Dobrze wiemy, że ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają nam utrzymać kontrolę nad wagą, ale też poprawiają ogólny stan naszego zdrowia i w ten sposób wydłużają nam życie. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli właśnie mechanizm, który za to odpowiada. Wyniki ich badań, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma “Cell Metabolism” wskazują na istotną rolę kwasu beta-aminoizomasłowego, wydzielanego w mięśniach, podczas wysiłku fizycznego.

Nasza praca pokazała, że cząsteczki wytwarzane w mięśniach, po dostaniu się do krwiobiegu mogą sterować procesami zachodzącymi w różnych tkankach, na przykład w wątrobie, czy tkance tłuszczowej– mówi główny autor pracy, doktor Robert Gerszten z Massachusetts General Hospital.

Wcześniejsze badania pokazywały, że reakcją mięśni na wysiłek fizyczny steruje enzym PGC-1 alfa, nie było jednak wiadomo, w jaki sposób owa reakcja może wpływać na inne tkanki. Najnowsze badania, prowadzone na kulturach komórek i u myszy zwróciły uwagę na jeden z produktów przemiany materii, kwas beta-aminoizomasłowy. Komórki mięśni wydzielają go właśnie pod wpływem enzymu PGC-1 alfa.
Dalsze badania pokazały, że kwas beta-aminoizomasłowy ma działanie korzystne dla naszej przemiany materii, czy gospodarki cukrami. Przedostając się do komórek tłuszczowych zwiększa ekspresję genów odpowiedzialnych za spalanie kalorii, pomaga ograniczyć gromadzenie tłuszczu i ustabilizować poziom cukru. U ludzi badania pokazały wzrost poziomu tego kwasu podczas ćwiczeń i towarzyszący temu wzrostowi spadek poziomu cukru, trójglicerydów i całkowitego cholesterolu. Zaobserwowano też, że podwyższeniu poziomu tego kwasu towarzyszy obniżenie indeksu masy ciała (BMI).

 

Autorzy pracy sugerują, że to dzięki kwasowi beta-aminoizomasłowemu wysiłek fizyczny przyczynia się do ochrony naszego zdrowia. Nie wykluczają, że w przyszłości sam kwas lub enzymy przyczyniające się do jego wytwarzania mogą pomóc w terapii cukrzycy, czy chorób serca. Póki co, dają nam kolejny argument, by aktywności fizycznej nie bagatelizować.

Źródło: rmf24

Polecane:

USA - 14 kataklizmów w 2011 roku, takiego wzrostu jeszcze nie było
Europa - ESA wystrzeliła satelitę Meteop-B do prognozowania pogody
Naukowcy znaleźli ślady kwasu siarkowego z potężnej erupcji indonezyjskiego superwulkanu Toba sprzed...
Tajfun Bopha dotarł do Filipin, wiatr wiał z prędkością do 210 km/h, 43 osoby śmiertelne [Video]
Brazylia - Samica żółwia żabuti przeżyła 30 lat zamknięta w drewnianej skrzyni
Według naukowców z uniwersytetu w Adelajdzie, noworodki, które w pierwszym miesiącu życia szybko prz...
Wyspa Kiusiu, Japonia - Kyushu Electric Power Co. uruchomiło pierwszy reaktor jądrowy po trzęsieniu ...
Chiny - Katastrofa w Shenzhen, osuwająca się ziemia zniszczyła 33 budynki, dziesiątki zabitych [Aktu...
Londyn, UK - W ciągu godziny spadło 35 l/mkw deszczu