Widok położonych w peruwiańskich Andach jezior wysokogórskich i lodowców zapiera dech w piersiach. Zmiany klimatyczne sprawiają jednak, że czai się w nich coraz większe niebezpieczeństwo. Kawałki topniejących w zastraszającym tempie lodowców, które wpadają do zasilanych przez nie jezior, niepokojąco zwiększają poziom wody i zagrażają lokalnym mieszkańcom.

Hualcan_glacier2

Foto: lodowiec Hualcan na górze Huascaran: trekingAndes.com

Peruwiańscy naukowcy od lat biją na alarm, bo andyjskie lodowce topnieją w oczach, stwarzając zagrożenie dla lokalnych społeczności. W kraju tym znajduje się 71 proc. wszystkich leżących w strefie tropikalnej lodowców. Od lat 70. powierzchnia 2 679 lodowców znajdujących się w peruwiańskich Andach skurczyła się o 40 proc. Powodem jest ocieplenie klimatu.
Peru jest w czołówce krajów najmocniej dotkniętych zmianami klimatycznymi spowodowanymi działalnością człowieka. – W ciągu ostatniego stulecia temperatura na świecie wzrosła o 0,85 stopnia – wyjaśnia Jose Ubeda, szef projektu CRYOPERU, który bada wpływ zmian klimatycznych na kriosferę Andów Środkowych.
– W ciągu ostatnich 40 lat powstało 996 nowych jezior wysokogórskich. Gdy lodowiec się cofa, pozostawia po sobie niecki albo jeziora – tłumaczy glacjolog Nelson Santillana.
– Nie możemy lekceważyć lodowców. Jeśli czapa śnieżna znajdująca się na szczycie ma strome zbocze, istnieje duża szansa, że może się zerwać. Schodzący lód czy śnieg mogą przesilić powstałe wcześniej jezioro, co skutkuje gwałtowną powodzią – dodaje.
Hualcan_glacier1

Hualcan, zachodnia strona Grafika: Google Earth

Takie zagrożenie czyha m.in. na mieszkańców żyjących w rejonie jeziora Laguna 513, zasilanego wodą z lodowca Hualcan. Leży on w strefie sejsmicznej, a naukowcy przestrzegają, że oderwane jeśli od lodowca oderwie się naprawdę spory kawałek, wywoła on gigantyczną, przypominającą tsunami falę, która zmiecie z powierzchni ziemi wszystko, co spotka na swojej drodze.
W rejonie jeziora wprowadzono jedyny w Peru tak zaawansowany system czujników, a dla mieszkańców opracowano plany ewakuacyjne.

Hualcan_querococha

Jezioro Querococha, lodowiec Yanamarey Foto: Autoridad Nacional del Agua

 

Źródło: tvn24.pl
Tagi: lodowce, topnienie, powodzie, zmiany klimatyczne, Peru

Polecane:

Trzęsienie ziemi w Japonii uszkodziło reaktory jądrowe, ale nie Internet
Japonia - Do morza mogą trafić hektolitry skażonej wody, brak miejsca w Fukushimie
Uganda - Wybuchła epidemia tajemniczej choroby, zarażonych jest ponad 1000 dzieci, zmarło co piąte
Za tydzień odleci pierwszy prywatny statek kosmiczny w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej IS...
Wyciekł raport o globalnym ociepleniu - "Dwutlenek węgla nie jest tak ważnym czynnikiem globaln...
Kwitnie turystyka pedofilska, wykorzystują dzieci w biednych krajach, a później nawet zabijają
El Paso, USA - Nieznany sprawca wszedł na teren kliniki dla weteranów, zastrzelił jedną osobę i pope...
Sól może powodować u ludzi otyłość
USA - Strzelanina na parkingu klubu w Fort Myers, gdzie była impreza dla nastolatków, dwie osoby zgi...