Słońce jest niezwykle aktywną gwiazdą. Niemal co chwilę emituje wysoko energetyczne cząsteczki. Tym razem dwie niezależne grupy badawcze odkryły zupełnie nowy rodzaj wyrzutu słonecznego. Okazuje się, że nasza gwiazda emituje niezwykle pożądany na Ziemi hel-3.

Odkryto nowy rodzaj wyrzutu słonecznego, zaobserwowano potężne fale, którym towarzyszą emisje bogate w hel-3

Amerykańscy i niemieccy astronomowie zaobserwowali nieznane dotąd zjawisko na Słońcu. Za pomocą należących do NASA sond STEREO-A (Solar Terrestrial Relations Observatory) i ACE (Advanced Composition Explorer) zauważyli potężne fale, którym towarzyszą emisje bogate w hel-3 (uważany za pierwiastek przyszłości), który w połączeniu z deuterem (izotopem wodoru) wyzwala energię w ilości podobnej do reakcji termojądrowej.Na Ziemi hel-3 występuje w ilości śladowej.

Uwolniony hel-3

Badacze dostrzegli, że na początku fali pojawia się rozbłysk rentgenowski, po którym dochodzi do wyzwolenia sporej ilości cząstek helu-3. Zjawisko zauważyli na materiale pochodzącym sprzed 5 lat (26 stycznia i 2 lutego). Oszacowano, że fale rozciągają się na obszarze ponad pół miliona kilometrów i przyspieszają z prędkością około 300 km/s.

Emisje cząsteczek tego rodzaju są znane od wielu lat, jednak ten proces nie jest w całości wyjaśniony.

 

STEREO A

Amerykańska agencja kosmiczna NASA 26 października 2006 roku wystrzeliła dwie bliźniacze sondy STEREO A i STEREO B, których zadaniem było badanie koronalnych wyrzutów mas na Słońcu.

26 października 2006 roku dwie bliźniacze sondy – STEREO A i STEREO B. Ważące nieco ponad 600 kg sondy prowadzą jednoczesną obserwację korony słonecznej z dwóch perspektyw. Zostały zbudowane przez Applied Physics Laboratory. Okrążają Słońce cały czas będąc w sąsiedztwie orbity Ziemi.

 

ACE (Advanced Composition Explorer)

Amerykańska sonda kosmiczna, która rozpoczęła pracę w 1997 roku. Została skierowana na kwaziperiodyczną trajektorię orbitalną – orbitę Lissajous układu Ziemia – Słońce. Z tego punktu prowadzi pomiary cząstek pochodzących z korony słonecznej, ośrodka międzyplanetarnego j i materii galaktycznej.

Polecane:

Islandia - Rój wstrząsów w kalderze wulkanu Katla
Spray do nosa zamiast surowicy może uratować rocznie 125 tys. osób ukąszonych przez jadowite węże
Zamiast przełomu w badaniach nad komórkami macierzystymi może być afera, nie udało się nikomu powtór...
Słońce - Wystąpił silny rozbłysk klasy M7.3 i kolejny duży wyrzut plazmy w kierunku Ziemi, wkrótce w...
Himalaje, Nepal - Polak pobił rekord świata, zdobył szczyt ośmiotysięcznika Manaslu w 14 godzin i 5 ...
Kraków, Polska - Pod Kopcem Kościuszki, 2.5 km od Zamku Wawelskiego, pół wieku temu znaleziono kości...
Kolumbia - Tajemnicze pęknięcie ziemi przeraża mieszkańców Aponte [Video]
W Australii wyląduje wyjątkowy samolot, Antonov An-225 Mrija jest tylko jeden na świecie, jest najwi...
Niezwykłe stworzenie znaleziono u wybrzeży Los Angeles, może to być nieznany gatunek ślimaka morskie...