Najnowsze, opublikowane przez NASA, zdjęcia z Plutona przynoszą obraz niezwykłej formacji, przypominającej gigantycznego pająka. Zdjęcia, wykonane 14 lipca ubiegłego roku przez sondę New Horizons pokazują sześć potężnych pęknięć pokrytego lodem terenu, zbiegających się w jednym punkcie. “Odnóża” na linii północ-południe są przy tym znacznie dłuższe, niż te na linii wschód-zachód. Astronomowie przyznają, że w tym, zewnętrznym rejonie Układu Słonecznego niczego podobnego nigdy nie widzieli.

"Pajączek" widoczny jest na wschodnim skraju półkuli Plutona /NASA/JHUAPL

“Pajączek” widoczny jest na wschodnim skraju półkuli Plutona /NASA/JHUAPL

“Geologia Plutona tka nam wyjątkowo splątaną sieć” – przyznaje Oliver White z NASA Ames Research Center w Moffett Field. “Każde spojrzenie na Plutona przynosi nam kolejne niespodzianki”.

Lodowy pająk na Plutonie

Pęknięcia odsłaniają czerwona warstwę pod powierzchnią /NASA/JHUAPL

Na zdjęciu powyżej widać oznaczone strzałkami pęknięcia terenu. Najdłuższe z “odnóży” nazwane nieformalnie Sleipnir Fossa ma około 580 kilometrów długości. Znacznie krótsze pęknięcia na linii wschód-zachód mają około 100 kilometrów długości. Miejscami pęknięcia są na tyle głębokie, że odsłaniają czerwone formacje pod powierzchnią planety karłowatej.

Obrazy przesłane przez New Horizons pokazywały już podobne pęknięcia powierzchni Plutona, zwykle były one jednak ułożone w równoległe wiązki. To sugerowało, że są śladami globalnego rozszerzania się pokrytej wodnym lodem skorupy. Znalezione obecnie promieniście rozchodzące się pęknięcia mogły pozostać po jakimś bardziej zlokalizowanym naprężeniu. Porównywalne z nimi formacje obserwowano na zdjęciach powierzchni Wenus i Merkurego, wykonanych odpowiednio przez sondy Magellan i Messenger.

Zdjęcie wykonano z pomocą kamery MVIC (Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera), z odległości niespełna 40 tysięcy kilometrów, 45 minut przed chwila największego zbliżenia sondy New Horizons do powierzchni Plutona.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

New Jersey, USA - Awaria pompy cieczy chłodzącej w elektrowni atomowej Salem 2
Australia - W Tasmanii pożary z powodu ogromnych upałów, 41 st.C. w cieniu jest rekordem od 1880 rok...
Niemcy - Bocian atakuje samochody w Bergholz, ptak patrolujący miasto widzi prawdopodobnie swoje odb...
Żarłacz ludojad żyje ponad 70 lat, dotychczas myślano, że nieco ponad 20 lat
Brazylia - Największa susza od 1930 roku, 46 milionów mieszkańców dotkliwie odczuwa skutki
Polska Misja Archeologiczna przedstawi na wykładzie odkrycia ze starożytnego Egiptu
NASA - Na zdjęciach uwieczniono przelot komety P/2016 BA14
Wyspa Banksa, Kanada - Nurek natknął się na dziwny metalowy obiekt, który może być zaginioną bombą j...
Trzęsie się Islandia, 7 wstrząsów w 18 godzin, w Yellowstone w ciągu 10 dni wystąpiło 326 wstrząsów ...