Naukowcy z University of California w Davis i Nanyang Technological University w Singapurze odkryli nowy, obiecujący środek antywirusowy. Co ciekawe, okazał się nim peptyd obecny w wirusie zapalenia wątroby typu C (HCV). Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo „Biophysical Journal” peptyd okazał się skuteczny wobec wielu groźnych wirusów, miedzy innymi wirusów Zachodniego Nilu, gorączki dengi, odry czy HIV.

Algorytm peptydu AH

Algorytm peptydu AH

Leków przeciwwirusowych na rynku jest wiele, problem w tym, że wirusy uczą się, jak się przed nimi bronić i w coraz większym stopniu stają się na nie odporne – mówi szef zespołu badawczego, Atul Parikh. Mamy coraz większą świadomość, że potrzeba nam nowej klasy tych leków, działających przeciwko wielu wirusom. Peptyd AH, pozyskiwany z wirusa HCV spełnia ten warunek, a ponieważ atakuje pietę Achillesową wirusów, ich osłonkę lipidową, niebezpieczeństwo zyskania przez nie odporności jest znacznie mniejsze – dodaje.

Hepatitis C viruses. Cut-away molecular model of hepatitis C virus particles (virions). The virus consists of a core of RNA (ribonucleic acid) enclosed in a capsid (red and grey), and surrounding by a glycoprotein envelope (green and white). Inserted in the envelope are surface proteins (red and yellow), which help the virus attach to its host cell. The hepatitis C virus infects liver cells causing an inflammatory disease that can lead to degeneration and scarring (cirrhosis). It is transmitted by blood-to-blood contact. There is no vaccine for hepatitis C.

Antywirusowe działanie peptydu AH, wykorzystujące ten sam mechanizm, który umożliwia wirusowi HCV atakowanie zdrowych komórek i powielanie się, było wcześniej znane. Nie wiedziano jednak dlaczego cząsteczki AH skutecznie atakują i niszczą otoczkę lipidową niektórych wirusów, nie szkodząc przy tym samym komórkom.
Dzięki współpracy naukowców z Kalifornii i Singapuru udało się to odkryć. Okazało się, że peptyd AH atakuje osłonki wirusów bogate w cholesterol, potrafi też „odróżniać” osłonki wirusów i błony komórkowe na podstawie różnicy ich wielkości. Po tym, jak po rozerwaniu osłonki lipidowej materiał genetyczny wirusa przestaje być zabezpieczony, enzymy komórki-gospodarza potrafią sobie z nim poradzić.
Dotychczasowe testy prowadzono na modelach osłonek lipidowych o różnej wielkości i składzie. Przed zbudowaniem na tej podstawie obiecującej metody terapii dla ludzi trzeba oczywiście sprawdzić zachowanie peptydu AH w bardziej zbliżonych do rzeczywistości warunkach, na ludzkich komórkach i prawdziwych wirusach. Odkrycie wskazuje jednak, że ten nowy kierunek poszukiwań leków przeciwwirusowych, daje znaczne szanse powodzenia.

Poniżej modelowe pęcherzyki lipidowe pękające pod wpływem peptydu AH

 

Źródło: rmf24

Polecane:

Eksplozja w elektrowni atomowej Fukushima, zarządzono ewakuację
Rosja - We wtorek wyślą sondę na księżyc Marsa
Saturn - Pierwszy przypadek zaobserwowanej w Układzie Słonecznym burzy, która sama doprowadziła do s...
USA - Miejscami do 180 l/mkw. deszczu spadło w Houston, ulice zamieniły się w rzeki
Asteroida o średnicy 10 metrów przeleciała 105 tys. km od naszej planety, zauważono ją dzień przed p...
USA - Przez Karolinę Północną i Michigan przeszło kilka potężnych tornad, nikt się ich nie spodziewa...
Najszybszy superkomputer w Polsce uplasował się na 176. pozycji najwydajniejszych maszyn na świecie
Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie, zgi...
USA - Cyklicznie, każdej zimy woda z jeziora Lost Lake wlewa się do dużej dziury