– Nie jedzcie nietoperzy i małp, nie dotykajcie chorych i martwych zwierząt – apelują Lekarze bez Granic (MSF) do mieszkańców Gwinei, gdzie rozprzestrzenia się wirus Ebola. Z lokalnych doniesień płyną informacje do zwiększającej się liczbie ofiar tej zabójczej choroby. Dotychczas zmarło już 78 osób, a wirus zaczyna zabijać w sąsiednich krajach. Pierwsze przypadki odnotowano w Sierra Leone i w Liberii.

 Wirus Ebola

Lekarze bez Granic epidemię wirusa Ebola określili jako „niespotykaną”. Mówiąc to nie odnosili się do liczby ofiar (choć ta cały czas wzrasta), a do tego, w jaki sposób choroba rozprzestrzenia się w różnych częściach kraju i poza jego granicami.

– Stajemy naprzeciwko epidemii o skali do tej pory niespotykanej w rozumieniu tempa jej rozprzestrzeniania. (…) Geograficzne rozprzestrzenianie się (choroby) jest bardzo niepokojące, ponieważ utrudnia nam to kontrolę epidemii – powiedział w poniedziałek Mariano Lugliw, koordynator działań MSF w Gwinei.

Ofiary wirusa

Obecnie istnieją trzy największe ogniska choroby. Pierwsze przypadki odnotowuje się także w zamieszkałej przez 2 miliony mieszkańców stolicy kraju, w Konkary, a także w sąsiednich krajach, w Sierra Leone i w Liberii.

Esther Sterek, przedstawicielka organizacji Lekarze bez Granic, poinformowała, że można zaprzestać rozprzestrzenianiu się choroby. W jaki sposób? Sterek proponuje izolację. Choć tak naprawdę należy zacząć od edukacji zarówno lokalnej społeczności, jak i tamtejsze służby medyczne. – Należy wyjaśnić im, co to za choroba, w jaki sposób się rozprzestrzenia i jak ją zwalczać – zaznaczyła.

Od stycznia zgłoszonych zostało 150 prawdopodobnych przypadków osób zarażonych wirusem Ebola, z czego zmarło 78 osób. Większość ofiar pochodzi z Gwinei.

Zabójcza dieta

Według Sterk, jedną z przyczyn tego śmiertelnego niebezpieczeństwa może być spożywanie zakażonych wirusem pokarmów. W tej części świata za przysmak uchodzą niektóre nietoperze i małpy. Być może to właśnie przez nie choroba się tak szybko rozprzestrzeniła. – Nie jedzcie nietoperzy, nie jedzcie małp, nie dotykajcie chorych i martwych zwierząt – alarmujemy do mieszkańców.

Według MSF, wirus Ebola jest „jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie”. Choroba rozprzestrzenia się za pomocą płynów ustrojowych i do tej pory nie udało się opracować leku ani szczepionki na nią. Wirus Ebola zabija 25-90 proc. zakażonych.

Źródło: CNN, npr.org, The Guardian, tm

Polecane:

Chiny - Oberwanie chmury nad Tianjin, w 3 godziny spadło 30 l/mkw
Islandia - W ciągu dwóch dni wystąpiło 1551 wstrząsów sejsmicznych przy wulkanie Bárðarbunga, ogłosz...
USA - Amerykanie zatwierdzili do użycia pierwszy lek nowej generacji, przeznaczony do leczenia zaawa...
W ciągu ostatnich trzech dni nastąpił wzrost aktywności rosyjskich samolotów nad Europą
Obudził się lądownik Philae, który osiadł na powierzchni jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko, prz...
Polska - W Bałtyku pojawiła się mięsożerna bakteria vibrio vulnificus, która spotykana jest tylko w ...
Włochy - Z powodu długotrwałych opadów, 7 milionów osób zagrożonych jest powodziami i osuwiskami
USA - Sztorm tropikalny na Atlantyku dotarł do Stanów Zjednoczonych, może przynieść opady rzędu 120 ...
Zmieniając sposób, w jaki obracają się niektóre wiązki światła, naukowcy wydłużyli drogę, a tym samy...