Co najmniej 371 osób zginęło w powodziach, które w ostatnich tygodniach dotknęły Pakistan, a w szczególności południe kraju. Na skutek żywiołu poszkodowanych zostało prawie 4,5 mln ludzi – poinformowały w piątek krajowe służby zarządzania kryzysowego.

 

Pakistan ucierpiał również w wyniku powodzi w dwóch poprzednich latach. Najbardziej tragiczna w historii kraju powódź nawiedziła kraj w 2010 roku, kiedy żywioł dotknął 21 mln ludzi, a straty wyceniono na 10 mld dolarów.

 

Wielu poszkodowanych

Podobnie jak w dwóch ostatnich latach, w tym roku większość poszkodowanych pochodzi z południowo-wschodniej prowincji Sindh. Tam wyliczono, że powódź dotknęła 2,8 mln ludzi. W prowincji Beludżystan, w południowo-zachodnim Pakistanie, ucierpiało 705 tys. osób, a w Pendżabie na wschodzie kraju – 887 tys.

Władze nie planują na razie zwrócenia się o pomoc międzynarodową. – Rząd sądzi obecnie, że z sytuacją poradzi sobie własnymi zasobami – oświadczył rzecznik służb kryzysowych Ahmad Kamal.

Poszkodowane dzieci

Z kolei według danych UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) w tegorocznych powodziach poszkodowanych zostało co najmniej 2,8 miliona ludzi, z czego połowę stanowią dzieci, w tym prawie 400 tys. poniżej piątego roku życia. W piątkowym komunikacie poinformowano, że ta agenda ONZ dostarczyła wodę pitną ponad 180 tys. mieszkańcom Pendżabu, Beludżystanu i prowincji Sindh.

UNICEF szacuje, że pilnie potrzebuje 15,4 mln dolarów, aby w najbliższych miesiącach zapewnić wodę i środki higieny ok. 400 tys. potrzebujących. W tym roku powodzie rozpoczęły się w Pakistanie na początku września w następstwie opadów monsunowych.

Źródło: PAP/EPA, PAP, tm

Polecane:

Somalia - 750 tysięcy ludzi "bliskich śmierci głodowej", pomocy wymaga blisko 4 miliony
Wielka Brytania - W Kornwalii zatrzęsła się ziemia, to już 11 wstrząs w ciągu 50 dni
Nowa Zelandia - Duża erupcja wulkanu Mount Tongariro, chmura dymu i popiołu poleciała na 5 km
Google przejęło firmę Boston Dynamics, która tworzy roboty dla pentagonu, to już ósma firma związana...
Agencje kosmiczne planują stworzyć bazy badawcze na ciemnej stronie Księżyca
Ekstremalne rekordy klimatyczne, jakie wystąpiły na świecie
Liuzhou, Chiny - Do wódki dodawali viagrę, żeby alkohol miał "dobry wpływ na zdrowie"
Polska - Piorun poraził 6 osób podczas prac polowych w Więcławicach Dworskich, jedna osoba nie żyje
Pszczoły większość pyłku pozyskują z roślin nieuprawnych, liczba pestycydów znalezionych w próbkach ...