Oksytocyna to tzw. hormon miłości. Kiedy zostaje uwolniona, powoduje u człowieka powstanie więzi i bliskości. Pełni bardzo ważną rolę przy porodzie i podczas karmienia piersią.

oksytocyna_odbudowa_miesni

W maju pisaliśmy o 2 pracach naukowych dotyczących odmładzających właściwości „młodej” krwi. Krew młodych myszy przetoczona do żył osobników starszych powodowała ich odmłodzenie.

Naukowcy badali skład krwi, aby sprawdzić jaki czynnik za to odpowiada. Wykazano, że istotnym czynnikiem jest białko GDF 11, którego stężenie w młodości jest większe, a wraz z wiekiem spada. Badacze podejrzewali, że może to być nie jedyny składnik odpowiadający za odmładzające właściwości. W tym tygodniu badacze  z University of California w Berkeley opublikowali wyniki badań nad oksytocyną.

Irina Conboy wraz z kolegami zauważyli, że po usunięciu myszom jajników, poziom oksytocyny we krwi gwałtownie spada, a myszy szybko się starzeją. W „Natural Communications” naukowcy tłumaczą, że przeprowadzili serię eksperymentów sprawdzających poziom oksytocyny u myszy. Okazało się, że wraz z wiekiem poziom hormonu zmniejsza się i jest aż 3-krotnie niższy niż w młodości. Badacze podali więc oksytocynę starszym myszom, co spowodowało regenerację większej ilości włókien mięśniowych. Z kolei blokada oksytocyny u młodych myszy powodowała, że nie mogły one odnawiać swoich mięśni (co oznaczało ich starzenie).

Aby przyjrzeć się bliżej mechanizmowi, naukowcy umieścili komórki mięśniowe w naczyniu, do którego dodano oksytocynę. Jak tylko doszło do kontaktu komórki z hormonem, rozpoczęło się jej szybkie pomnażanie.

Wyniki badań dają nowe spojrzenie na proces starzenia. Kiedy myszy są młode, produkują dużo oksytocyny i białka GDF-11. Oksytocyna ma wpływ na stan mięśni, powoduje że organizm jest silny. Kombinacja oksytocyny i GDF-11 podtrzymuje narządy w dobrej formie. Kiedy poziom białka i hormonu spada, narządy i cały organizm zaczynają się starzeć.

Teoretycznie podawanie starszym ludziom oksytocyny i białka GDF-11 mogłoby więc spowodować ich odmłodzenie. Jednak naukowcy przeprowadzali dotychczas badania jedynie na myszach, nie wiadomo czy ludzki organizm zareagowałby tak samo. Podanie takiej kombinacji mogłoby zamiast regeneracji mięśni spowodować na przykład ich niekontrolowany rozrost, co prowadziłoby do powstania nowotworu.

 

Źródło; http://phenomena.nationalgeographic.com www.sciencenews.org

Polecane:

2012 DA14 - Kolejna planetoida na kursie kolizyjnym z Ziemią, bliskie spotkanie w lutym 2013
Sri Lanka - Gorączka złota ogarnęła kraj, grudki cennego metalu w rzece Kelaniya
USA - Ulewny deszcz i gradobicie w Las Vegas, do godziny 22.00 w ziemię uderzyło 741 piorunów
Rosyjscy kosmonauci przypadkowo zainfekowali komputery na ISS wirusem Stuxnet
Ameryka Południowa - W Patagonii odkryto szczątki największego ze znanych do tej pory dinozaurów, wa...
Uwaga na szkodliwe reklamy w sieci, czyli malvertising
Papua-Nowa Gwinea - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.5, popękały ściany, zerwane zostały linie en...
Polska - Stworzono materiał, który wydłuży czas przechowywania żywności, materiał składa się z nanoc...
WWF - Trwa kolejne masowe wymieranie zwierząt, w ciągu ostatnich 46 lat wyginęło 58 procent populacj...