W pewnych kolejnych etapach po narodzinach Wszechświata zaczęły tworzyć się galaktyki. Nikt dokładnie nie wie jak i kiedy to nastąpiło. Z powodu tego astronomowie nie są w stanie określić “rodowodu” naszej własnej galaktyki-Drogi Mlecznej. Wystrzelony w 1996 Teleskop kosmiczny Hubble’a wykonał jedno z najbardziej fascynujących zdjęć zwane jako HDF(Hubble Deep Field) które ukazało iż w pozornie ciemnym obszarze kosmosu występuje ogromna ilość galaktyk  które istniały już kiedy Wszechświat był poniżej 5% swojego obecnego wieku czyli ok 14 mld lat.

Głębokie Pole Hubble’a w spektrum podczerwieni o długości fali 3,6 mikrometra.

Astronomowie CfA  Matthew Ashby, Steve Willner, Giovanni Fazio, Jia-Sheng Huang, Lars Hernquist, Joe Hora i Howard Smith razem z międzynarodowym zespołem ich kolegów właśnie ukończyli badanie odległego kosmosu w spektrum podczerwieni używając instrumentu na Kosmicznym Teleskopie Spitzera. To badanie pozwoliło eksplorować  wszechświat z głębią i obszernością pola widzenia jakiego wcześniej nie osiągnięto. Wykryto galaktyki  o masie 15% Drogi Mlecznej, ich światło podróżowało przez ponad 12,7 mld lat(ponad 90% wieku Wszechświata). Dzięki temu zespół odkrył ok 300.000 galaktyk.

Nowe wyniki związane są z trzema kierunkami badań: ewolucji galaktyk, detekcji galaktyk z aktywnymi super-masywnymi czarnymi dziurami w ich jądrach i  zmiennych emisji z ów jąder. Co więcej to głębokie i szerokie pole badań pozwoliło zespołowi  badać nie tylko galaktyki ale również emisję podczerwieni  z źródeł zwanych „składnikiem rozproszonym”. Odkryto  iż  podczas gdy połowa kosmicznego światła podczerwonego pochodzi z odległych galaktyk, kolejna połowa  pochodzi właśnie z ów rozproszonego składnika którego pochodzenie jest nieznane. Mogą to być zalążki pierwszych galaktyk.

Badania mające na celu rozwiązanie tej zagadki będą trwały przez kolejne kilka lat.

Źródło: http://phys.org

Polecane:

Naukowcy zaglądają 60 tys.km w głąb Słońca i "widzą" plamy słoneczne 2 dni wcześniej
Polska - Rekordy zimna, czyli najniższe zanotowane temperatury poszczególnych miesięcy, w 1929 roku ...
Chiny - Potężna awaria internetu, ruch sieciowy z 2/3 kraju został przekierowany na adres IP w Kalif...
NASA wysyła na orbitę kosmiczne laboratorium do pomiarów poziomu dwutlenku węgla
Ludzie z jaskini rudego jelenia, uważani za wymarłych dwa miliony lat temu, żyli pośród chińskiej wc...
Saulce-sur-Rhone, Francja - Autokar wiozący turystów z Hiszpanii do Czech został ostrzelany z broni ...
Aktualna sytuacja pogodowa [Forum]
Pierwsze wrażenie nawet po obejrzeniu twarzy danej osoby na zdjęciu, ustawia nam w mózgu profil tej ...
Egipt - Prawdopodobnie znaleziono zaginione miasto, które funkcjonowało nad Nilem siedem tysięcy lat...