Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego zbadali trzy jeziora w Parku Narodowym Machu Picchu. Odnaleźli miejsca ceremonii z czasów sprzed powstania Państwa Inków oraz stanowiska hodowli zwierząt.

Peru - W jednym z jezior w Parku Narodowym Machu Picchu znaleziono miejsca ceremonii sprzed powstania Państwa Inków -1

Kilka dni temu badacze z Instytutu Archeologii UW oraz Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW zakończyli pierwszy etap badań wysokogórskich jezior położonych u stóp Salcantay, w obrębie Parku Narodowego Machu Picchu w Peru.

Poszukiwania podwodne w lagunie Humantay 4260 m n.p.m. Fot. P. Trześniowski.

Poszukiwania podwodne w lagunie Humantay 4260 m n.p.m. Fot. P. Trześniowski.

Troje archeologów podwodnych przeprowadziło pomiary sonarem trzech jezior położonych na wysokościach 4250, 4460 i 4750 m n.p.m. To Magdalena Nowakowska, Maciej Sobczyk i nurek-instruktor Przemysław Trześniowski. Nurkowali w pierwszym z jezior i przeprowadzili prospekcję archeologiczną w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Dzięki temu zlokalizowali nieznane dotychczas stanowiska, na których hodowano lamy i alpaki oraz miejsca ceremonialne na tym wysokogórskim obszarze, które funkcjonowały co najmniej kilkaset lat przed powstaniem Państwa Inków. Kolejne cztery jeziora będą eksplorowane w przyszłym roku.

Prace na stanowisku Inkaraqay-El Mirador, inkaskim zespole ceremonialnym wykorzystywanym do obserwacji astronomicznych. Fot. M. Ziółkowski.

Prace na stanowisku Inkaraqay-El Mirador, inkaskim zespole ceremonialnym wykorzystywanym do obserwacji astronomicznych. Fot. M. Ziółkowski.

Wcześniej archeolodzy zbadali inne stanowiska w rejonie Machu Picchu. Na początku czerwca rozpoczęły się prace wykopaliskowe w punkcie Chachabamba, położonym w dolinie rzeki Urubamba, ok. 8 km od Machu Picchu. Jest to inkaskie stanowisko ceremonialne, wzniesione wokół rzeźbionej skały z niezwykłym zespołem 14 rytualnych basenów-łaźni. Pracami archeologicznymi w tym zespole kierują prof. Mariusz Ziółkowski i Dominika Sieczkowska. Uczestniczą w nich także studenci archeologii UW oraz badacze z Laboratorium Skanowania Laserowego i Modelowania 3D Politechniki Wrocławskiej. Od 2 sierpnia trwają prace wykopaliskowe w Inkaraqay/El Mirador, inkaskim obiekcie ceremonialnym przeznaczonym do obserwacji astronomicznych, położonym na północnych stokach góry Huayna Picchu.

Prace te stanowią jedną z trzech części większego przedsięwzięcia “Stanowiska satelitarne Machu Picchu”.

Badania w Parku Narodowym Machu Picchu finansowane są z grantów Opus i Preludium Narodowego Centrum Nauki oraz przez peruwiańskie Ministerstwo Kultury. Wsparcie zapewnia powołana w 2010 roku stacja badawcza Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego w Cusco, jedyna taka polska placówka naukowa na terenie Ameryki Południowej.

Polecane:

Kolejna prowokacja Japonii, rosyjskie bombowce atomowe nad Morzem Japońskim
NASA pierwszy raz w historii znalazło w kosmosie fulereny w postaci stałej, 6.5 tys. lat świetlnych ...
Tajwan - Silne trzęsienie ziemi, 57 km od Kaohsiung, magnituda 5.9
USA - Tornada robią się coraz groźniejsze, kilka miast "przestało istnieć"
Naukowcy znaleźli 21 zmian w DNA odpowiedzialnych za 97 proc. przypadków wystąpienia nowotworów
Naukowcy szukają sposobu stworzenia karbinu, który będzie najtwardszym materiałem na Ziemi, ma być 3...
26-kilometrowy krater Kupały na planecie karłowatej Ceres
Irak - W zamachu w Bagdadzie zginęły co najmniej 292 osoby, był to najkrwawszy zamach w tym roku
Australia - Świr samochodem rozjeżdżał ludzi na chodniku w Melbourne, 3 osoby zginęły, 20 zostało ra...