Prom pasażerskiKim Nirvana” ze 189 osobami na pokładzie obrócił się w czwartek do góry dnem na Morzu Camotes, które jest położone w centralnej części archipelagu Filipin. Jak przekazała filipińska policja, zginęło co najmniej 36 osób.

Ormoc, Filipiny - W katastrofie promu zginęło co najmniej 36 osób, na pokładzie było 189 osób

Do katastrofy doszło zaledwie kilometr od portu w mieście Ormoc na wyspie Leyte, z którego prom wypłynął, podały władze miejskie. Zmierzał w kierunku leżących nieopodal wysp Camotes. W chwili, gdy “Kim Nirvana” opuszczał port, na morzu panowała sztormowa pogoda i wysokie fale.

 

Większość pasażerów uratowana

Na pokładzie promu było 173 pasażerów i 16 członków załogi. Filipińskie służby uratowały 127 rozbitków. 26 pozostałych osób jest uznawanych za zaginionych.

– Akcja poszukiwawczo-ratunkowa wciąż trwa. Pierwsza informacja jest taka, że katastrofa została spowodowana przez wysokie fale – powiedział dyrektor obrony cywilnej regionu Rey Gozon.

Z kolei rzecznik straży przybrzeżnej Armand Balilo przekazał, że w ustalaniu przyczyn tragedii śledczy skupią się nie tylko na złej pogodzie, ale także na czynniku ludzkim.

– Tu i ówdzie występowały martwe fale [długie, powoli gasnące fale posztormowe – red.], ale ogółem sytuacja na morzu była znośna. Niektóre zmotoryzowane, prywatne łódki były w stanie wypłynąć – powiedział Balilo.

Wiceburmistrz Pilaru, miasta na jednej z wysp Camotes, powiedział dziennikarzom, że w chwili katastrofy padał umiarkowany deszcz. Dodał, że słyszał od świadka z Ormoc, że prom wykonał ostry skręt tuż przed obróceniem się do góry dnem.

 

Katastrofa jedna z wielu

Tego rodzaju katastrofy nie są rzadkością na Filipinach, które stanowią archipelag ponad 7100 wysp. Rocznie w wypadkach promów giną tam dziesiątki, jeśli nie setki osób. Wśród czynników prowadzących do tragedii są często przepełnienie oraz zły stan techniczny jednostek.

W 1987 roku prom “Dona Paz” zatonął w drodze do Manili na skutek kolizji z tankowcem. Zginęło wówczas ponad 4300 osób. Do dziś jest to najtragiczniejszy wypadek morski w czasie pokoju.

 

Źródło: Reuters, PAP, Sky News, The Independent, tvn24

Polecane:

Azja - Przygotowują się na nadejście letniego monsunu
Australia - Fala upałów na południowym wschodzie kraju, w nocy do 36 st.C.
Indie - Na północy kraju temperatury są najniższe od 30 lat, pojawiły się również intensywne opady d...
Pokrywa lodowa Antarktydy jest największa od czasu rozpoczęcia badań w 1979 roku
USA - Samica pytona rozmnożyła się bez udziału samca, naukowcy uważają, że reprodukcja następuje pop...
Nigeria - Atak na szkołę średnią w mieście Potiskum, zginęło 48 uczniów, 79 zostało rannych
Powstanie kamera o rozdzielczości 3.2 gigapiksela, która będzie śledzić cały południowy nieboskłon
Australia - Wąż przegrał walkę z małym pająkiem
Piękne, a zarazem niebezpieczne dla ekosystemu sezonowe zjawisko kwitnienia planktonu, w ciągu dnia ...