Naukowcy odkryli monstrualnie wielką dziurę i wyjątkowo jasny kwazar, który świeci 420 bilionów razy jaśniej niż Słońce. To absolutni rekordziści w swoich kategoriach.

Czarna dziura SDSS J010013.02 - 280225.8

Międzynarodowy zespół naukowców z Chin, Chile, Australii i USA pod kierunkiem profesora Xue-Bing Wu z Uniwersytetu Pekińskiego zauważył rekordowo wielką czarną dziurę. Znajduje się ona w kwazarze o osobliwej nazwie SDSS J010013.02+280225.8, oddalonym o 12,8 mld lat świetlnych od Ziemi. Badacze szacują, że cały obiekt (czyli kwazar wraz z czarną dziurą) powstał, gdy Wszechświat liczył sobie zaledwie 875 mln lat.

Wyjątkowo jasny

Kwazary to najjaśniejsze obiekty we Wszechświecie, stale emitujące promieniowanie elektromagnetyczne o ogromnej mocy. W XIX wieku podejrzewano, że są to po prostu gwiazdy. Jednak w połowie XX wieku, kiedy obserwowano niebo za pomocą teleskopów, naukowcy zauważyli emisję radiową.

Kwazar SDSS J010013.02+280225.8 został zauważony za pomocą 2-metrowego Teleskopu Lijiang w Yunnan (Chiny).Okazało się, że jest 12 mld razy większy od Słońca, a znajdująca się w nim czarna dziura świeci 420 bilionów razy jaśniej niż nasza gwiazda.

– To jedyny tak odległy kwazar dostrzeżony przez 2-metrowy teleskop. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni – mówił współautor badań Feige Wang.

 

Wielkie nadzieje

Badacze mają nadzieję, że dalsze obserwacja kwazara przy użyciu Teleskopu Hubble’a i Chandra X-Ray rzucą nowe światło na powstawanie czarnych dziur i galaktyk we Wszechświecie.

– Ten kwazar jest bardzo wyjątkowy – mówił dr Wu Xue-Bing. – To pomoże nam zagłębić wiedzę o wczesnym etapie Wszechświata – dodał.

Wyniki obserwacji opublikowano w naukowym magazynie „Nature”.

Polecane:

Nietypowe zjawisko w Finlandii - eliptyczne halo
Rosja - Chcą zbudować tarczę anty-asteroidową, żeby bronić naszą Planetę i siebie przed USA
USA - Koncern BP zapłaci 4.5 mld dol. za wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, jest to najwyższa kara ...
Kanada - Gwałtowny spadek temperatury, w Toronto odnotowano najniższą styczniową temperaturę w histo...
Japonia - Coroczna rzeź delfinów w zatoce Taiji, "dla ich dobra i bezpieczeństwa"
Prawdopodobnie na początku kwietnia nastąpi wysyp informacji o obserwacjach UFO, nie dajcie się nabr...
Alaska, USA - Z powodu szybkich zmian klimatycznych mała wioska Kivalina może wkrótce przestać istni...
USA - Podczas kołowania na lotnisku w Las Vegas zapalił się silnik w samolocie pasażerskim linii Bri...
Ekwador - Małe trzęsienie ziemi zrobiło spore szkody w prowincji Esmeraldas, magnituda 5.4