Dobrze wiemy, że ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają nam utrzymać kontrolę nad wagą, ale też poprawiają ogólny stan naszego zdrowia i w ten sposób wydłużają nam życie. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli właśnie mechanizm, który za to odpowiada. Wyniki ich badań, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma “Cell Metabolism” wskazują na istotną rolę kwasu beta-aminoizomasłowego, wydzielanego w mięśniach, podczas wysiłku fizycznego.

Nasza praca pokazała, że cząsteczki wytwarzane w mięśniach, po dostaniu się do krwiobiegu mogą sterować procesami zachodzącymi w różnych tkankach, na przykład w wątrobie, czy tkance tłuszczowej– mówi główny autor pracy, doktor Robert Gerszten z Massachusetts General Hospital.

Wcześniejsze badania pokazywały, że reakcją mięśni na wysiłek fizyczny steruje enzym PGC-1 alfa, nie było jednak wiadomo, w jaki sposób owa reakcja może wpływać na inne tkanki. Najnowsze badania, prowadzone na kulturach komórek i u myszy zwróciły uwagę na jeden z produktów przemiany materii, kwas beta-aminoizomasłowy. Komórki mięśni wydzielają go właśnie pod wpływem enzymu PGC-1 alfa.
Dalsze badania pokazały, że kwas beta-aminoizomasłowy ma działanie korzystne dla naszej przemiany materii, czy gospodarki cukrami. Przedostając się do komórek tłuszczowych zwiększa ekspresję genów odpowiedzialnych za spalanie kalorii, pomaga ograniczyć gromadzenie tłuszczu i ustabilizować poziom cukru. U ludzi badania pokazały wzrost poziomu tego kwasu podczas ćwiczeń i towarzyszący temu wzrostowi spadek poziomu cukru, trójglicerydów i całkowitego cholesterolu. Zaobserwowano też, że podwyższeniu poziomu tego kwasu towarzyszy obniżenie indeksu masy ciała (BMI).

 

Autorzy pracy sugerują, że to dzięki kwasowi beta-aminoizomasłowemu wysiłek fizyczny przyczynia się do ochrony naszego zdrowia. Nie wykluczają, że w przyszłości sam kwas lub enzymy przyczyniające się do jego wytwarzania mogą pomóc w terapii cukrzycy, czy chorób serca. Póki co, dają nam kolejny argument, by aktywności fizycznej nie bagatelizować.

Źródło: rmf24

Polecane:

Po silnym trzęsieniu ziemi tsunami grozi Papui
Naukowcy odkryli nieznane wcześniej struktury na Słońcu - "komórki koronalne" [Video]
Chiny - Najdłuższa rzeka w kraju zmieniła kolor, Jangcy zrobiła się krwisto czerwona i nikt nie wie ...
Rekordy ciepła w Azji, upały na Syberii, w Norylsku dzienne temperatury wynosiły nawet 32 st.C.
Yongping, Chiny - Trzęsienie ziemi o sile 6.0 w skali Richtera, jedna osoba zginęła, a ponad 300 jes...
Australia - Władze stanu Wiktoria w ciągu 6 miesięcy w tajemnicy uśpiły prawie 700 koali
Peru - Osiem godzin deszczu spowodowało ogromną powódź w regionie Ayacucho i Cuzco
Norwegia - Znaleziono 322 martwe renifery na płaskowyżu Hardangervidda, prawdopodobnie pioruny zabił...
Niemcy zalegalizowali medyczną marihuanę, będzie też refundowana