Astronomowie z Uniwersytetu Arizony odkryli planetę pozasłoneczną, która okrąża swoją gwiazdę w rekordowej odległości. Problem w tym, że jej lokalizacji nie sposób w oparciu o obecne teorie tworzenia się planet wytłumaczyć. Planeta HD 106906 b jest około 11 razy cięższa od Jowisza, jej odległość od gwiazdy jest zaś aż… 650 razy większa, niż przeciętny dystans Ziemia – Słońce. Jej opis znajduje się w pracy przyjętej do druku w czasopiśmie „The Astrophysical Journal Letters”.

To fascynujący układ planetarny, którego powstania nie tłumaczy w pełni żaden z obecnych modeli tworzenia się gwiazd i planet– podkreśla kierująca pracami Vanessa Bailey z UA. Przewidują one, że planety bliskie gwiazdy, jak Ziemia, zbijają się z drobniejszych okruchów, krążących w postaci dysku materii. Proces ten nie może jednak prowadzić do powstania odległych gazowych olbrzymów, daleko od gwiazdy nie ma bowiem wystarczająco dużo materiału.

Wśród możliwych teorii powstania HD 106906 b zaproponowano koncepcję procesu podobnego do tworzenia gwiazd podwójnych. I gwiazda i planeta powstałyby oddzielnie z zapadającej się materii, planeta zgromadziłaby jednak zbyt mało materii, by doszło w niej do inauguracji reakcji syntezy jądrowej. Ta hipoteza ma jednak słaby punkt, w układach podwójnych proporcja mas dwóch składników nie przekracza zwykle 10:1, podczas, gdy w przypadku nowo odkrytego układu przekracza 100:1.

Planeta HD 106906 b ma zaledwie około 13 milionów lat, jest 350 razy młodsza od Ziemi. Jako wciąż młoda planeta nadal emituje promieniowanie cieplne. Analiza jej promieniowania w podczerwieni wskazuje, że jej powierzchnia ma temperaturę około 1500 stopni Celsjusza.

Bezpośrednia obserwacja tego układu była możliwa dzięki zastosowaniu układu optyki adaptacyjnej (MagAO) i kamery w podczerwieni Clio2, zainstalowanych na 6.5-metrowym teleskopie Magellan na pustyni Atacama w Chile.

Obraz, który pozwolił odkryć HD 106906 b /Vanessa Bailey /

 

Źródło: rmf24

Polecane:

USA - Gwałtowne burze z gradobiciem przetoczyły się przez północny Texas
Astronomowie odkryli planetę pozasłoneczną nowego, nieznanego wcześniej typu, mega-Ziemia jest aż 17...
Mars - Duży kamień przetoczył się około 500 metrów po powierzchni Czerwonej Planety, przyczyna niezn...
W wodach wszechoceanu może pływać 269 tysięcy ton plastikowych śmieci
Wyspa Wielkanocna - To prawdopodobnie natura doprowadziła do upadku cywilizacji
Indie - Przez silnie zanieczyszczone powietrze 660 milionów osób będzie krócej żyć
Słowacja - Sowa zaatakowała leśnika, mężczyzna ma rozległe rany głowy
Szykuje się największe przejęcie w historii przemysłu półprzewodnikowego, Qualcomm chce kupić holend...
Irlandia - Na plaży znaleziono drewniany pływający dom, prawdopodobnie z Kanady