Osiem godzin ulewnych deszczy wywołało spustoszenie na południu Peru. Żywioł zniszczył wiele domów, zalane zostały drogi, ewakuowano ludzi. Powstały lawiny błotne. Zanotowano rekordowe opady, a za anomalię obwinia się zjawisko El Nino.

Peru - Osiem godzin deszczu spowodowało ogromną powódź -2

W regionie Ayacucho w ciągu ośmiu godzin spadło tyle deszczu, że pięć rzek grozi wylaniem. W niebezpieczeństwie są miejscowe uprawy. Powstały już lawiny błotne, które zalały autostrady.

Grupa argentyńskich turystów w trakcie podróży do ruin Machu Picchu musiała zawrócić, ponieważ pogoda nie pozwoliła im dotrzeć do celu.

Pod wodą znalazła się także miejscowość Quillabamba w regionie Cuzco na południu kraju. Rzeka, która przepływa przez to miasto, wylała i zmusiła dziesiątki rodzin do ewakuacji. Woda w niektórych miejscach sięga ludziom do ramion.

Peru - Osiem godzin deszczu spowodowało ogromną powódź -1

Ewakuowani mieszkańcy

W regionie Arequipa również wystąpiły groźna powódź. Władze potwierdziły, że dotknęła ona blisko tysiąc rodzin. Na niektórych drogach ruch został wstrzymany, ponieważ zalała je woda. Ulewne deszcze utworzyły lawiny błotne, które zalały autostrady.

 

El Nino miesza w pogodzie

Marti Bonshoms, meteorolog z narodowej Służby Meteorologicznej i Hydrologicznej twierdzi, że deszcz przybrał na sile w ostatnich tygodniach.- Zjawisko El Nino powoduje, że w południowej części Peru notujemy sumę opadów poniżej średniej. Taką sytuację notowaliśmy w grudniu i styczniu i nawet na początku lutego. Jednak już w drugiej połowie lutego nagle deszcz nasilił się. W niektórych regionach Cusco i Ayacucho zanotowano najwyższe opady od 50 lat – twierdzi Bonshoms.

Czym jest El Nino?

El Nino to zjawisko pogodowe, które występuje, kiedy temperatura oceanu na wschodnim Pacyfiku, w pobliżu Ameryki Południowej rośnie, na skutek zmiany kierunku wiatru. Tworzy się efekt domina na całym świecie, ze względu na ilość ciepła uwalnianego do atmosfery. Prąd strumieniowy ma wówczas tendencję do przesuwania się na południe i przynosi bardziej wilgotną pogodę na Atlantyku, co skutkuje intensywniejszymi opadami deszczu w ciepłych miesiącach i obfitymi opadami śniegu zimą.

Polecane:

Francja i Hiszpania - Fala upałów na południu Europy, nawet 46 st.C. w cieniu
Korea Południowa - Wyłączono już cztery reaktory jądrowe z powodu wykrycia podrabianych części
Może być przełom w walce z wirusem Ebola, stworzono test na obecność wirusa z kropli krwi lub moczu,...
Korea Południowa - Przeprowadzono cyberatak na operatora zarządzającego siecią elektrowni atomowych
Pobity został rekord odległości i długości lotu balonem, 10 695 kilometrów w ciągu 160 godzin i 37 m...
Teksas, USA - Z powodu ekstremalnie złych warunków atmosferycznych w 24 hrabstwach wprowadzono stan ...
Dziura ozonowa nad Antarktydą jest wyjątkowo duża z powodu mrozów, ogłaszają badacze z NOAA
Saturn - Sonda Cassini zrobiła zdjęcie pierścienia F
Wietnam - Tajfun Damrey doprowadził do śmierci co najmniej 19 osób