Naukowcy opracowali nową metodę leczenia stawów rzekomych (niezagojonych złamań). Obejmuje ona 2-etapową terapię genową, ultradźwięki i mikrobąbelki. U miniaturowych świnek umożliwiło to wygojenie urazu w ciągu 6 tygodni.

Zdjęcia rentgenowskie złamania kości i regeneracji po leczeniu terapią genową i ultradźwięków (po prawej).

Pozyskanie kości od pacjentów bywa bolesne, a przeszczepy z banków tkanek często się nie przyjmują. Zespół Maxima Beza zaproponował więc inne rozwiązanie. Najpierw w miejscu stawu rzekomego implantuje się gąbkę kolagenową, która staje się niszą dla mezenchymlanych komórek macierzystych/komórek progenitorowych. Dwa tygodnie później wstrzykuje się mikrobąbelki i plazmidy białka morfogenetycznego kości – 6 (ang. bone morphogenetic protein-6, BMP-6). Następnie przykłada się głowicę usg., która ma wywołać oscylację mikrobąbelków (ułatwia to “zwerbowanym” wcześniej komórkom progenitorowym wychwyt plazmidu).

Podczas eksperymentów na świnkach terapia doprowadziła do przejściowego uwalniania białka morfogenetycznego kości – 6, regeneracji tkanki i wyleczenia złamania kości piszczelowej.

Zastosowanie wirusów jako wektorów terapii genowej wiąże się z ryzykiem, że wirus na stałe zintegruje się z genomem i później wywoła procesy nowotworowe albo śmiertelną reakcję immunologiczną. Ultradźwięki i mikrobąbelki nie wyzwalają zaś poważniejszego stanu zapalnego, a ekspresja wprowadzonego genu jest niewykrywalna już po 10 dniach.

Autorzy publikacji z pisma Science Translational Medicine wykazali więc, że technika ta jest minimalnie inwazyjna, bezpieczna i skutkuje całkowitym wygojeniem kości (wytrzymałość jest porównywalna z przeszczepami).

Polecane:

Powstał układ scalony generujący i odbierający fale w zakresie THz, może posłużyć do "patrzenia...
Japonia - Uniwersytet z Tokio skonstruował robota do gry, przewiduje ruch przeciwnika analizując 100...
Mars - Curiosity ma uszkodzone czujniki pomiaru wiatru
Australia - Kontynent mógł zostać odkryty już w X w. przez lud afrykański, czyli 6 wieków wcześniej
Lądownik Philae po 57 godzinach na komecie przeszedł w stan hibernacji
Desert Center, USA - Rzadkie zjawisko, tornado na pustynnym terenie Kalifornii
Nieudana próba "wybudzenia" lądownika Philae, prawdopodobnie urządzenie trzeba będzie spis...
Rio de Janeiro, Brazylia - Na miesiąc przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi na plażach odkryto super...
Krab palmowy ma uścisk szczypiec około 10 razy silniejszy, niż uścisk dłoni człowieka