Maleńki skakun arlekinowy będzie dodatkowym pasażerem statku kosmicznego lecącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci sprawdzą na jego przykładzie, w jaki sposób pająki zachowują się w stanie nieważkości. Na pomysł eksperymentu wpadł 18-letni Amr Mohamed z Egiptu, który wygrał międzynarodowy konkurs “Space Lab”.

Skakun arlekinowy ma od 5 do 8 mm wielkości (fot. Wikipedia/Adam Opioła CC BY-SA)

Zwycięzca opisał swój pomysł w dwuminutowym zgłoszeniu wideo.

– Czytałem artykuł o zwierzętach, które zostały wystrzelone w przestrzeń kosmiczną. Była tam mowa o pająkach-tkaczach, a przecież nie wszystkie pająki polują w ten sposób. Zacząłem się zastanawiać, jak zachowają się pająki-skoczki, które muszą tak opracowywać tor swojego lotu, aby kompensować straty grawitacyjne. Byłem ciekawy, jak będą poruszać się w kosmosie, gdzie przyciąganie ziemskie nie obowiązuje – mówi Amr Mohamed.

Naukowcy wyślą w kosmos malutkiego skakuna arlekinowego, który skacze na swoją ofiarę zamiast łapać ją w sieć. Jak pająk ten zachowałby się w warunkach mikrograwitacji? Amr nie sądzi, żeby złapał swoją ofiarę, ale być może nauczy się polować w inny sposób. Już wkrótce zbadają to astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pająka będzie bardzo łatwo przetransportować na orbitę bowiem maleńki skakun ma zaledwie od 5 do 8 mm wielkości. Stosunkowo łatwo go też spotkać – występuje w Europie, Azji, północnej Afryce i Ameryce Północnej.

W kosmos polecą też bakterie

Amr był zwycięzcą w grupie wiekowej 17-18 lat, natomiast w grupie wiekowej 14-16 lat wygrały dwie Amerykanki, Dorothy i Sara. Dziewczynki zainspirowały się badaniami nad bakteriami. Okazuje się bowiem, że te hodowane w Kosmosie są bardziej zakaźne niż w warunkach ziemskich.

Dzięki ich pomysłowi na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą bakterie, a astronauci sprawdzą, czy i jakimi substancjami uda się zatrzymać ich rozwój. Dzięki temu być może poznamy nowe sposoby zwalczania chorób na Ziemi.

Polakom się nie udało

W konkursie “Space Lab” wzięli udział także młodzi Polacy. Chcieli sprawdzić, czy galaretka w kosmosie tężeje, co można zrobić z fekaliami kosmonautów, ale też czy w kosmosie można produkować wysokiej jakości insulinę. Znaleźli się w finale, ale zwycięzca mógł być tylko jeden.

Źródło: scientificamerican.cm, tvnmeteo.pl

Polecane:

Rosja - W tym roku spłonęło już 617 tysięcy hektarów lasów i stepów
USA - Coraz więcej tornad, zginęły już 34 osoby
W ciągu ostatnich 100 lat w Europie zadomowiło się ponad 10 tys. obcych gatunków roślin i zwierząt z...
Stary radziecki satelita Kosmos-1220 spada w sposób niekontrolowany na Ziemię, posiada mały reaktor ...
Morze Jawajskie, Indonezja - Po 11 dniach od katastrofy na dnie morza znaleziono ogon samolotu AirAs...
Lafayette, USA - Mężczyzna otworzył ogień do widzów w kinie, zabił dwie osoby, 7 ranił, sam się zast...
Najsilniejsze w historii pomiarów El Nino osiągnęło szczyt, teraz powoli słabnie, ale wysoki poziom ...
Mars wkrótce zbliży się do Ziemi najmocniej od 11 lat, 30 maja odległość między planetami wyniesie 7...
Wkrótce zacznie się burza jonosferyczna, zbliża się dziura koronalna