Odkryto nowy typ supernowej, czyli kosmicznej eksplozji, która powoduje powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach lub miesiącach staje się niemal niewidoczny. Dotąd znano dwa główne typy supernowych.

Tak mogą powstawać supernowe Iax. Wyobrażenie artysty

Nowy typ nazwano Iax. Taka nazwa wzięła się stąd, że Iax przypomina typ Ia, czyli odmianę supernowej, która powstaje w wyniku eksplozji białego karła. W porównaniu z Ia, Iax jest jednak sporo słabsza. To oznacza, że kiedy się tworzy, biały karzeł nie musi zostać kompletnie zniszczony.- To w rzeczywistości taka minisupernowa – powiedział Ryan Foley z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, stojący na czele odkrywców.

Pośród młodych gwiazd

Zespołowi Foleya udało się odnaleźć 25 obiektów, które określono mianem supernowych typu Iax. Żaden z nich nie pojawił się w tzw. galaktyce eliptycznej. Ponieważ galaktyki tego rodzaju wypełniają zazwyczaj stare gwiazdy, badacze przypuszczają, że nowo odkryty typ supernowych występuje pośród młodych gwiazd. Korzystając z danych różnego typu naukowcy doszli też do wniosku, że supernowe typu Iax pochodzą od gwiazd podwójnych, składających się z białego karła i gwiazdy towarzyszącej, która straciła swój zewnętrzny wodór na rzecz helu.

Nie wiadomo, co jest przyczyną tego, że Iax się tworzą. Niewykluczone, że zewnętrzna warstwa helu zapala się, wysyłając falę uderzeniową do białego karła. Z drugiej strony równie dobrze to biały karzeł może zapalić się pierwszy, przez wpływ zewnętrznej helowej otoczki.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Samoa - Podróż w czasie o jeden dzień, nie będzie u nich 30 grudnia 2011 roku
Indie - Rzeka Yamuna jest tak bardzo zanieczyszczona, że wydziela się z niej siarkowodór i amoniak
Nikaragua - Duża erupcja wulkanu San Cristobal, słup dymu i popiołu poleciał na kilka kilometrów w g...
Chiny - Buddyjscy mnisi ze świątyni Lingyin liczącej 1700 lat, stworzyli "jednostkę antyterrory...
Izrael - Powódź na pustyni Negew, w Tel Awiwie drogi pod wodą, spadło do 35 l/mkw
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kilauea wpadająca do oceanu [Video]
USA - Roztapiający się śnieg podtapia stan Massachusetts
Wkrótce może gwałtownie wzrosnąć aktywność Słońca, za 36 godzin na wprost Ziemi znajdzie się spora p...
Satelita Sentinel-2B programu Copernicus gotowy do wyniesienia na orbitę, z wysokości 786 km będzie ...