Niemieccy naukowcy odkryli bliźniaczo podobny do naszego układ słoneczny. W odległości 2,5 tys. lat świetlnych od nas wokół gwiazdy KOI-351 krąży siedem planet.

Bliźniaczy układ słoneczny

Juana Cabrera, astrofizyka z Niemieckiej Agencji Kosmicznej, zainteresowała pewna gwiazda. Obserwując ją, badacz zauważył jak KOI-351, bo tak nazwano gwiazdę, „odchylała” się. To sugerowało obecność planet wokół niej.By potwierdzić istnienie planet, Cabrera wraz ze swoim zespołem opracował specjalny algorytm. Dzięki niemu udało się potwierdzić, że wokół KOI-351 orbituje siedem planet. Wszystko dzieje się na niewielkiej, bo równej odległości naszej Ziemi od Słońca, przestrzeni.

Poza tym, że nowo odkryty układ jest ciaśniejszy od naszego, występuje w nim wiele podobieństw względem naszego. Mowa tu na przykład o wielkościach sąsiadujących ze sobą planet (na przykład para planet KOI-351D i KOI-351E przypomina Marsa i Ziemię w naszym Układzie Słonecznym). Wspólne jest także ulokowanie poszczególnych planet – skaliste znajdują się bliżej słońca, a gazowe są na krańcach układu.

Nowy układ

Dzięki algorytmowi okazało się też, że dwie najbliższe gwieździe planety są niewiele większe od naszej Ziemi. KOI-351B jest większa od naszej planety o 31 proc., zaś KOI-351C – o 19 proc. Z kolei planeta KOI-351D jest 2,9 razy większa od Ziemi. Podobnych rozmiarów jest jej sąsiadka – KOI-351E. KOI-351G, zaliczana do gazowych olbrzymów układu, jest 8-krotnie większy od Ziemi. Natomiast KOI-351H jest 11 razy większy od Błękitnej Planety.

Ogromne odkrycie

O odkryciu mówi się jednoznacznie.

– To bardzo ważne odkrycie i ogromy krok naprzód w nauce o kosmosie – podkreśla Cabrera. Jego zdanie podziela prof. Heike Rauer. – Odkrycie złożonego systemu planetarnego, z obiektami tak blisko siebie, pozwoli nam lepiej zrozumieć „rodzime” procesy – przyznaje Rauer, szef zespołu badającego się planety pozasłoneczne i atmosferę, współpracujący wraz z Cabrerą  Niemieckiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: DLR Portal, tm

Polecane:

Bardzo silny wstrząs między Antarktydą, a Nową Zelandią, magnituda 6.3
Chiny i Tajwan - Tajfun Muifa w sobotę dotrze do wybrzeża Chin, wiatr będzie wiał z prędkością do 18...
Włochy - Najstarsze znane tabletki mają około 2 tys. lat i prawdopodobnie służyły do leczenia infekc...
Polska - Superszybkie procesory dzięki dwusiarczkowi molibdenu, który może się okazać lepszy od graf...
Ponad 2 miliardy ludzi ma nadwagę
Polska - Niezwykłe wykopalisko w Kujawsko-Pomorskiem, odkryto kobiece ozdoby prawdopodobnie z epoki ...
Eksperci chcą ustalić DNA Leonarda da Vinci, aby lepiej poznać arkana jego geniuszu
Brytyjczycy zaczęli pytać wyszukiwarkę Google o Brexit, "Co to jest Unia Europejska ?", &q...
Microsoft stworzył pułapkę na owady, która łapie tylko insekty należące do konkretnego gatunku