Telefony komórkowe z oprogramowaniem chińskiej firmy Shanghai ADUPS Technology przekazywały na serwery w Chinach dane o połączeniach bez wiedzy użytkowników. Poinformowała o tym specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie amerykańska firma Kryptowire. Telefonami można było także zdalnie sterować i przeprogramować bez wiedzy użytkownika.

oprogramowanie-szpiegowskie

Oprogramowanie jest wykorzystywane m.in. w popularnych w Stanach Zjednoczonych smartfonach amerykańskiej firmy BLU Products, działających na systemie operacyjnym Android.

Według firmy Kryptowire, oprogramowanie może wysyłać do Chin dane identyfikujące smartfon, informacje o numerach połączeń przychodzących i wychodzących, listę kontaktów i całe wiadomości SMS. W szczególności oprogramowanie może wychwytywać wiadomości pod kątem ustalonego z góry zakresu słów.

Ponadto firma podała, że aparatami wyposażonymi w firmware tego typu można zdalnie sterować i dowolnie je przeprogramować bez wiedzy użytkownika.

 

Firma zapewnia, że nie przekazała danych stronie trzeciej

Firma Shanghai ADUPS Technology ogłosiła, że jej oprogramowanie jest zaprojektowane w taki sposób, by eliminować SMS-y czy połączenia głosowe używane np. do telemarketingu.

Przyznała jednocześnie, że „przez nieuwagę” w aparatach BLU Products została automatycznie zainstalowana pewna aktualizacja oprogramowania przeznaczona dla innych klientów. Po interwencji została ona wyłączona.

„Żadna informacja związana z tą funkcją, dotycząca SMS-ów, kontaktów czy spisu połączeń nie została przekazana stronie trzeciej” – zapewniła chińska firma. Ze strony internetowej wynika, że jej oprogramowanie jest zainstalowane na 700 milionach urządzeń mobilnych na świecie.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Dżakarta, Indonezja - Wybuchł wulkan Lokon, skały i popiół poleciały na 1500 metrów
Samozjedzenie w wykonaniu węża
USA - Obiecująco wyglądają wyniki badań preparatu na raka piersi, naukowcy zajęli się białkiem mamma...
Brazylia - Potężna ulewa nad Sao Paulo, w ciągu zaledwie godziny spało 96 l/mkw
NASA - Film poklatkowy przedstawiający ruch chmur w czasie rozwijania się tajfunu u wybrzeży Chin
Chile - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 8.4 w skali Richtera, ogłoszono stan klęski żywioło...
Puisseguin, Francja - Czołowe zderzenie autobusu z ciężarówką wiozącą drewno, zginęły 43 osoby, tylk...
USA - Ogromny zbiornik rozpuszczonego węgla 350 km pod zachodnią częścią Stanów Zjednoczonych, posia...
SpaceX chce transportować ludzi rakietami BFR między dużymi miastami z prędkości 27 tysięcy km/h, z ...