Ostatnia edycja spustoszyła cmentarzysko skamielin prehistorycznych ssaków i bezkręgowców na pustyni Ocucaje. – Organizatorzy powinni znaleźć inną trasę – domagają się badacze.

Część trasy rajdu prowadzi przez peruwiańską pustynię Ocucaje

Przyszłoroczny Rajd Dakar – spadkobierca słynnego Paryż-Dakar, od 2009 roku organizowany w Ameryce Południowej – może spowodować nieodwracalne szkody na stanowiskach paleontologicznych ze śladami sprzed 20 mln lat, które znajdują się na pustyni w pobliżu miasta Ica w południowym Peru – alarmują naukowcy.

 

Szkody na cmentarzysku skamielin

Już podczas tegorocznej edycji rajdu pojazdy spustoszyły pustynię Ocucaje, uważaną za największe na świecie cmentarzysko skamielin z okresu mioceńskiego.

– Mamy tam dużo szkieletów wielkich ssaków, jak wieloryby i delfiny, również bezkręgowców. Przejazd pojazdów wyrządził ogromne szkody. Trasa prowadziła praktycznie nad pozostałościami tych zwierząt – powiedział dyrektor peruwiańskiego Instytutu Paleontologicznego Carlos Vildoso.

Chcą zmiany trasy

Dyrektor Muzeum Paleontologicznego w Limie Klaus Hoenninger poinformował o zagrożeniu organizatorów rajdu oraz władze peruwiańskie, ale zaznaczył, że dotychczas nie doczekał się choćby najmniejszej reakcji. 

– Nasze stanowisko jest takie, że organizatorzy powinni znaleźć inną trasę, aby zapobiec zniszczeniu cmentarzyska skamieniałości – podkreślił Hienninger.

Setki pojazdów wśród szkieletów

Prace paleontologiczne na pustyni Ocucaje trwają od ponad 20 lat. Naukowcy odkryli tam szczątki ogromnych rekinów i 20-metrowych kaszalotów, a w lutym tego roku – co było sensacją – szkielet wieloryba sprzed 3,6 mln lat.

Rajd Dakar 2013 odbędzie się w dniach 5-20 stycznia na obszarach Peru i Chile, z krótkim przejazdem przez Argentynę. Z Limy wyruszą zawodnicy z 53 krajów, którzy wystartują 459 pojazdami – motocyklami, samochodami, quadami i ciężarówkami.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Rosja - Jeśli średnia temperatura zwiększy się o 1.5 st.C., zacznie roztapiać się wieczna zmarzlina ...
Antarktyda - 250 milionów lat temu była zieloną wyspą, zdominowaną przez lasy liściaste
USA - Odkryto nieznany dotąd gatunek mięsożernej gąbki, został zaobserwowany w głębinach u wybrzeża ...
Niemcy - W Bawarii temperatura przekroczyła 20 st.C., co jest rekordem ciepła w styczniu od początku...
Znaleziono bakterię, która nie zmieniła się przez ponad 2 miliardy lat
USA - Śnieg zaskoczył mieszkańców słonecznej Kalifornii
Omsk, Rosja - Dwie osoby ranił szablą podczas kłótni w kawiarni
Poprzez stymulację komórek nerwowych za pomocą wstrzykniętej do mózgu złotej siateczki, chcą leczyć ...
Słońce - Aktywna plama na wschodzie, za 3 dni znajdzie się na wprost Ziemi, po drodze zahaczy 2 stre...