Ponad 600 tys. osób zginęło w klęskach żywiołowych na przestrzeni ostatnich 20 lat, donosi w specjalnym raporcie Organizacja Narodów Zjednoczonych. Podkreśla, że w celach zmniejszenia liczby ofiar w kolejnych kataklizmach ważne jest zawarcie porozumienia na rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu konferencji klimatycznej w Paryżu.

klęska żywiołowa

Od 1995 roku „katastrofy naturalne kosztowały życie 606 tys. ludzi, przeciętnie 30 tys. rocznie; 4,1 mld osób zostało ponadto rannych, straciło dach nad głową lub potrzebowało pilnej pomocy medycznej” – sprecyzowało biuro Międzynarodowej Strategii ds. Redukcji Zagrożeń Naturalnych (UNISDR).

Zdecydowaną większość przypadków śmiertelnych (89 proc.) odnotowano w krajach najbiedniejszych.  Spowodowały one straty finansowe szacowane na 1,9 mld dolarów.

 

Więcej burz i powodzi

W raporcie odnotowano, że „klęski żywiołowe są coraz częstsze, głównie za sprawą stałego wzrostu częstotliwości powodzi i burz”.

W omawianym okresie (1995-2015) powodzie stanowiły 47 proc. wszystkich katastrof naturalnych. W ich wyniku ucierpiało 2,3 mld ludzi, głównie (95 proc.) w Azji. Rzadsze od powodzi gwałtowne burze okazały się najbardziej śmiertelne – kosztowały życie 242 tys. osób.

 

Gdzie najwięcej zniszczeń

W sumie USA i Chiny zarejestrowały najwięcej kataklizmów na swoich terytoriach od 1995 roku. Właśnie Chiny i Indie przodują pod względem liczby ludności, która ucierpiała. Następne w zestawieniu są Bangladesz, Filipiny i Tajlandia. W państwach obu Ameryk najbardziej doświadczona została ludność Brazylii, a w Afryce – Kenii i Etiopii.

 

Porozumienie klimatyczne

Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte w grudniu najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto, po tym gdy nie udało się porozumieć w tej sprawie w Kopenhadze.

Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

Konferencja COP21 potrwa od 30 listopada do 11 grudnia.

Na częstotliwość pojawiania się klęsk żywiołowych ma wpływ globalne ocieplenie. Zobacz prognozy wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi w najbliższym stuleciu.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

Polecane:

Polska - Poziom rzek bardzo szybko się podnosi, do stanu alarmowego brakuje tylko 10 cm
Gromada galaktyk w gwiazdozbiorze Węgielnicy, czyli Wielki Atraktor widziany przez teleskop Hubble'a
Rosja - Trzęsienie ziemi uszkodziło ponad 500 domów
W 2012 roku na świecie popełniono 475 tysięcy zabójstw, dwie na pięć ofiar ginie z rąk partnerów
Statek z imigrantami płynie w kierunku Apulii, nie ma już zagrożenia
Silma, USA - Nagrano tornado antycyklonalne, które zdarza się raz na tysiąc przypadków, wir kręci si...
Kulmbach, Niemcy - Włamali się do basenu publicznego, weszli na skocznie i skoczyli do pustego basen...
Niebezpieczny bluetooth, hakerzy mogą bez problemu przejąć kontrolę nad urządzeniem za pomocą ataku ...
NVIDIA przedstawiła specyfikację układu SoC zbudowanego z 9 mld tranzystorów, układ będzie wspierał ...