Astronomowie z Uniwersytetu Arizony odkryli planetę pozasłoneczną, która okrąża swoją gwiazdę w rekordowej odległości. Problem w tym, że jej lokalizacji nie sposób w oparciu o obecne teorie tworzenia się planet wytłumaczyć. Planeta HD 106906 b jest około 11 razy cięższa od Jowisza, jej odległość od gwiazdy jest zaś aż… 650 razy większa, niż przeciętny dystans Ziemia – Słońce. Jej opis znajduje się w pracy przyjętej do druku w czasopiśmie „The Astrophysical Journal Letters”.

To fascynujący układ planetarny, którego powstania nie tłumaczy w pełni żaden z obecnych modeli tworzenia się gwiazd i planet– podkreśla kierująca pracami Vanessa Bailey z UA. Przewidują one, że planety bliskie gwiazdy, jak Ziemia, zbijają się z drobniejszych okruchów, krążących w postaci dysku materii. Proces ten nie może jednak prowadzić do powstania odległych gazowych olbrzymów, daleko od gwiazdy nie ma bowiem wystarczająco dużo materiału.

Wśród możliwych teorii powstania HD 106906 b zaproponowano koncepcję procesu podobnego do tworzenia gwiazd podwójnych. I gwiazda i planeta powstałyby oddzielnie z zapadającej się materii, planeta zgromadziłaby jednak zbyt mało materii, by doszło w niej do inauguracji reakcji syntezy jądrowej. Ta hipoteza ma jednak słaby punkt, w układach podwójnych proporcja mas dwóch składników nie przekracza zwykle 10:1, podczas, gdy w przypadku nowo odkrytego układu przekracza 100:1.

Planeta HD 106906 b ma zaledwie około 13 milionów lat, jest 350 razy młodsza od Ziemi. Jako wciąż młoda planeta nadal emituje promieniowanie cieplne. Analiza jej promieniowania w podczerwieni wskazuje, że jej powierzchnia ma temperaturę około 1500 stopni Celsjusza.

Bezpośrednia obserwacja tego układu była możliwa dzięki zastosowaniu układu optyki adaptacyjnej (MagAO) i kamery w podczerwieni Clio2, zainstalowanych na 6.5-metrowym teleskopie Magellan na pustyni Atacama w Chile.

Obraz, który pozwolił odkryć HD 106906 b /Vanessa Bailey /

 

Źródło: rmf24

Polecane:

USA - Nietypowa budowla, dom wytrzymujący huragany do 800 km/h
Naukowcy z Uniwersytetu Chicago kwestionują obowiązującą teorię powstania Księżyca
Przełom listopada i grudnia jest najlepszym okresem do obserwacji Merkurego
USA - Z wulkanu Cleveland na Alasce wydobywa się wysoka na prawie pięć kilometrów chmura pyłu, która...
Dwie warstwy grafenu z dielektrycznym izolatorem mogą wkrótce znaleźć się w nowej matrycy do termowi...
Chile - Bardzo silne trzęsienie ziemi na głębokości 20 km, zaledwie 9o km od Iquique, magnituda 8.2 ...
Gwinea - Kraj zaatakował nowy, nieznany dotąd szczep wirusa Ebola, śmiertelność wynosi 86 procent
Egipt - Wkrótce zostanie otwarty nowy Kanał Sueski
Czechy - Zdechł jeden z pięciu ostatnich nosorożców białych północnych, jakie chodzą po ziemi