Rusza Mundial w Brazylii i piłkarska gorączka dosięga fanów tego sportu nawet jeśli akurat przebywają poza Ziemią. Z dystansu około 370 km od powierzchni naszej planety na pokładzie ISS rozgrywki będą śledzić również astronauci. Amerykanie i Niemiec przesłali życzenia dla zawodników i niecierpliwie czekają na pojedynek swoich reprezentacji.

Piłka na ISS

Amerykanie Reid Wiseman i Steve Swanson oraz Niemiec Alexander Gerst zamierzają z orbity dopingować swoje ulubione drużyny. Na początek astronauci nagrali wideo z życzeniami powodzenia dla wszystkich zawodników i zespołów uczestniczących w piłkarskich zmaganiach w Brazylii, które będziemy śledzić przez najbliższy miesiąc.

Z futbolówką w nieważkości

– Chcemy życzyć wszystkim drużynom i kibicom na ziemi, w Brazylii wspaniałych mistrzostw. Dobrej zabawy i spokojnych rozgrywek. Niech wygra najlepszy – powiedział Gerst. – Bawcie się dobrze i dajcie z siebie wszystko. Będziemy was oglądać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – dodał Wiseman. 

Astronauci pokazali też, że w kosmosie nie rezygnują z jednej z najpopularniejszych ziemskich rozrywek – odbijania futbolówki. Oczywiście w stanie nieważkości odbywa się to nieco mniej dynamicznie niż na boisku.

 

Niemiecko-amerykański pojedynek

Żeby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wszystko dobrze działało, członkowie załogi – pochodzący nieraz z różnych krajów i agencji kosmicznych – muszą działać jak zgrana drużyna. Przygotowują się do tego podczas długich szkoleń poprzedzających wylot na orbitę.

Tak też było w przypadku Wisemana, Swansona i Gersta, jednak astronauci przyznają, że piłkarskie mistrzostwa wzbudziły klimat lekkiej rywalizacji. Zwłaszcza że narodowe reprezentacje obecnych członków załogi – drużyny USA i Niemiec – zagrają przeciwko sobie już w fazie grupowej, walcząc o możliwość awansu z grupy G. To spotkanie odbędzie się 26 czerwca na stadionie Arena Pernambuco w Recife.

 

Reid Wiseman z NASA i Alexander Gerst z Europejskiej Agencji Kosmicznej przylecieli na ISS 28 maja w ramach Ekspedycji 40/41, a na Ziemię mają wrócić w listopadzie. Steven Swanson przybył na stację wcześniej, 25 marca, w ramach Ekspedycji 39/40. Jego powrót jest planowany na wrzesień.

Polecane:

Chiny - płoną lasy, z pożarem walczy ponad 3300 strażaków
NASA ostrzega przed dużą burzą słoneczną i tragicznymi jej konsekwencjami dla Ziemi
Indie - Monsunowa powódź zabiła już ponad 100 osób, 400 tys. ludzi pozbawiła dachu nad głową, a dwa ...
Japonia - Wulkan Sakurajima wybuchł już 600 razy w tym roku [Video]
Włochy - Z wulkanu Etna popłynęła rzeka lawy, zamknięto pobliskie lotnisko
Odkrycie "zmarszczek czasu", czyli fal grawitacyjnych stanowi pierwszy krok do zrozumienia...
Chile - Liczba ofiar pożaru w Valparaiso wzrosła do 15 osób, 2.5 tysiąca domów zostało zniszczonych,...
Teleskop Hubble'a zrobił zdjęcie najbardziej osamotnionej galaktyki we Wszechświecie
Całkowite zaćmienie Słońca widoczne będzie w Ameryce Północnej 21 sierpnia 2017 r., w Polsce wystąpi...