Naukowcy Washington University w St. Louis i University of Illinois w Urbana-Champaign opracowali czujnik, który umożliwi bezprzewodowe monitorowanie istotnych funkcji uszkodzonego mózgu, np. ciśnienia i temperatury, a po wypełnieniu swoich zadań rozłoży się bez śladu i nie będzie musiał być chirurgicznie usuwany. To może być przełom zarówno w terapii uszkodzeń mózgu, jak i pracach nad tworzeniem podobnych czujników, umożliwiających monitorowanie innych funkcji organizmu. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo „Nature”.

 Czujniki mają rozmiar ziarna ryżu /WASHINGTON UNIVERSITY SCHOOL OF MEDICINE /


Czujniki mają rozmiar ziarna ryżu /WASHINGTON UNIVERSITY SCHOOL OF MEDICINE /

Możliwości biomedycznych zastosowań urządzeń elektronicznych szybko się rozwijają – mówi współautor pracy, neurochirurg Rory K. J. Murphy z Washington University School of Medicine. Podstawowym problemem pozostaje jednak fakt, że umieszczone w organizmie implanty mogą wywołać groźną dla pacjentów reakcję układu immunologicznego i muszą być chirurgicznie usuwane. Nasze czujniki rozkładają się same i to sprawia, że nie ma ryzyka powstania choćby stanu zapalnego, niepotrzebne są też dodatkowe zabiegi – podkreśla.

Monitorowanie ciśnienia wewnątrz czaszki pacjenta po urazie głowy ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia mózgu przed dalszymi uszkodzeniami. Implant, który na bieżąco będzie bezprzewodowo przekazywać lekarzowi takie informacje, może doprowadzić tu do prawdziwej rewolucji. Tym bardziej, że obecnie stosowana w tym celu technologia pochodzi jeszcze z lat 80. ubiegłego wieku.

Implant o rozmiarach ziarna ryżu zbudowano na bazie kopolimerów kwasu mlekowego i glikolowego (PLGA) oraz krzemu. Badania laboratoryjne pokazały, że jest on w stanie rozłożyć się w organizmie w ciągu kilku tygodni. Eksperymenty na szczurach pokazały z kolei, że jego wskazania – zarówno ciśnienia, jak i temperatury – są poprawne. Autorzy wynalazku podkreślają, że podstawowe przeszkody, dotyczące konstrukcji takiego implantu, udało się już pokonać.

Czujnik połączony jest z nadajnikiem umieszczonym już na zewnątrz czaszki /Juli McMahon, University of Illinois/

Czujnik połączony jest z nadajnikiem umieszczonym już na zewnątrz czaszki /Julie McMahon, University of Illinois/

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

USA - Upały w 17 amerykańskich stanach, temperatury przekraczają nawet 44 stopnie C.
NASA - Według najnowszych testów, ziemskie bakterie serratia liquefaciens przetrwają na Marsie
Santos, Brazylia - Katastrofa samolotu z kandydatem na prezydenta
Mózg nicienia będzie sterował pojazdem, 302 neurony będą podpięte do elektroniki [Video]
Śnieżyce w Wielkiej Brytanii i Francji
Francja - W celu ochrony na wypadek katastrofy nuklearnej rząd podjął decyzję o masowym wydawaniu ta...
USA - DARPA zaprezentowała nowy projekt bezzałogowego samolotu wyposażonego w funkcję pionowego star...
Salerno, Włochy - Polak pobił Somalijkę, bił ją i kopał, a jak upadła nieprzytomna, to uderzał jej g...
Dell wprowadza do sprzedaży monitor 8k o przekątnej 31.5 cala, żeby uzyskać rozdzielczość 33 mln pik...