Odkryto nowy typ supernowej, czyli kosmicznej eksplozji, która powoduje powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach lub miesiącach staje się niemal niewidoczny. Dotąd znano dwa główne typy supernowych.

Tak mogą powstawać supernowe Iax. Wyobrażenie artysty

Nowy typ nazwano Iax. Taka nazwa wzięła się stąd, że Iax przypomina typ Ia, czyli odmianę supernowej, która powstaje w wyniku eksplozji białego karła. W porównaniu z Ia, Iax jest jednak sporo słabsza. To oznacza, że kiedy się tworzy, biały karzeł nie musi zostać kompletnie zniszczony.- To w rzeczywistości taka minisupernowa – powiedział Ryan Foley z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, stojący na czele odkrywców.

Pośród młodych gwiazd

Zespołowi Foleya udało się odnaleźć 25 obiektów, które określono mianem supernowych typu Iax. Żaden z nich nie pojawił się w tzw. galaktyce eliptycznej. Ponieważ galaktyki tego rodzaju wypełniają zazwyczaj stare gwiazdy, badacze przypuszczają, że nowo odkryty typ supernowych występuje pośród młodych gwiazd. Korzystając z danych różnego typu naukowcy doszli też do wniosku, że supernowe typu Iax pochodzą od gwiazd podwójnych, składających się z białego karła i gwiazdy towarzyszącej, która straciła swój zewnętrzny wodór na rzecz helu.

Nie wiadomo, co jest przyczyną tego, że Iax się tworzą. Niewykluczone, że zewnętrzna warstwa helu zapala się, wysyłając falę uderzeniową do białego karła. Z drugiej strony równie dobrze to biały karzeł może zapalić się pierwszy, przez wpływ zewnętrznej helowej otoczki.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Korea Północna przygotowuje się do wybuchu wulkanu Mt. Baekdu
EHEC - 3 potwierdzone przypadki w Polsce, Escherichia coli typu 0104
Ciekawostki - Google zużywa rocznie 2.26 mld kWh energii elektrycznej na zasilanie swoich serwerów
Afryka - Powódź w Nigerii i Kamerunie, większość ludzi z zalanych terenów straciło domy
Udała się kolejna próba laserowej transmisji danych z Ziemi na orbitę Księżyca, osiągnięto prędkość ...
Uniwersytet Harvarda, USA - Prawdopodobnie jest możliwe odwrócenie procesu starzenia się, rozpoczęto...
Hiszpania - Ośmioletni imigrant z Maroka przemycany w nietypowy sposób, "Cześć, mam na imię Abo...
Mekka, Arabia Saudyjska - Podczas silnej burzy wywrócił się duży dźwig na Wielki Meczet, zginęło co ...
Wkrótce na oceanach pojawią się autonomiczne statki handlowe