Ostatni sierpień był najcieplejszym sierpniem w historii pomiarów. Był także szesnastym z rzędu miesiącem rekordowym pod względem temperatury – podała we wtorek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).

 sierpien-2016-roku-byl-najcieplejszy-w-historii-pomiarow-1

Pomimo że w Polsce sierpień rozpoczął się stosunkowo chłodno, w skali globalnej zapisał się jako rekordowo gorący. Średnia światowa temperatura w tym miesiącu wyniosła 16,5 stopnia Celsjusza. To więcej o 0,9 stopnia od średniej z XX wieku.

Największa anomalia temperatury wystąpiła w Azji południowo-wschodniej oraz w południowej Afryce. Jedynie na Syberii zanotowano, że sierpień 2016 był chłodniejszy niż zazwyczaj.

sierpien-2016-roku-byl-najcieplejszy-w-historii-pomiarow-2

Przyspieszone zmiany klimatu

Według NOAA kolejne notowane rekordy temperatur obrazują trwający proces przyspieszenia ocieplania się ziemskiej atmosfery. Większość klimatologów łączy to zjawisko z kumulacją gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania surowców kopalnych, np. węgla kamiennego. Klimatolodzy wskazują też na cykliczne zjawisko El Nino, spowodowane utrzymywaniem się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego.

– Trendy, jakie zachodzą w klimacie, są dla nas istotne. Pomagają nam zrozumieć w jaki sposób zmienia się klimat na Ziemi – powiedział Gavin Schmidt z NASA.

Sierpień był 16. z rzędu miesiącem rekordowym pod względem temperatury, począwszy od 1880 roku. Od 1997 roku aż 16 z 18 lat, które nastąpiły, było najcieplejszych w historii pomiarów. Według NOAA rok 2016 będzie prawdopodobnie, jako trzeci rok z rzędu, najcieplejszym rokiem w historii.

 

Mało lodu w Arktyce

Jak pokazały analizy, pokrywa lodu w Arktyce była o 23,1 proc., czyli o 1,6 mln kilometrów kwadratowych, poniżej średniej z lat 1981-2010. Zdaniem badaczy, jeśli ocieplenie będzie następowało w takim tempie, Ocean Arktyczny latem może być całkowicie wolny od lodu już w 2030 roku.

 

Źródło: NOAA,NASA, PAP, tvnmeteo

Polecane:

We wtorek nastąpiła erupcja wulkanu Bulusan w Sorsogon na Filipinach
USA - Dziwna choroba licealistów może być wywołana skażeniem środowiska sprzed 40 lat
UK - Pożar elektrowni pod Londynem, płonie biomasa "napędzająca" elektrownię
Polska - Trąba powietrzna na Kujawach, zniszczone 400 ha lasu, uszkodzone budynki
Filipiny - Katastrofa ekologiczna na wyspie Mactan, zderzył się prom z kontenerowcem, na wodzie jest...
WHO - W 2012 roku zmarło prawie 7 milionów ludzi przez zanieczyszczenie powietrza
Afganistan - Przez powódź zniszczonych zostało 850 domów, ponad 1000 uszkodzonych, zginęło co najmni...
Zimbabwe - Za słabe wyniki w Rio de Janeiro aresztowano 27 olimpijczyków, nie przywieźli medali, wię...
Chiny - Rozpędzona ciężarówka z piaskiem z ogromną prędkością zmiotła z powierzchni ziemi kilka domó...