Dzięki najnowszym badaniom okazuje się, że słynny grzyb O. unilateralis kontroluje nie tyle umysły owadów, które opanowuje, ale ich ciało.

Artykuł opublikowany w amerykańskim czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy od Sciences” rzuca światło na zagadnienie „kontroli umysłów” przez tego podstępnego grzyba.

Trójwymiarowa rekonstrukcja sieci grzybiczych otaczających włókna mięśniowe. Pojedyncze włókna mięśnia żuchwy mrówek (na czerwono), otoczony 25 połączonymi jednostkami strzępków grzyba (na żółto). David Hughes / PNAS

Dzięki badaniom pod wyjątkowo czułym mikroskopem oraz trójwymiarowym rekonstrukcjom mrówek przed i po zainfekowaniu przez grzyb, naukowcy doszli do wniosku, że w przypadku mrówek pasożyt przejmuje kontrolę nad ich tkanką mięśniową, a nie – jak sądzono – ich umysłem.

– Komórki grzybów zostały znalezione w całym ciele żywiciela, ale nie w mózgu. Oznacza to, że kontrola behawioralna organizmu zwierzęcego przez ten drobnoustrój odbywa się obwodowo. Komórki grzybów zaatakowały włókna mięśniowe gospodarza i połączyły się z komórkami organizmu, tworząc sieci otaczające mięśnie. Prawdopodobnie to umożliwia manipulację podstępnym grzybom – dodał uczestnik badań.

Autorzy artykułu początkowo wierzyli, że grzyb zmienia procesy zachodzące w mózgu, które w następstwie wpływają na zmiany zachowania mrówek. Jednak grzyb ten skutecznie atakuje włókna mięśni mrówki, tworząc coś w rodzaju szkieletu wewnątrz mrówki. Połączenia te są porównywane do struktur, które wspomagają transport składników odżywczych i powiązanie organelli grzybów z organizmem żywiciela – czytamy w artykule.

Nowe spojrzenie

David Hughes, który jest jednym z autorów pracy, porównał grzyb O. unilateralis do „lalkarza, który pociąga za sznurki, aby marionetka się poruszyła. Grzyb potrafi kontrolować mięśnie nóg, czy żuchwy mrówek. Po pewnym czasie od momentu, gdy mrówka zostanie zainfekowana, grzyb wyrasta z organizmu i szuka innego potencjalnego gospodarza.

Polecane:

NASA zapowiada epokowe odkrycie związane z Marsem, ma to wstrząsnąć światem naukowym, dowiemy się ju...
Japonia - Wystrzelili satelitę do szpiegowania Korei Północnej i prognozowania pogody
Telewizja może zwolnić lub nawet wstrzymać rozwój zdolności poznawczych przedszkolaka
USA i Kanada - Wyjaśnione zostały dziwne wstrząsy, które występowały w styczniu, to "mroźne trz...
Iran - Mały samolot pasażerski spadł w Teheranie na dzielnice mieszkalną, na pokładzie było 48 osób
Polska - Ciekawy eksperyment, ultra krótkie impulsy światła laserowego rejestrowane z bardzo małym, ...
USA - Strzelanina na parkingu klubu w Fort Myers, gdzie była impreza dla nastolatków, dwie osoby zgi...
W gwiazdozbiorze Hydry, 170 lat świetlnych od Ziemi powstaje lodowy olbrzym
Potężne wichury, jakie zdarzają się w miesiącach zimowych nawiedziły Słowację już po raz drugi w cią...