Nietoperze słynną ze swoich skłonności do żywienia się krwią zwierząt. Z najnowszych obserwacji naukowców wynika, że jeden gatunek zaczął kosztować ludzkiej krwi.

Według raportu opublikowanego w czasopiśmie Acta Chiropterologica nietoperze zaczynają żywić się ludzką krwią. Dla tych ssaków źródłem pożywienia jest głównie ptactwo i małe gryzonie. Niektóre gatunki smakują krew innych ssaków, jak “wampiry”. Zauważono, że są także osobniki, które spożywają krew ludzką.

Krew w diecie

Szczególnie znane są trzy gatunki nietoperzy “wampirów”. Są to: Desmodus rotundus, Diaemus youngi i Diphylla ecaudata. Dwa pierwsze gatunki żywią się krwią różnych zwierząt. Tymczasem Diphylla ecaudata ma sprecyzowany gust i spożywa głównie krew dzikiego ptactwa, a unika bogatej w białko krwi ssaków. Ostatnio naukowcy analizując DNA z odchodów Diphylla ecaudata pochodzących z Parku Narodowego Catimbau w północnej Brazylii odkryli ludzką krew w trzech z 15 próbek.

Kąsają śpiących

Skąd się tam wzięła? Naukowcy podejrzewają, że w wyniku zmian przyrodniczych zwierzęta musiały przekształcić swoje nawyki żywieniowe i przystosować się . W związku z tym, że siedliska nietoperzy coraz bardziej zbliżają się do osiedli ludzkich, latające ssaki poszukują tam pożywienia. Niewykluczone, że karmią się np. krwią ludzi śpiących na dworze w hamakach, gryząc ich podczas snu.

Odkrycie to budzi niemałe kontrowersje. Pojawiają się też pytania o możliwe problemy zdrowotne, bo nietoperze są znane z przenoszenia wścieklizny.

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Alpy - Przedwczesny śnieg, spadło do 45 cm na wysokości 1200 metrów, na nizinach ulewny deszcz do 60...
USA - Robo-wąż do poszukiwań ofiar trzęsień ziemi [Video]
USA - W związku z zamieszkami gubernator wydał polecenie wprowadzenia na ulice Ferguson Gwardii Naro...
Nowy Jork, USA - Wyjątkowo brutalna zbrodnia, 22-latka zabiła nożem ciężarną przyjaciółkę i wycięła ...
Egipt - W grobowcu Tutanchamona najprawdopodobniej znajdują się jeszcze dwie komory
W związku z ociepleniem klimatu USA szykują się na przybycie komarów przenoszących wirusa zika, na p...
Mahad, Indie - Dwa autobusy spadły do wzburzonej rzeki po zawaleniu się starego mostu
Hua Hin, Tajlandia - Dwie bomby eksplodowały w donicach, gdzie znajdowało się wielu turystów, nie ży...
Minnesota, USA - Prawnicy wyłudzili 6 mln dolarów od torrent'owych "erotomanów gawędziarzy"...