Cisza na Pacyfiku powoduje powstawanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w wielu rejonach świata. Od ponad roku na Oceanie Spokojnym dominuje zjawisko La Nada. Meteorolodzy ustalili, że susze w Stanach Zjednoczonych, rekordowo śnieżne zimy – to wszystko właśnie przez La Nadę.

 Poziom wód oceanu

Trzy procesy: El Nino, La Nina oraz La Nada to główne wyznaczniki zmian klimatycznych. Naukowcy określają intensywność tych zjawisk na podstawie pomiarów poziomu oceanu, a dane uzyskują dzięki satelicie Jason-2.

Od ponad roku jest neutralnie

Od około 16 miesięcy na prawie całej długości Pacyfiku wzdłuż równika panuje La Nada. Jest to zjawisko, które przynosi neutralne warunki. Według wielu modeli, stan ciszy na równiku ma się utrzymać do wiosny 2014 roku – informuje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna.

Trudne prognozowanie

– Bez obecności El Nino i La Nina pogoda będzie determinowana przez różne inne czynniki klimatyczne, które są mniej przewidywalne. Dlatego cisza na morzu, czyli La Nada, bardzo utrudnia tworzenie prognoz długoterminowych. To tak jak jazda w nieznane bez mapy: sprawia, że prognozowanie jest trudne – wytłumaczył Bill Patzert, klimatolog z NASA.

Na oceanie najczęstsza jest cisza

Z analizy danych ostatnich kilkudziesięciu lat wynika, że La Nada jest obecnie dominującym zjawiskiem na Pacyfiku, El Nino i La Nina są dużo słabsze. Badacze zauważyli, że w czasie, kiedy dominuje La Nada, w Stanach Zjednoczonych zachodzą ekstremalne warunki pogodowe, na przykład wyjątkowo wilgotne lub rekordowo suche zimy.

Niby neutralnie, a bardzo ekstremalnie

– Neutralne warunki kojarzą się nam z czymś łagodnym. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Jeśli spojrzymy w przeszłość i przeanalizujemy pogodę, jaka panowała czasie, gdy na Pacyfiku dominowała La Nada, to okazje się, że zazwyczaj są to najbardziej ekstremalne warunki. Tak na przykład susza, która trwa obecnie za zachodzie USA. Nie jest to na pewno nic normalnego i łagodnego – dodaje Patzert.

Poziom wody w oceanach zależny jest przede wszystkim od temperatury. W ogrzewającym się oceanie wzrasta poziom wód, kiedy się ochładza jest odwrotnie. Żółte i czerwone obszary pokazują, w których miejscach poziom wody jest wyższy niż powinien być naturalnie, natomiast kolor zielony pokazuje, na których obszarach poziom jest bliski normalnemu. Niebieski i fioletowy – to miejsca, gdzie woda jest chłodniejsza, w związku z czym jej poziom jest niższy. Akweny, gdzie poziom jest wyższy, sprzyjają powstawaniu El Nino, natomiast tam, gdzie poziom jest niższy, tworzy się La Nina. Jak widać na zdjęciu, wzdłuż równika dominuje neutralny zielony kolor, a to oznacza, że występuje tam La Nada. 

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Na Renie przewrócił się zbiornikowiec z kwasem siarkowym. Zaginęły dwie osoby
Bułgaria - Masakryczne warunki pogodowe, w wielu miejscach stan klęski żywiołowej
NASA opublikowała zdjęcie ukazujące rozmieszczenie pyłów, aerozoli soli morskiej i siarczanów w atmo...
Meksyk - Trzęsienie ziemi o sile 5.9 stopnia w skali Richtera
Grecja - Silne wstrząsy sejsmiczne na Półwyspie Chalcydyckim, magnituda 5.1
Polska - Opracowano nową metodę wczesnego wykrywania choroby Alzheimera polegającą na akustycznej an...
Peru - Na autostradzie zderzyły się dwa autobusy i ciężarówka, zginęło 37 osób
Pluton - NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia potężnych pęknięć terenu układających się w formację od...
NASA straciła kontrolę nad teleskopem Keplera, który przeszedł w tryb awaryjny, aktualnie znajduje s...