Niemieccy naukowcy odkryli bliźniaczo podobny do naszego układ słoneczny. W odległości 2,5 tys. lat świetlnych od nas wokół gwiazdy KOI-351 krąży siedem planet.

Bliźniaczy układ słoneczny

Juana Cabrera, astrofizyka z Niemieckiej Agencji Kosmicznej, zainteresowała pewna gwiazda. Obserwując ją, badacz zauważył jak KOI-351, bo tak nazwano gwiazdę, „odchylała” się. To sugerowało obecność planet wokół niej.By potwierdzić istnienie planet, Cabrera wraz ze swoim zespołem opracował specjalny algorytm. Dzięki niemu udało się potwierdzić, że wokół KOI-351 orbituje siedem planet. Wszystko dzieje się na niewielkiej, bo równej odległości naszej Ziemi od Słońca, przestrzeni.

Poza tym, że nowo odkryty układ jest ciaśniejszy od naszego, występuje w nim wiele podobieństw względem naszego. Mowa tu na przykład o wielkościach sąsiadujących ze sobą planet (na przykład para planet KOI-351D i KOI-351E przypomina Marsa i Ziemię w naszym Układzie Słonecznym). Wspólne jest także ulokowanie poszczególnych planet – skaliste znajdują się bliżej słońca, a gazowe są na krańcach układu.

Nowy układ

Dzięki algorytmowi okazało się też, że dwie najbliższe gwieździe planety są niewiele większe od naszej Ziemi. KOI-351B jest większa od naszej planety o 31 proc., zaś KOI-351C – o 19 proc. Z kolei planeta KOI-351D jest 2,9 razy większa od Ziemi. Podobnych rozmiarów jest jej sąsiadka – KOI-351E. KOI-351G, zaliczana do gazowych olbrzymów układu, jest 8-krotnie większy od Ziemi. Natomiast KOI-351H jest 11 razy większy od Błękitnej Planety.

Ogromne odkrycie

O odkryciu mówi się jednoznacznie.

– To bardzo ważne odkrycie i ogromy krok naprzód w nauce o kosmosie – podkreśla Cabrera. Jego zdanie podziela prof. Heike Rauer. – Odkrycie złożonego systemu planetarnego, z obiektami tak blisko siebie, pozwoli nam lepiej zrozumieć „rodzime” procesy – przyznaje Rauer, szef zespołu badającego się planety pozasłoneczne i atmosferę, współpracujący wraz z Cabrerą  Niemieckiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: DLR Portal, tm

Polecane:

Korea - Spięcie wyłączyło reaktor atomowy
Włochy - Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem
USA - Kolejne auto, które lata i może trafić już za rok do sprzedaży [Video]
Prawdopodobnie wystąpi silna burza geomagnetyczna, cząsteczki pędzą w kierunku Ziemi z prędkością 92...
USA - Według przewidywań naukowców, Los Angeles zagraża bardzo silne trzęsienie ziemi
Mendig, Niemcy - Podczas festiwalu muzycznego Rock am Ring trzy pioruny raniły 33 osoby
Tajwan - Do 17 wzrosła liczba ofiar tajfunu Soudelor, 4 mln osób bez prądu, ucierpiało 812 szkół, w ...
Polska - Przejechali 830 km na jednym litrze paliwa, a tym samym pobity został rekord
Silne trzęsienie ziemi w Japonii, magnituda 7.3, jest ostrzeżenie o tsunami z falą o wysokości do 3 ...