Intel dokonał przełomu na rynku elektroniki, wprowadzając do masowej produkcji technologię Tri-Gate czyli tranzystory o architekturze 3D. Stały się one częścią 22-nanometrowej platformy Ivy Bridge.


Tri-Gate to odejście od tradycyjnej, dwuwymiarowej architektury tranzystora. Naukowcy i inżynierowie po raz kolejny wynaleźli tranzystor, tym razem wykorzystując trzy wymiary. Dzięki temu powstaną nowe niesamowite urządzenia, które zmienią świat, a Prawo Moore’a nadal będzie obowiązywało – powiedział Paul Otellini, prezes Intela.

Tri-Gate pozwala na zmniejszenie poboru energii przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Intel twierdzi, że w porównaniu z układami 32-nanometrowymi z tradycyjnymi tranzystorami, technologia Tri-Gate i 22-nanometrowy proces produkcyjny zapewniają zwiększenie wydajności układów nawet o 37%.

Intel zapowiadał wykorzystanie trójwymiarowej bramki w miejsce tradycyjnych tranzystorów planarnych już w roku 2006. Koncern mówił, że tranzystory 3D pojawią się wraz z wdrożeniem 32- lub 22-nanometrowego procesu produkcyjnego, ponieważ poniżej granicy 30 nanometrów obecnie wykorzystywane tranzystory o pojedynczej bramce będą charakteryzowały się nieakceptowalnie dużymi stratami mocy.

Tradycyjne tranzystory planarne (płaskie) zostały wynalezione w latach 50. ubiegłego wieku i stanowią podstawowy element układu scalonego. W miarę postępów miniaturyzacji konieczna okazała się zmiana geometrii tranzystora z dwu- na trójwymiarową. Dlatego też rozpoczęto prace nad tranzystorem trójbramkowym. Tego typu tranzystor korzysta z nowatorskiej, trójwymiarowej struktury bramki, przypominającej wzniesienie z pionowymi ścianami, co pozwala przesyłać sygnały elektryczne po górnej powierzchni bramki i wzdłuż obu ścian. W rezultacie trzykrotnie zwiększa się przestrzeń dostępna dla sygnałów elektrycznych – jak po przebudowie jednopasmowej drogi w trójpasmową autostradę – choć tranzystor nie zajmuje więcej miejsca. Dzięki temu tranzystor trójbramkowy jest znacznie wydajniejszy od obecnych planarnych (płaskich) tranzystorów.

4 maja Intel zaprezentował pierwszy procesor Ivy Brigde pracujący w laptopie, serwerze i desktopie.

Autor: Mariusz Błoński
Źródło: Intel. kopalniawiedzy.pl

 

Polecane:

Fabryki LCD Toshiby i Panasonica uszkodzone
Fukushima - Ewakuacja dzieci i kobiet w ciąży, czterokrotnie przekroczone normy promieniowania
"Zimny wiatr wieje" z czarnej dziury w galaktyce NGC 3783
Wystąpiło kilka silnych trzęsień ziemi, w Nikaragui 6.1 i 6.6, wiele osób zostało rannych, jest wiel...
Rosja - Zespół badawczy zdecydował się zejść w głąb tajemniczego krateru, który z niewyjaśnionych pr...
Słońce - Kolejny silny rozbłysk z plamy 2371, klasa rozbłysku M7.9 [Forum]
Niemcy - Powstanie największy na świecie koncern specjalizujący się w biotechnologii i produkcji pes...
Polska - Silny wstrząs między Polkowicami, a Głogowem, magnituda 4.5 w skali Richtera
Włochy - Skonstruowano sztuczną rękę z czujnikami umożliwiającymi czucie kształtów, impulsy nerwowe ...