Białoruskie Ministerstwo Energetyki informuje, że na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu doszło do “nieprzewidzianej sytuacji”. W ten sposób resort odniósł się do doniesień, że został upuszczony tam reaktor.

Ostrowiec, Białoruś - Na budowie elektrowni atomowej z wysokości 2-4 metrów upuszczony został reaktor atomowy

“Nieprzewidziana sytuacja zaistniała na miejscu przechowywania korpusu reaktora białoruskiej elektrowni atomowej podczas przeprowadzania ciężkich prac jego przemieszczania w płaszczyźnie horyzontalnej” – oznajmił przedstawiciel resortu agencję BiełTA, powołując się na generalnego podwykonawcę Atomstrojeksport.

Ostrowiec, Białoruś - Na budowie elektrowni atomowej z wysokości 2-4 metrów upuszczony został reaktor atomowy -2

Wcześniej niezależne media białoruskie powiadomiły, że 10 lipca na budowie elektrowni, oddalonej 50 km od Wilna, doszło do “upuszczenia reaktora podczas jego umieszczania w sekcji reaktorów” w ramach próbnego montażu. Ważący 330 ton agregat według tych doniesień upadł z wysokości 2-4 metrów. Ministerstwo podało, że obecnie trwa analizowanie zaistniałej sytuacji. Zarzuty pod adresem władz w Mińsku “Po wszechstronnym zbadaniu przez białoruskich specjalistów informacji dostarczonej przez Atomstrojeksport zostaną podjęte odpowiednie decyzje. Białoruska strona będzie się przy tym kierować przede wszystkim koniecznością bezwzględnego zapewnienia bezpieczeństwa budowanej elektrowni” – oznajmił przedstawiciel resortu. Atomstrojeksport oświadczył wcześniej, że rozpowszechniana w internecie “informacja o rzekomej nadzwyczajnej sytuacji łączącej się z uszkodzeniem korpusu reaktora nie odpowiada rzeczywistości”. Podwykonawca poinformował, że korpus reaktora znajduje się poza sekcją reaktorów i nie ma przeszkód, by został umieszczony w docelowym miejscu.

Elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską

Elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zarzuciła we wtorek władzom Białorusi, że uchylają się od odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo i nie chcą wpuścić na teren elektrowni obserwatorów, co budzi zaniepokojenie Wilna. – Powtarzające się jeden po drugim przypadki awarii świadczą o tym, że nasz niepokój był uzasadniony i dlatego Litwa nadal będzie starać się wraz ze społecznością międzynarodową wpłynąć na to, by spełnienie żądań dotyczących bezpieczeństwa zostało zagwarantowane – oznajmiła. Dwa bloki energetyczne Elektrownia atomowa w Ostrowcu (biał. Astrawiec) będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020 roku.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

USA - Katia przybiera na sile, jest już huraganem 4 kategorii
Portugalia - Między 13-19 lutego wirus grypy przyczynił się do śmierci aż 3 tys. osób
CERN - Bozon Higgsa został prawdopodobnie odkryty, ale stu procentowej pewności naukowcy nie mają
Wielka Brytania - 75 proc. gryzoni odpornych jest na trutki i tę odporność przekazują następnym poko...
Arabia Saudyjska - Kolejne przypadki zarażenia nowym wirusem gorszym od SARS
Arktyka - Roztopił się lód i odkrył szczątki mchu sprzed 44 tysięcy lat
Kanada - Gwałtowny spadek temperatury, w Toronto odnotowano najniższą styczniową temperaturę w histo...
Meksyk - Popocatepetl zwiększył swoją aktywność, popiół wulkaniczny pokrył okoliczne tereny, zamknię...
Antarktyda - Na Morzu Rossa powstanie największy na świecie rezerwat morski