18 osób straciło życie po trzęsieniu ziemi, jakie miało w sobotę miejsce w pakistańskiej prowincji Beludżystan. Powtórne wstrząsy to echo tragicznego trzęsienia ziemi sprzed czterech dni, które zabiło dotychczas 515 osób. To sobotnie zniszczyło kolejne tysiące domów, utrudniając ratownikom przeszukiwanie gruzów.

 

Powtórne trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce w sobotę w pakistańskiej prowincji Beludżystan miało siłę 6,8 w skali Richtera. Wstrząsy były silnie odczuwalne także w mieście Karaczi.

Epicentrum sobotnich wstrząsów znajdowało się 150 km na zachód od miasta Khuzdar, dalej od epicentrum wtorkowego, oddalonego o 100 km od tego miasta. Nastąpiło w cztery dni potrzęsieniu, które zabiło w sumie 515 ludzi.

 

Jeszcze więcej ofiar

Sobotnie trzęsienie ziemi zebrało krwawe żniwo we wsi Dhal Bedi, składającej się z 200-300 domów.

Jak podają pakistańskie media zginęło tam 18 osób, zaś 30 jest rannych. Z kolei we wsi Labash ponad połowa z trzech tysięcy domostw uległa zawaleniu.

„Myślałem, że zakręciło mi się w głowie”

– Rozwieszałem pranie, gdy poczułem wstrząsy. Na początku myślałem, że zakręciło mi się w głowie. Szybko zorientowałem się, że to trzęsienie i wraz z pozostałymi mieszkańcami wybiegliśmy na ulicę – mówił w rozmowie z pakistańską telewizją ARY Omar Khan.

– Pracowałem w swoim biurze, gdy nagle mój fotel zaczął się trząść. Wstrząsy nabierały na sile, a ja wraz z kolegami wybiegliśmy z budynku – mówił Ateequr Rehman, mieszkaniec prowincji.

Trudna pomoc

Akcja ratunkowa w Beludżystanie – największej, górzystej i pozbawionej dobrych dróg prowincji Pakistanu – jest bardzo utrudniona. Samoloty wojskowe dokonują zrzutów zaopatrzenia dla ludności, a śmigłowce przewożą rannych do szpitali.

Po poprzednich wstrząsach większość mieszkańców przeniosła się do namiotów, bądź sypia pod gołym niebem. Dzięki temu ofiary w ludziach są tym razem znacznie mniejsze, niż wskutek wtorkowego trzęsienia.

Źródło: Reuters TV, tm

Polecane:

Słońce - Kolejny silny rozbłysk klasy M8.7, lecą wysokoenergetyczne protony w kierunku Ziemi
Polska - Elektrownia we Włocławku pracuje na 20 proc. swojej mocy, wszystko przez niski poziom Wisły
NASA - Rosyjski meteor nie ma związku z planetoidą 2012 DA14
W ciągu najbliższych 27 lat upałów ma być 4 razy więcej, kilkadziesiąt lat temu niemal się nie zdarz...
Morze Bałtyckie - Strefa uboga w tlen zwiększyła się 10-krotnie w ciągu ostatnich 100 lat, teraz wyn...
Sny można zmienić za pomocą impulsów elektrycznych o odpowiedniej częstotliwości
USA - Ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr, w piątek powstało aż 13 tornad, jedna osoba nie żyje
NASA - Wiatr słoneczny prawdopodobnie zdmuchnął gęstą atmosferę Marsa, wszystko przez słabe pole mag...
Naukowcy są coraz bliżsi rozwiązania zagadki, dlaczego kokaina tak mocno uzależnia i dlaczego tak tr...