Policjanci i urzędnicy skarbowi przeszukali paryską siedzibę Google‘a w ramach wstępnego dochodzenia w sprawie oszustw podatkowych. Źródła zbliżone do śledztwa podały, że tamtejszy fiskus domaga się zapłacenia 1,6 mld euro zaległych podatków.

Paryż, Francja - Do siedziby Google weszło około setki urzędników skarbowych

Media podały, że do siedziby firmy w centrum Paryża weszło rano ok. setki urzędników skarbowych. Służby prasowe Google France oświadczyły w komunikacie, że działają zgodnie z francuskim prawem i w pełni współpracują z władzami, “by odpowiedzieć na wszystkie pytania”.

Paryż, Francja - Do siedziby Google weszło około setki urzędników skarbowych

Kontrowersyjna “optymalizacja podatkowa”

Google, podobnie jak inne internetowe giganty amerykańskie Facebook i Amazon są regularnie od lat oskarżane o unikane płacenia podatków zarówno w USA jak i w Europie, dzięki wybieraniu siedzib w krajach o korzystnych rozwiązaniach podatkowych. Następnie przeprowadzają szereg operacji między swoimi oddziałami, które mają skutkować mniejszą kwotą podatków do zapłacenia. Nazywa się to “optymalizacją podatkową”.

Dla przykładu, europejska siedziba Google’a znajduje się w Irlandii, gdzie podatki płacone przez przedsiębiorstwa należą do najniższych w Europie i gdzie rozliczana jest również działalności Google’a z innych krajów. W ostatnim czasie takie liczne rozwiązania podatkowe stosowane przez międzynarodowe korporacje znalazły się na cenzurowanym, ponieważ nawet jeśli są w pełni zgodne prawem, to prowadzą do płacenia podatków w jednych krajach kosztem innych.

W przypadku Google’a, jego struktura pozwala mu na płacenie podatków w Irlandii nawet jeśli sprzedaż usług dotyczy Wielkiej Brytanii, gdzie podatki są dużo wyższe. W styczniu Google zawarł z władzami podatkowymi Wielkiej Brytanii ugodę, na mocy której zgodził się zapłacić ekstra 130 mln funtów zaległych podatków, licząc od roku 2005. Suma ta została szeroko skrytykowana jako “nieproporcjonalnie niska” w stosunku do rzeczywistej działalności Google’a w Zjednoczonym Królestwie.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Sztorm wydobył z pod piasku starożytny posąg
Polska - Burze z piorunami na zachodzie kraju
Brazylia - Samica żółwia żabuti przeżyła 30 lat zamknięta w drewnianej skrzyni
Tajemnicza pionowa struktura w dysku akrecyjnym czarnej dziury zaobserwowana przez hiszpańskich astr...
Antarktyda - Chiński lodołamacz, który płynął na ratunek rosyjskiemu "Akademik Szokalski" ...
USA - Papuga odnalazła się po czterech latach, w międzyczasie nauczyła się hiszpańskiego
Neapol, Włochy - Zastrzelił 4 osoby i ranił 5, mężczyzna zaczął strzelać z balkonu po kłótni o sznur...
Cork, Irlandia – Pasażer samolotu, który ugryzł innego pasażera i zmarł, przewoził w żołądku 800 gra...
Osy są niezbyt lubiane przez wiele osób, ale odgrywają ważną rolę w ekosystemie oraz gospodarce świa...