Ostatnia edycja spustoszyła cmentarzysko skamielin prehistorycznych ssaków i bezkręgowców na pustyni Ocucaje. – Organizatorzy powinni znaleźć inną trasę – domagają się badacze.

Część trasy rajdu prowadzi przez peruwiańską pustynię Ocucaje

Przyszłoroczny Rajd Dakar – spadkobierca słynnego Paryż-Dakar, od 2009 roku organizowany w Ameryce Południowej – może spowodować nieodwracalne szkody na stanowiskach paleontologicznych ze śladami sprzed 20 mln lat, które znajdują się na pustyni w pobliżu miasta Ica w południowym Peru – alarmują naukowcy.

 

Szkody na cmentarzysku skamielin

Już podczas tegorocznej edycji rajdu pojazdy spustoszyły pustynię Ocucaje, uważaną za największe na świecie cmentarzysko skamielin z okresu mioceńskiego.

– Mamy tam dużo szkieletów wielkich ssaków, jak wieloryby i delfiny, również bezkręgowców. Przejazd pojazdów wyrządził ogromne szkody. Trasa prowadziła praktycznie nad pozostałościami tych zwierząt – powiedział dyrektor peruwiańskiego Instytutu Paleontologicznego Carlos Vildoso.

Chcą zmiany trasy

Dyrektor Muzeum Paleontologicznego w Limie Klaus Hoenninger poinformował o zagrożeniu organizatorów rajdu oraz władze peruwiańskie, ale zaznaczył, że dotychczas nie doczekał się choćby najmniejszej reakcji. 

– Nasze stanowisko jest takie, że organizatorzy powinni znaleźć inną trasę, aby zapobiec zniszczeniu cmentarzyska skamieniałości – podkreślił Hienninger.

Setki pojazdów wśród szkieletów

Prace paleontologiczne na pustyni Ocucaje trwają od ponad 20 lat. Naukowcy odkryli tam szczątki ogromnych rekinów i 20-metrowych kaszalotów, a w lutym tego roku – co było sensacją – szkielet wieloryba sprzed 3,6 mln lat.

Rajd Dakar 2013 odbędzie się w dniach 5-20 stycznia na obszarach Peru i Chile, z krótkim przejazdem przez Argentynę. Z Limy wyruszą zawodnicy z 53 krajów, którzy wystartują 459 pojazdami – motocyklami, samochodami, quadami i ciężarówkami.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Naukowcy wiedzą już więcej o czarnych dziurach
Nowa zabawka USA - Hipersoniczna broń AHW, 5 razy szybsza od dźwięku
USA - Kolejny rekord temperatur, najcieplejsze 12 miesięcy w historii pomiarów, od 1895 roku
Nikaragua - Duża erupcja wulkanu San Cristobal, słup dymu i popiołu poleciał na kilka kilometrów w g...
Chiny - Odkryty został nowy gatunek niewielkiego dinozaura, opierzony ale nielot
Saturn - Pierwszy przypadek zaobserwowanej w Układzie Słonecznym burzy, która sama doprowadziła do s...
USA - Odnotowano gwałtowne spadki temperatury, w ciągu doby nawet o 25 st.C, w Syracuse w zaledwie 3...
UNICEF - Ponad 700 mln żyjących kobiet zostało zmuszonych do małżeństwa, 125 mln poddano obrzezaniu
Piaski, Białoruś - Piorun uderzył w gorzelnię, spaliło się 110 ton spirytusu