W pewnych kolejnych etapach po narodzinach Wszechświata zaczęły tworzyć się galaktyki. Nikt dokładnie nie wie jak i kiedy to nastąpiło. Z powodu tego astronomowie nie są w stanie określić „rodowodu” naszej własnej galaktyki-Drogi Mlecznej. Wystrzelony w 1996 Teleskop kosmiczny Hubble’a wykonał jedno z najbardziej fascynujących zdjęć zwane jako HDF(Hubble Deep Field) które ukazało iż w pozornie ciemnym obszarze kosmosu występuje ogromna ilość galaktyk  które istniały już kiedy Wszechświat był poniżej 5% swojego obecnego wieku czyli ok 14 mld lat.

Głębokie Pole Hubble’a w spektrum podczerwieni o długości fali 3,6 mikrometra.

Astronomowie CfA  Matthew Ashby, Steve Willner, Giovanni Fazio, Jia-Sheng Huang, Lars Hernquist, Joe Hora i Howard Smith razem z międzynarodowym zespołem ich kolegów właśnie ukończyli badanie odległego kosmosu w spektrum podczerwieni używając instrumentu na Kosmicznym Teleskopie Spitzera. To badanie pozwoliło eksplorować  wszechświat z głębią i obszernością pola widzenia jakiego wcześniej nie osiągnięto. Wykryto galaktyki  o masie 15% Drogi Mlecznej, ich światło podróżowało przez ponad 12,7 mld lat(ponad 90% wieku Wszechświata). Dzięki temu zespół odkrył ok 300.000 galaktyk.

Nowe wyniki związane są z trzema kierunkami badań: ewolucji galaktyk, detekcji galaktyk z aktywnymi super-masywnymi czarnymi dziurami w ich jądrach i  zmiennych emisji z ów jąder. Co więcej to głębokie i szerokie pole badań pozwoliło zespołowi  badać nie tylko galaktyki ale również emisję podczerwieni  z źródeł zwanych „składnikiem rozproszonym”. Odkryto  iż  podczas gdy połowa kosmicznego światła podczerwonego pochodzi z odległych galaktyk, kolejna połowa  pochodzi właśnie z ów rozproszonego składnika którego pochodzenie jest nieznane. Mogą to być zalążki pierwszych galaktyk.

Badania mające na celu rozwiązanie tej zagadki będą trwały przez kolejne kilka lat.

Źródło: http://phys.org

Polecane:

USA - Otwarto jedną z trzech gigantycznych śluz na rzece Missisipi
Zielona herbata pomaga ukryć doping testosteronem
UK - W 2012 roku chodniki eksplodowały w Londynie 29 razy, winne kable [Video]
Co najmniej 30 tysięcy lat hibernacji w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie i największy znany światu w...
Przygotowania do uruchomienia sondy LISA Pathfinder, trzy tygodnie pracy uchwycone na niesamowitym f...
Utach, USA - Wielkie Jezioro Słone zaczyna wysychać czego konsekwencją mogą być ogromne szkody dla ś...
U mężczyzny, który 20 lat temu przeżył zakażenie wirusem Ebola znaleziono jedno z najpotężniejszych ...
NASA - Odkryto największą planetę w układzie podwójnym, Kepler-1647b oddalona jest od Ziemi o około ...
Hiszpania zasypana śniegiem, w najbliższych dniach temperatura może spaść do -20 st.C.