Naukowcy z Newcastle University odkryli mechanizm, który może mieć kluczowe znaczenie dla procesu starzenia się komórek skóry i obiecują przełom w poszukiwaniach skuteczniejszych terapii odmładzających. Na łamach czasopisma „Journal of Investigative Dermatology” opisują działanie istotnego dla pracy mitochondriów komórek skóry enzymu, który z wiekiem staje się mniej aktywny. Ich zdaniem, można ten efekt opóźniać.

Maseczka na twarzy

W miarę, jak się starzejemy, aktywność baterii naszych komórek (mitochondriów) spada, rośnie zaś ilość szkodliwych wolnych rodników– tłumaczy profesor Mark Birch-Machin, dermatolog z Newcastle University –Ten proces najłatwiej widać na naszej skórze, która nabiera zmarszczek i staje się mniej elastyczna. Wyniki naszych badań po raz pierwszy pokazują, że z wiekiem zmniejsza się aktywność enzymu, istotnego dla funkcjonowania tych baterii.

Enzym ten, tak zwana dehydrogenaza bursztynianowa, wiąże ze sobą dwa istotne procesy przemiany energii w naszych komórkach, zmniejszenie jego aktywności sprawia, że w starzejących się komórkach tej energii jest po prostu zbyt mało. Co ważne, jak się wydaje, enzym może być potencjalnym celem terapii, która zwiększając jego aktywność mogłaby naszej skórze przedłużyć młodość.

Aktywność dehydrogenazy bursztynianowej, zwanej tez kompleksem II badano u 27 osób w wieku od 6 do 72 lat. Próbki komórek skóry pobierano z rejonów osłoniętych przed wpływem promieni słonecznych, by ewentualne zmiany ich stanu wiązały się tylko z wiekiem.

Możliwe, że dzięki tej wiedzy będziemy w stanie znaleźć metody terapii odmładzającej, dopasowanej do różnych typów skóry, w różnym wieku– dodaje Birch-Machin –Co więcej, oparte na podobnej zasadzie metody potencjalnie mogłyby okazać się przydatne dla opóźniania skutków starzenia się komórek także innych tkanek naszego organizmu.

Źródło: rmf24

Polecane:

Nevada, USA - 10 tys. osób ewakuowanych z powodu pożarów
Iran - Posiadają kolejnych 368 wirówek do wzbogacania uranu, mają już ich ponad 1000 i uran wzbogaco...
Fidżi - Evan jest najpotężniejszym od 20 lat cyklonem, prędkość wiatru przekraczała 200 km/h, teraz ...
USA - Kolejny lej krasowy, tym razem zniknął golfista [Video]
Gwinea - Kraj zaatakował nowy, nieznany dotąd szczep wirusa Ebola, śmiertelność wynosi 86 procent
Floryda, USA - Ponownie otworzył się lej krasowy, który dwa lata temu pochłonął sypialnię wraz z czł...
Svalbard, Norwegia - Brytyjscy badacze odkryli ślady lasów tropikalnych
Potwierdzono kluczowe znaczenie miedzi dla przemiany materii, jest niezbędna w procesie spalania tka...
Hormon miłości każe rodzicom bronić potomstwa w przypadku zagrożenia, oksytocyna wytwarzana jest w c...