Telefony komórkowe z oprogramowaniem chińskiej firmy Shanghai ADUPS Technology przekazywały na serwery w Chinach dane o połączeniach bez wiedzy użytkowników. Poinformowała o tym specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie amerykańska firma Kryptowire. Telefonami można było także zdalnie sterować i przeprogramować bez wiedzy użytkownika.

oprogramowanie-szpiegowskie

Oprogramowanie jest wykorzystywane m.in. w popularnych w Stanach Zjednoczonych smartfonach amerykańskiej firmy BLU Products, działających na systemie operacyjnym Android.

Według firmy Kryptowire, oprogramowanie może wysyłać do Chin dane identyfikujące smartfon, informacje o numerach połączeń przychodzących i wychodzących, listę kontaktów i całe wiadomości SMS. W szczególności oprogramowanie może wychwytywać wiadomości pod kątem ustalonego z góry zakresu słów.

Ponadto firma podała, że aparatami wyposażonymi w firmware tego typu można zdalnie sterować i dowolnie je przeprogramować bez wiedzy użytkownika.

 

Firma zapewnia, że nie przekazała danych stronie trzeciej

Firma Shanghai ADUPS Technology ogłosiła, że jej oprogramowanie jest zaprojektowane w taki sposób, by eliminować SMS-y czy połączenia głosowe używane np. do telemarketingu.

Przyznała jednocześnie, że „przez nieuwagę” w aparatach BLU Products została automatycznie zainstalowana pewna aktualizacja oprogramowania przeznaczona dla innych klientów. Po interwencji została ona wyłączona.

„Żadna informacja związana z tą funkcją, dotycząca SMS-ów, kontaktów czy spisu połączeń nie została przekazana stronie trzeciej” – zapewniła chińska firma. Ze strony internetowej wynika, że jej oprogramowanie jest zainstalowane na 700 milionach urządzeń mobilnych na świecie.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Japonia, Kyoto - W opadach atmosferycznych znaleziono cez-134 i cez-137
Błyski gamma rzucają światło na naturę ciemnej energii
Rosja - W ciągu sześciu lat chcą wydać 70 miliardów dolarów na system do niszczenia asteroid zmierza...
USA - Balony wypełnione helem z turbiną, nowy pomysł na pozyskiwanie energii w odległych rejonach i ...
USA - Strzelanina w Las Vegas, zginęło 5 osób, napastnicy zabijając krzyczeli "To jest rewolucj...
Afryka - Wirus Ebola zabił już 4950 osób, zarażonych jest 13 241 osób
USA - Przy twarzy eksplodował e-papieros, oparzenia wewnętrzne i zewnętrzne oraz uszkodzone płuca, m...
Grenlandia - Według najnowszych badań, lodowce topnieją w zastraszającym tempie
Wirus czy bakteria - Nowy test opracowany przez naukowców pozwoli na skuteczne ustalenie przyczyny i...