Norweska policja wszczęła śledztwo w sprawie potencjalnych działań szpiegowskich w norweskiej stolicy. W pobliżu rządowych budynków wykryto szereg urządzeń do podsłuchu łączności telefonicznej. – Za wszelką cenę musimy ustalić kto za tym stoi – stwierdził minister sprawiedliwości Anders Anundsen.

Podsłuchy

Impulsem do rozpoczęcia śledztwa było trwające dwa miesiące dziennikarskie śledztwo gazety „Aftenposten”. W jego trakcie wykryto sygnały pochodzące z urządzeń podsłuchowych w pobliżu siedziby premiera, banku centralnego, parlamentu i szeregu centrali dużych firm.

Według dziennikarzy urządzenia służyły do przechwytywania i rejestrowania łączności poprzez telefony komórkowe.

 

Kto stoi za podsłuchami?

Wyniki swojego dochodzenia dziennikarze przekazali policji, która uznała je za na tyle wiarygodne, iż postanowiono wszcząć śledztwo. – Nie możemy wykluczyć, że to dzieło obcego wywiadu – stwierdziła Siv Alsen, rzeczniczka policyjnej jednostki wywiadowczej, która zajmie się dochodzeniem.

– Jeśli te doniesienia są prawdziwe, to jest to niedopuszczalna sytuacja – oznajmił Anundsen. – Za wszelką cenę musimy ustalić kto za tym stoi, oraz jak szeroko zakrojona była ta akcja – dodał minister sprawiedliwości w oświadczeniu.

Na razie norweskie służby nie wskazują na żadnego podejrzanego. Media w swoich spekulacjach za najbardziej prawdopodobne uznają Chiny i Rosję.

Z tym pierwszym państwem Norwegia ma praktycznie zamrożone relacje dyplomatyczne po tym jak Komitet Noblowski przyznał w 2010 roku pokojową nagrodę nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo. Z Rosją natomiast Norwedzy mają tradycyjne spięcia na Dalekiej Północy. Na dodatek Oslo popiera sankcje wobec Moskwy.

Nie można również wykluczyć, że szpieguje jedno z „zaprzyjaźnionych” państw. USA są znane z wykorzystywania wywiadu elektronicznego nawet wobec teoretycznie najbliższych sojuszników.

Norwegia, Oslo, centrum miasta, podsłuchy telefoniczne, znaleziono, Norway, Oslo, city center, wiretaps, found.

Polecane:

EHEC - Dziennik "Deutsche Welle" o przyczynach epidemii: "Niemcy to brudasy?"
Rosja - 950 osób rannych, zniszczone 3000 budynków, meteor pędził z prędkością 108 tys. km/h
Węgry - Budapeszt przygotowuje się na falę kulminacyjną, która ma być wyższa od rekordowej z 2002 ro...
Polifenole zawarte w pestkach i skórkach winogron wyjątkowo skutecznie zwalczają bakterie powodujące...
Hudson, USA - Podczas sprzeczki przy kolacji 13-latek zastrzelił sześcioletniego brata, postrzelił d...
Sztokholm, Szwecja - Eksplozja w centrum handlowym, przyczyna nieznana
W Brazylii wystąpiła rekordowa ilość zabójstw, w ciągu roku zabitych zostało 61619 osób, w ciągu dob...
Murcja, Hiszpania - 11-letnia dziewczynka z Boliwii urodziła dziecko, ojcem jest prawdopodobnie 3 la...
Islandia - 1536 wstrząsów w dwie doby