Naukowcy z MIT i Massachusetts General Hospital (MGH) mają pomysł, jak pomóc osobom, które boją się zastrzyków lub tym, które muszą podawać sobie zastrzyki bardzo często, na przykład chorym na cukrzycę. Skonstruowali pastylkę z kolcami, która może uwolnić lek dopiero po dotarciu do jelit. Jak piszą na łamach czasopisma “Journal of Pharmaceutical Sciences”, przeprowadzone na świniach testy prototypowej pigułki przyniosły bardzo obiecujące wyniki.

Pigułka z igiełkami, które podają lek do ścian jelit /Christine Daniloff/MIT, na podstawie ilustracji Carla Schoellhammera i Giovanni Traverso /

Pigułka z igiełkami, które podają lek do ścian jelit
/Christine Daniloff/MIT, na podstawie ilustracji Carla Schoellhammera i Giovanni Traverso /

Z własnego doświadczenia wiemy, że jako pacjenci generalnie niechętnie przyjmujemy zastrzyki. Ich podawanie bywa też czasem kłopotliwe, niestety niektóre leki, zawierające na przykład duże cząsteczki białka, nie mogą być przyjmowane doustnie, bo w przewodzie pokarmowym uległyby rozkładowi.

Naukowcy od pewnego czasu próbują już zapewnić inne, niż zastrzyk metody podania takich leków, dotychczasowe pomysły, choćby z wykorzystaniem nanokapsułek okazują się wciąż zbyt kosztowne. Stąd propozycja konstrukcji pastylki zawierającej kolce lub igiełki, które dostarczyłyby lek bezpośrednio do ściany jelit. Są szanse, że z ich pomocą uda się uprościć metody podawania takich leków, jak insulina, czy przeciwciała stosowane w leczeniu nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Podobnie prostsze byłoby też podawanie szczepionek.

Prototyp takiej pigułki zbudowano z akrylu, ma 2 centymetry długości i centymetr średnicy, pokryta jest stalowymi igiełkami o długości około 5 milimetrów. Początkowo igiełki zatopione są w odpowiednim, wrażliwym na pH tworzywie, które rozpuści się dopiero w odpowiednim miejscu przewodu pokarmowego. Zdaniem twórców pastylki, ponieważ układ pokarmowy nie ma receptorów bólu, jej działanie nie będzie dla pacjenta zauważalne. Testy na świniach pokazały, że pastylka przemieszcza się prawidłowo, a insulina wydzielana jest w odpowiedniej ilości. Potwierdziły to badania wskazujące na odpowiedni spadek poziomu glukozy we krwi zwierząt.

Naukowcy rozważają też inny wariant podawania substancji terapeutycznych, wbudowanie go w kolce z polimerów lub cukrów, które w jelitach będą wbijać się w ściany jelit i odłamywać, by potem rozpuścić się powoli, uwalniając lek. Jak rozumiemy, czy z igiełkami, czy z kolcami, pigułka nie przysporzy pacjentowi kłopotów także potem, kiedy lak zostanie już dostarczony.

Schemat działania pigułki w przypadku wyposażenia jej w igiełki i kolce /Carol Schoellhammer and Giovanni Traverso /

Schemat działania pigułki w przypadku wyposażenia jej w igiełki i kolce
/Carol Schoellhammer and Giovanni Traverso /

 

Źródło: rmf24

Polecane:

Dym nad elektrownią Fukushima I, stan zagrożenia podniesiony do 5 stopnia
Trzęsienie ziemi w Kazachstanie, magnituda 5.4
USA nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa satelitom, obowiązki przejmie UE, wokół Ziemi może krąży...
USA - Zatrzymano mężczyznę, który deklarował sprzedaż dla Iranu tysiąca ton niewzbogaconego uranu
Polska - Bociany wyleciały z Afryki, wkrótce przylecą do nas
Korea Południowa - Liczba ofiar promu przekroczyła 240 osób, 60 nadal zaginione
NASA wysłała 4 satelity, które będą badać zjawisko krzyżowania się linii pól magnetycznych Słońca i ...
Dziwne, śmieszne czy przerażające - oto kilka zwierząt o których istnieniu może nawet nie słyszeliśm...
Dżudda, Arabia Saudyjska - Podjechał do bramy pałacu królewskiego i zaczął strzelać, zginęli dwaj st...