Astronomowie z Uniwersytetu Arizony odkryli planetę pozasłoneczną, która okrąża swoją gwiazdę w rekordowej odległości. Problem w tym, że jej lokalizacji nie sposób w oparciu o obecne teorie tworzenia się planet wytłumaczyć. Planeta HD 106906 b jest około 11 razy cięższa od Jowisza, jej odległość od gwiazdy jest zaś aż… 650 razy większa, niż przeciętny dystans Ziemia – Słońce. Jej opis znajduje się w pracy przyjętej do druku w czasopiśmie „The Astrophysical Journal Letters”.

To fascynujący układ planetarny, którego powstania nie tłumaczy w pełni żaden z obecnych modeli tworzenia się gwiazd i planet– podkreśla kierująca pracami Vanessa Bailey z UA. Przewidują one, że planety bliskie gwiazdy, jak Ziemia, zbijają się z drobniejszych okruchów, krążących w postaci dysku materii. Proces ten nie może jednak prowadzić do powstania odległych gazowych olbrzymów, daleko od gwiazdy nie ma bowiem wystarczająco dużo materiału.

Wśród możliwych teorii powstania HD 106906 b zaproponowano koncepcję procesu podobnego do tworzenia gwiazd podwójnych. I gwiazda i planeta powstałyby oddzielnie z zapadającej się materii, planeta zgromadziłaby jednak zbyt mało materii, by doszło w niej do inauguracji reakcji syntezy jądrowej. Ta hipoteza ma jednak słaby punkt, w układach podwójnych proporcja mas dwóch składników nie przekracza zwykle 10:1, podczas, gdy w przypadku nowo odkrytego układu przekracza 100:1.

Planeta HD 106906 b ma zaledwie około 13 milionów lat, jest 350 razy młodsza od Ziemi. Jako wciąż młoda planeta nadal emituje promieniowanie cieplne. Analiza jej promieniowania w podczerwieni wskazuje, że jej powierzchnia ma temperaturę około 1500 stopni Celsjusza.

Bezpośrednia obserwacja tego układu była możliwa dzięki zastosowaniu układu optyki adaptacyjnej (MagAO) i kamery w podczerwieni Clio2, zainstalowanych na 6.5-metrowym teleskopie Magellan na pustyni Atacama w Chile.

Obraz, który pozwolił odkryć HD 106906 b /Vanessa Bailey /

 

Źródło: rmf24

Polecane:

Bułgaria - Rekord temperatury w tym okresie, 22.6 stopnia C.
USA - Bardzo duże opady śniegu w amerykańskim stanie Minnesota
Iran - Ogromna burza piaskowa w Teheranie, wiatr wiał z prędkością 110 km/h, co najmniej cztery osob...
Polska - Odkryte zostały 4 nowe typy raka żołądka, teraz naukowcy będą mogli opracować nowe metody l...
NASA zakończyła prace nad ciężką rakietą nośną SLS, na orbitę może wynieść rekordowe 143 tony, lot p...
NASA opublikowało nowe zdjęcia Jowisza, czerwona plama zmienia rozmiar
Luty stał się najbardziej nienormalnie ciepłym miesiącem w historii pomiarów, pobił nawet rekord sty...
Dębno, Polska - Połamany las, drzewa powyrywane z korzeniami, prawdopodobnie pojawiła się trąba powi...
NASA zauważyła nieprawidłowości w pracy zaworów paliwowych sondy Juno, manewr korygujący został prze...