W pewnych kolejnych etapach po narodzinach Wszechświata zaczęły tworzyć się galaktyki. Nikt dokładnie nie wie jak i kiedy to nastąpiło. Z powodu tego astronomowie nie są w stanie określić „rodowodu” naszej własnej galaktyki-Drogi Mlecznej. Wystrzelony w 1996 Teleskop kosmiczny Hubble’a wykonał jedno z najbardziej fascynujących zdjęć zwane jako HDF(Hubble Deep Field) które ukazało iż w pozornie ciemnym obszarze kosmosu występuje ogromna ilość galaktyk  które istniały już kiedy Wszechświat był poniżej 5% swojego obecnego wieku czyli ok 14 mld lat.

Głębokie Pole Hubble’a w spektrum podczerwieni o długości fali 3,6 mikrometra.

Astronomowie CfA  Matthew Ashby, Steve Willner, Giovanni Fazio, Jia-Sheng Huang, Lars Hernquist, Joe Hora i Howard Smith razem z międzynarodowym zespołem ich kolegów właśnie ukończyli badanie odległego kosmosu w spektrum podczerwieni używając instrumentu na Kosmicznym Teleskopie Spitzera. To badanie pozwoliło eksplorować  wszechświat z głębią i obszernością pola widzenia jakiego wcześniej nie osiągnięto. Wykryto galaktyki  o masie 15% Drogi Mlecznej, ich światło podróżowało przez ponad 12,7 mld lat(ponad 90% wieku Wszechświata). Dzięki temu zespół odkrył ok 300.000 galaktyk.

Nowe wyniki związane są z trzema kierunkami badań: ewolucji galaktyk, detekcji galaktyk z aktywnymi super-masywnymi czarnymi dziurami w ich jądrach i  zmiennych emisji z ów jąder. Co więcej to głębokie i szerokie pole badań pozwoliło zespołowi  badać nie tylko galaktyki ale również emisję podczerwieni  z źródeł zwanych „składnikiem rozproszonym”. Odkryto  iż  podczas gdy połowa kosmicznego światła podczerwonego pochodzi z odległych galaktyk, kolejna połowa  pochodzi właśnie z ów rozproszonego składnika którego pochodzenie jest nieznane. Mogą to być zalążki pierwszych galaktyk.

Badania mające na celu rozwiązanie tej zagadki będą trwały przez kolejne kilka lat.

Źródło: http://phys.org

Polecane:

Magnetyczne mydło pomoże w walce ze skutkami katastrof ekologicznych
CERN - Naukowcy zajmą się teraz supersymetrią "SUSY", przekształcającą bozony w fermiony
Europa - ESA wysłała w kosmos satelitę Gaia z najnowocześniejszą aparaturą, chcą skatalogować miliar...
Kometa Lovejoy uwalnia ogromne ilości alkoholu etylowego, w ogonie komety odkryto dodatkowo 21 różny...
Angielscy lekarze ogłaszają przełomowe odkrycie w leczeniu raka prostaty
Europejska Agencja Kosmiczna chce w przyszłości zbudować kosmiczne obserwatorium fal grawitacyjnych
Polska - Ogromny wyciek danych z bazy PESEL, pięć kancelarii pobierało bardzo dużo informacji, możli...
Starogard Gdański, Polska - Przez 2 miesiące z bezdomnego zrobili sobie niewolnika, którego bili jak...
Słowacja - Lokomotywa zgubiła wagony z pasażerami