Naukowcy odkryli szkielet należący do przodka tyranozaura. Wiek kości ogromnego gada naukowcy datują na 80 milionów lat. Był on odrobinę mniejszy od legendarnego T-Rexa i żył o 10 milionów lat wcześniej. Gada nazwano Lythronax argestes i po raz pierwszy zaprezentowano w Muzeum Historii Naturalnej w Salt Lake City w amerykańskim stanie Utah.

Szkielet odnaleziono w listopadzie w 2009 roku na południu stanu Utah w środkowej Ameryce w Grand Staircase- Escalante National Monument (to obszar chroniony, przypominający park narodowy). Przez cztery lata paleontolodzy rekonstruowali szkielet gada i badali go. 


Pierwszy predator

W środę został udostępniony wszystkim zwiedzającym Muzeum Historii Naturalnej w Salt Lake City w Utah.

– To przykład pierwszego doskonałego predatora (drapieżnika – przyp. red.), który w swoich czasach rządził na Ziemi – podkreśla Holtz.

Paleontolog z Uniwersytetu w Maryland podkreślają, że to niezwykle cenne znalezisko dla nauki. Dzięki niemu naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o ewolucji tyranozaura – gada rozsławionego w filmach jako największy drapieżnik wszech czasów.

Urodzony morderca

Lythronax argestes miał wysokość około 2,5 m, a wraz z ogonem osiągał długość ponad 7 metrów. Jego oczy, tak jak u T-Rexa, były skierowane do przodu, co jest charakterystyczne dla drapieżników.

– Jego czaszka była zaprojektowana do chwytania, potrząsania ofiarą i gruchotania jej kości, zaś zęby służyły rozszarpywaniu na części – podkreśla Mark Loewen, paleontolog współpracujący przy szkielecie. – Miał wielkie, ostre zęby w kształcie bananów i silne szczęki – podkreśla Thomas Holtz Jr., paleontolog z Uniwersytetu w Maryland, również prowadzący badania nad osobnikiem.

Według nich, Lythronax zamieszkiwał Amerykę Północną w okresie później kredy, około 80 milionów lat temu i był przodkiem T-Rexa.

Źródło: abc News, Reuters TV, tm

Polecane:

Rzeka Goldstream w Kanadzie staje się tajemniczo jaskrawo zielona [Wideo]
Norwegia - Topniejący śnieg i ulewne deszcze spowodowały duże powodzie na nizinnych obszarach
Chorwacja - Metr świeżego śniegu spadł w sobotę na Zagrzeb
Absurdy tego świata - Norweżka zgwałcona w Dubaju skazana została za "seks pozamałżeński" ...
Naukowcy znaleźli w ziarnie kakaowym substancje, które u myszy przeciwdziałają otyłości i zmniejszaj...
UK - Za pomocą georadaru odkryto 15 nowych kamiennych obiektów pod Stonehenge, stanowią one część ka...
ESA wykona pomiary satelitarne fluoroluminescencji roślin, które pomogą rozwiązać problemy żywieniow...
Po prognozowanej burzy geomagnetycznej zorza rozświetliła niebo nad Polską aż po Karpaty [Galeria]
Nowoczesny eliksir młodości - metformina - przedłuża życie zwierzętom i ludziom oraz zapobiega wielu...