18 osób straciło życie po trzęsieniu ziemi, jakie miało w sobotę miejsce w pakistańskiej prowincji Beludżystan. Powtórne wstrząsy to echo tragicznego trzęsienia ziemi sprzed czterech dni, które zabiło dotychczas 515 osób. To sobotnie zniszczyło kolejne tysiące domów, utrudniając ratownikom przeszukiwanie gruzów.

 

Powtórne trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce w sobotę w pakistańskiej prowincji Beludżystan miało siłę 6,8 w skali Richtera. Wstrząsy były silnie odczuwalne także w mieście Karaczi.

Epicentrum sobotnich wstrząsów znajdowało się 150 km na zachód od miasta Khuzdar, dalej od epicentrum wtorkowego, oddalonego o 100 km od tego miasta. Nastąpiło w cztery dni potrzęsieniu, które zabiło w sumie 515 ludzi.

 

Jeszcze więcej ofiar

Sobotnie trzęsienie ziemi zebrało krwawe żniwo we wsi Dhal Bedi, składającej się z 200-300 domów.

Jak podają pakistańskie media zginęło tam 18 osób, zaś 30 jest rannych. Z kolei we wsi Labash ponad połowa z trzech tysięcy domostw uległa zawaleniu.

„Myślałem, że zakręciło mi się w głowie”

– Rozwieszałem pranie, gdy poczułem wstrząsy. Na początku myślałem, że zakręciło mi się w głowie. Szybko zorientowałem się, że to trzęsienie i wraz z pozostałymi mieszkańcami wybiegliśmy na ulicę – mówił w rozmowie z pakistańską telewizją ARY Omar Khan.

– Pracowałem w swoim biurze, gdy nagle mój fotel zaczął się trząść. Wstrząsy nabierały na sile, a ja wraz z kolegami wybiegliśmy z budynku – mówił Ateequr Rehman, mieszkaniec prowincji.

Trudna pomoc

Akcja ratunkowa w Beludżystanie – największej, górzystej i pozbawionej dobrych dróg prowincji Pakistanu – jest bardzo utrudniona. Samoloty wojskowe dokonują zrzutów zaopatrzenia dla ludności, a śmigłowce przewożą rannych do szpitali.

Po poprzednich wstrząsach większość mieszkańców przeniosła się do namiotów, bądź sypia pod gołym niebem. Dzięki temu ofiary w ludziach są tym razem znacznie mniejsze, niż wskutek wtorkowego trzęsienia.

Źródło: Reuters TV, tm

Polecane:

USA - Nietypowa budowla, dom wytrzymujący huragany do 800 km/h
Od piorunów ginie 4 razy więcej mężczyzn, niż kobiet
Chiny - Kolejne japońskie koncerny zamykają fabryki w związku z konfliktem obu krajów o wyspy Senkak...
Argentyna - Poważny pożar pestycydów, burza z ulewnym deszczem do 100 l/mkw w ciągu godziny i na kon...
Japonia - Ponad 1700 osób zatruło się mrożonkami, gdzie ilość toksyn przekraczała normy ponad 2.5 mi...
Houston, USA - Sześcioro dzieci i dwoje dorosłych skutych kajdankami i zastrzelonych
Nawet siedmioletnie dzieci wydobywają kobalt w małych kopalniach w Kongo za 2 dolary na dobę, pierwi...
W gwiazdozbiorze Hydry, 170 lat świetlnych od Ziemi powstaje lodowy olbrzym
USA - Wulkan St. Helens po 37 latach od potężnej erupcji znów zwiększa swoją aktywność, pojawiły się...