania zanieczyszczeń?

Naukowcy stworzyli model naszej planety, który zakładał, że do atmosfery Ziemi dostało się 1,800 mld ton dwutlenku węgla. Następnie postanowili sprawdzić, co stanie się, jeśli nagle przerwana zostanie emisja tego gazu.
Wystarczą 2 stopnie C

Do czasów rewolucji przemysłowej temperatura na Ziemi wzrosła o 0,85 st. C. Jednak eksperci oceniają, że od tego momentu odnotowujemy bardziej gwałtowne ocieplenie. Według modeli, podwyższenie globalnej temperatury o zaledwie 2 st. C spowoduje ogromne szkody. Żeby tego uniknąć, trzeba by ograniczyć emisję dwutlenku węgla, który może kumulować się w atmosferze w ilości do 1,000 mld ton. Obecnie w atmosferze znajduje się już ponad połowa tej ilości.

Globalne ocieplenie może postępować jeszcze szybciej

Naukowcy zaznaczają, że tak naprawdę wzrost temperatury o 2 st. C może zostać osiągnięty wcześniej, bo globalne ocieplenie postępuje coraz szybciej.

– Jeśli chcielibyśmy, żeby nie doszło do wzrostu temperatury na Ziemi, to ilość skumulowanego w atmosferze dwutlenku węgla musiałaby sięgnąć 750 mld ton. Wynika więc z tego, że kolejnych latach w atmosferze kumulować mogłoby się około 250 mld ton CO2, czyli połowa tego, co znajduje się obecnie od czasu rewolucji – wyjaśnił Thomas Frolicher, jeden z autorów badania.

Nie tak łatwo zahamować wzrost temperatury

Jaki z tego wniosek? Nie jest prawdą, że redukcja CO2 jest jednoznaczna z zahamowaniem globalnego ocieplenia, ale nie można również wykluczyć, że nie spowolni tego procesu. – Badanie pokazuje jak ciężko jest zahamować zmiany klimatu – zatrzymamy emisję, ale temperatura nadal będzie rosnąć – dodał naukowiec.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „Nature Climate Chane”.

Źródło: phys.org, tm

Polecane:

Znikające jeziora - coraz częstsze zjawisko
Rusza w Polsce darmowy internet dla wszystkich, czyli Aero2
UK - Wstrzymano inwestycję w farmę wiatrową za 1.5 mld funtów z powodu śmierci 90 ptaków rocznie
Ogromne ilości gazohydratów znajdują się na naszej planecie, czyli metanu uwięzionego w klatkach z c...
Odkryto trzy planety w strefie zamieszkiwalnej wokół gwiazdy Gliese 667C
NASA i ESA - W najbardziej sterylnych pomieszczeniach na ziemi wykryto mikroby, tam nie powinna prze...
Słońce - Wystąpił silny rozbłysk klasy M7.3 i kolejny duży wyrzut plazmy w kierunku Ziemi, wkrótce w...
Fascynujące zdjęcie ukazujące wschód Ziemi wznoszącej się ponad horyzont Księżyca widoczne z pokładu...
Darmstadt, Niemcy - Po niedzielnym festiwalu muzycznym napływają doniesienia kobiet o serii napaści ...