Niemieccy naukowcy odkryli bliźniaczo podobny do naszego układ słoneczny. W odległości 2,5 tys. lat świetlnych od nas wokół gwiazdy KOI-351 krąży siedem planet.

Bliźniaczy układ słoneczny

Juana Cabrera, astrofizyka z Niemieckiej Agencji Kosmicznej, zainteresowała pewna gwiazda. Obserwując ją, badacz zauważył jak KOI-351, bo tak nazwano gwiazdę, “odchylała” się. To sugerowało obecność planet wokół niej.By potwierdzić istnienie planet, Cabrera wraz ze swoim zespołem opracował specjalny algorytm. Dzięki niemu udało się potwierdzić, że wokół KOI-351 orbituje siedem planet. Wszystko dzieje się na niewielkiej, bo równej odległości naszej Ziemi od Słońca, przestrzeni.

Poza tym, że nowo odkryty układ jest ciaśniejszy od naszego, występuje w nim wiele podobieństw względem naszego. Mowa tu na przykład o wielkościach sąsiadujących ze sobą planet (na przykład para planet KOI-351D i KOI-351E przypomina Marsa i Ziemię w naszym Układzie Słonecznym). Wspólne jest także ulokowanie poszczególnych planet – skaliste znajdują się bliżej słońca, a gazowe są na krańcach układu.

Nowy układ

Dzięki algorytmowi okazało się też, że dwie najbliższe gwieździe planety są niewiele większe od naszej Ziemi. KOI-351B jest większa od naszej planety o 31 proc., zaś KOI-351C – o 19 proc. Z kolei planeta KOI-351D jest 2,9 razy większa od Ziemi. Podobnych rozmiarów jest jej sąsiadka – KOI-351E. KOI-351G, zaliczana do gazowych olbrzymów układu, jest 8-krotnie większy od Ziemi. Natomiast KOI-351H jest 11 razy większy od Błękitnej Planety.

Ogromne odkrycie

O odkryciu mówi się jednoznacznie.

– To bardzo ważne odkrycie i ogromy krok naprzód w nauce o kosmosie – podkreśla Cabrera. Jego zdanie podziela prof. Heike Rauer. – Odkrycie złożonego systemu planetarnego, z obiektami tak blisko siebie, pozwoli nam lepiej zrozumieć “rodzime” procesy – przyznaje Rauer, szef zespołu badającego się planety pozasłoneczne i atmosferę, współpracujący wraz z Cabrerą  Niemieckiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: DLR Portal, tm

Polecane:

Słońce znów niespokojne
Kalifornia, USA - Około 2 tysiące delfinów uciekało w popłochu, nikt nie wie dlaczego [Video]
Pod koniec roku supermasywna czarna dziura, która leży w centrum Drogi Mlecznej, pochłonie przelatuj...
Rocznie mamy 2.2 tys. wypadków lotniczych spowodowanych przez ptaki
Gwatemala - Duża erupcja wulkanu Pacaya, popiół poleciał na 4 km do góry, ponad 3 tysiące osób do ew...
Naukowcy zidentyfikowali wszystkie geny, które po zmutowaniu przyczyniają się do powstania raka pier...
USA - Dziwidła olbrzymie, z racji wydzielającej odrażającej woni zgniłego mięsa zwane "trupimi ...
Syberia, Rosja - Szykuje się ogromna masakra, władze chcą wybić 250 z 700 tysięcy reniferów z najwię...
NASA w niedzielę na wysokości 160 km od ziemi rozpyli pył baru, strontu i tlenku miedzi, będą badać ...