28 nowych rodzin asteroid znajdujących się w tzw. głównym pasie planetoid odnalazł teleskop kosmiczny WISE – ogłosiła NASA.

Miliony fotografii, jakie wykonał w podczerwieni w ramach programu NEOWISE należący do NASA teleskop kosmiczny WISE (ang. Wide-field Infrared Survey Explorer), pozwoliły odkryć astronomom 28 nowych rodzin asteroid, a także przypisać asteroidy, które dotąd pozostawały „sierotami”, do odpowiednich grup. 

Nie orbita, a światło

Zespół pracujący przy programie NEOWISE przyjrzał się jednej piątej z 600 tysięcy asteroid, które znajdują się w głównym pasie planetoid (to obszar Układu Słonecznego znajdujący się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza). Okazało się, że około 38 tys. z tych obiektów należy do 76 rodzin asteroid, z których 28 stanowią rodziny dotąd nieznane. Na dodatek niektóre asteroidy pozmieniały swoje rodziny.

W jaki sposób badacze doszli do takich wniosków? Dotąd asteroidy przypisywano danym rodzinom, biorąc pod uwagę ich orbity. Jeśli asteroidy krążyły po jednej orbicie, uważano, że należą do tej samej rodziny. W ramach programu NEOWISE sprawdzono jednak jeszcze jedno – to, jak asteroidy odbijają światło, ponieważ asteroidy należące do tej samej rodziny odbijają podobne ilości światła.

Niektóre rodziny mają ciemniejsze asteroidy, inne – jaśniejsze. W świetle widzialnym trudno rozróżnić jasne asteroidy od ciemnych. To dlatego, że ciemne asteroidy odbijają mniej światła, ale ponieważ są większe, wydają się jaśniejsze.

Dzięki podczerwieni

Teleskop WISE potrafi to rozróżniać, ponieważ pracuje w zakresie podczerwieni, co pozwala mu sprawdzać ciepło obiektu. Im większy obiekt, tym więcej ciepła oddaje. Kiedy zmierzy się rozmiar asteroidy, to jej zdolność do odbijania światła także może zostać wskazana.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Korea Południowa - Ulewne deszcze pozbawiły życia 8 osób i pozostawiły 90 domów pod wodą
Implant przywracający wzrok trafił do Europy, kosztuje 73 tys. euro
UK - Ziemniako-pomidor został zaprezentowany przez firmę ogrodniczą, nie jest wytworem inżynierii ge...
Zorza polarna nad Polską i nie tylko
USA - Podczas kołowania na lotnisku w Las Vegas zapalił się silnik w samolocie pasażerskim linii Bri...
Naukowcy uważają, że ekstremalny efekt cieplarniany może doprowadzić do unicestwienia życia, które m...
Irak - Przeciekająca tama stanowi ciągłe zagrożenie dla mieszkańców Mosulu, w razie przerwania zginą...
Puerto Carreño, Kolumbia - Samolot transportowy Boeing 727 rozbił się po nieudanym starcie, 4 osoby ...
Trzy wulkany w ciągu ostatnich dwóch dni, Popocatépetl w Meksyku, Etna we Włoszech i Kluczewska Sopk...